Według Instytutu Badań nad Związkami z Seattle, 2/3 par doświadcza poważnego kryzysu w związku w ciągu trzech pierwszych lat od zostania rodzicami. Co gorsza, do ukończenia przez pierwsze dziecko 5 lat, aż kilkanaście procent młodych rodziców się rozstaje.
Nie da rady zweryfikować, czy powodem jest samo rodzicielstwo. Jednakże inne badania wskazują na fakt, że aż 70 proc. ludzi po urodzeniu dziecka, odczuwa mniejszą radość z życia.
Spis treści
Nieważne jak bardzo upragnione i wyczekane było dziecko. Pewne kwestie w życiu pary zmieniają się tak diametralnie, że nie da się ich nie odczuć, mimo ogromnej miłości do maluszka. Przepracowanie tych spornych tematów i ułożenie wspólnej wizji rodzicielstwa będzie już połową sukcesu w walce o utrzymanie relacji z partnerem.
Przeczytaj też: 10 rzeczy, które każda młoda mama chciałaby usłyszeć!
Oto 8 problemów w związku, których doświadcza każda para po narodzinach dziecka.
Emocje po narodzinach dziecka
- Nierealistyczne oczekiwania
Jednym z pierwszych problemów są własne oczekiwania, z którymi musimy się zmierzyć. Planując dziecko, snujemy wizje idealnego, rodzinnego życia. Ten obraz jest tak wyidealizowany, że nie da rady go doścignąć. Warto nastawić się do pierwszych miesięcy życia z dzieckiem zadaniowo, a wizję rodzinnej sielanki odłożyć na moment, gdy sama opieka nad niemowlęciem nie będzie tak męcząca.
Przeczytaj: Jak to jest mieć dziecko? Oczekiwania dotyczące macierzyństwa a rzeczywistość
Badania dowodzą też, że im mniej mediów społecznościowych oglądamy, tym nasze życie wydaje nam się lepsze. Dlatego może na okres pierwszego roku rodzicielstwa warto je ograniczyć. Nie dorównujmy do ideałów. Nie musimy być zadbani jak gwiazdy na wielkiej gali, mając przy tym sterylnie czyste mieszkanie. Okres niemowlęctwa dziecka kiedyś mija i wtedy przyjdzie czas na realizację takich ambicji.
- Style rodzicielstwa
Nawet jeśli na początku, planujecie sobie, że będziecie "grać w jednej drużynie", w rzeczywistości bywa różnie. Zwłaszcza, że dobre rady od rodziny i znajomych mogą wiele namieszać w waszej wizji rodzicielstwa. Warto to przepracować, bo konflikty na tym polu przenoszą się na cały związek. Kluczem jak zwykle jest rozmowa.
Dowiedz się: Slow parenting. Na czym polega wychowanie dziecka bez presji?
Starajcie się przegadać każdą kwestię sporną. Nosić dziecko na rękach, czy lepiej przyzwyczajać do spędzania czasu także np. na macie edukacyjnej? Takich kluczowych kwestii wychowawczych jest wiele. Dla związku będzie najlepiej, jak podejmiecie te decyzje wspólnie.
Zdrowie i energia
- Trudy połogu
Tu w grę wchodzi nie tylko wiele trudnych dla kobiet chwil, jak na przykład moment nawału pokarmowego, czy dochodzenie do siebie po cesarskim cięciu. Gdy emocje po porodzie opadają przychodzi się zmierzyć z przedłużającym się brakiem intymności.
Zobacz też: Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Oto sposoby, by było jak dawniej
Kobiety mierzą się także z obniżonym nastrojem. Baby blues dla ojców noworodków często jest okresem, w którym pierwszy raz widzą swoją partnerkę w takim stanie emocjonalnym. Te wszystkie problemy, sprawiają, że od tego, jak potoczą się pierwsze tygodnie rodzicielstwa, często zależy cała kondycja związku w późniejszych miesiącach.
- Deficyt snu
Nie od dziś wiadomo, że rodzice niemowląt chadzają niewyspani. Pobudki na nocne karmienie, kolki niemowlęce. To wszystko sprawia, że pogarsza się stan zdrowia rodziców. Zarówno psychiczny, bo niewyspanie znacznie zwiększa ryzyko depresji, jak i fizyczny. Badania naukowe dowodzą, że wiek biologiczny młodych rodziców w pierwszym roku życia dziecka znacznie się zwiększa. Niedospanie "postarza" ich organizmy o 3 do nawet 7 lat.
Dowiedz się też: 7 lat starsze w pół roku - deficyt snu postarza matki niemowląt
Intymność
- Czas tylko we dwoje
Tej kwestii nie da się "przeskoczyć", nawet jeśli uda wam się załatwić opiekę do malucha i wyrwać z domu, już nigdy w życiu nie będzie chodziło tylko o was dwoje. Zawsze, z tyłu głowy będzie ta istotka, którą stworzyliście. To może być nieco zaburzające wasze relacje, bo nic już nie będzie takie samo.
Dowiedz się: Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka
Nawet na romantycznej kolacji, poruszycie temat dziecka, a w trakcie seansu w kinie będziecie się martwić, czy babcia opiekująca się maluchem, daje sobie radę. Do tej zmiany jednak łatwo można się przyzwyczaić. Budowanie miłosnej relacji po stworzeniu rodziny jest wymagające, ale nie niemożliwe. Wymaga jednak czasu, zaangażowania i cierpliwości z obydwu stron.
- Czułość
Nie chodzi tu tylko o sam seks. Czułość to także przytulanie się podczas oglądania serialu na kanapie, czy buziaczki dawane w trakcie wspólnego gotowania obiadu. "Przed dzieckiem", mieliście na nie czas i ochotę. Teraz różnie bywa z siłami i chęcią. Wyczerpanie i przestymulowanie robią swoje. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ten okres jest przejściowy. Wtedy akceptacja takiego stanu rzeczy, będzie o wiele łatwiejsza i przetrwacie takie chwilowe oddalenie się od siebie.
Przeczytaj:" Co robić, gdy czujesz się nieatrakcyjna po porodzie i nie masz ochoty na seks?
Kwestie praktyczne
- Więcej domowych obowiązków
Powinniście podzielić się nimi tak, by było w miarę możliwości sprawiedliwie. Wiadomo, że oprócz sprzątania, gotowania, zakupów spożywczych, wynoszenia śmieci, maci teraz mnóstwo zajęć przy dziecku. Niech partner robi te rzeczy przy maluchu, które jest w stanie, a część obowiązków domowych, które do tej pory były twoje, musi "przechwycić".
Sprawdź też: Tobie też mąż nie pomaga w domu i przy dziecku?
Warto to odgórnie ustalić, by uniknąć konfliktów. Psychologowie są zdania, że wiele z nich wynika z nienazywania własnych uczuć i oczekiwań. Nie każmy więc partnerowi się domyślać, a nazywajmy swoje potrzeby.
- Zdwojone wydatki
Nie da się zaprzeczyć, że dziecko to bardzo wiele wydatków. W pierwszym roku życia malucha potrzebnych jest wiele rzeczy, zaczynając od wózka, fotelika samochodowego, po różne gadżety. Dziecko stale rośnie, trzeba non stop kupować nowe ubranka, więcej prać, kupować pieluchy. Finanse to częsty konflikt u młodych rodziców.
Przeczytaj też: Kłótnie o pieniądze w związku - jak ich uniknąć?