Tylko mama wie, jak trudne jest niekiedy zmaganie się z wieloma zadaniami jednocześnie, złym nastrojem dziecka, jego krzykami, piskiem lub płaczem.
Nadmiar obowiązków do wykonania każdego dnia i „dobre rady” rodziny, przyjaciółek i sąsiadek, sprawiają, że zaczynamy się stresować. Niekiedy możemy nawet pomyśleć, że nie jesteśmy zbyt dobre w roli mamy. Czujemy bezsilność, ale jednocześnie mamy poczucie, że nie możemy okazywać własnych słabości. Zamykamy się w sobie, choć mamy ochotę głośno krzyknąć.
Psycholog dziecięca Ewa Sękowska-Molga na swoim profilu na Instagramie @mama_psycholog_dziecięcy podpowiada, co możemy zrobić, żeby mniej się stresować.
Zobacz także: Wypróbuj, a poczujesz różnicę. Oto 4 sposoby na poporodowe obniżenie nastroju
Spis treści
- Bez porównań
- Ustal priorytety
- Ogranicz ilość bodźców
- Nie musisz być zawsze silna
- „Tu i teraz”
- Hobby i sport
- Medytacja
Bez porównań
Porównania do innych to chyba najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Powtarzamy sobie, aby nie porównywać własnych dzieci do pociech koleżanki, ale w stosunku do siebie o tym zapominamy.
Psycholog jako pierwszy punkt radzenia sobie ze stresem wymienia nieporównywanie się z innymi mamami. Zwraca uwagę, abyśmy zrozumiały, że każda z nas ma inną sytuację, inne potrzeby, możliwości i inne dziecko.
Ustal priorytety
Za dużo obowiązków domowych? Zrobił się bałagan w salonie, łazienka wprost woła, aby ją wyczyścić, a o kuchni to nawet nie chcesz myśleć? Do tego czeka na ciebie - jak zawsze zresztą - góra prania?
Specjalistka podkreśla, że w takich sytuacjach niezbędne jest ustalenie priorytetów i odpuszczenie niektórych prac domowych. Nie wszystko musi być wykonane od razu i to na 100%.
Dobrym pomysłem może być podzielenie obowiązków domowych pośród domowników. Kto bowiem powiedział, że wszystko musisz robić sama?
Ogranicz ilość bodźców
Telewizja, radio i media społecznościowe dostarczają wielu informacji, ale również potrafią podnieść poziom napięcia.
Psycholożka radzi, aby ograniczyć ilość bodźców, które do nas napływają w ciągu dnia. To pomoże odzyskać równowagę i zmniejszyć stres.
Nie musisz być zawsze silna
Poczucie, że zawsze musisz być silna, sprawia, że czujesz wstyd, złość i strach, gdy jest wręcz odwrotnie.
Nie musisz być zawsze i wszędzie silna! Możesz nie dawać rady i masz prawo o tym głośno powiedzieć — podkreśla psycholog.
To bardzo ważne, żeby być tego świadomym i pozwolić sobie czasem na łzy i bezsilność.
„Tu i teraz”
Bardzo istotną kwestią jest także skupienie się na tym, co jest „tu i teraz”.
Zbyt często nie wybiegaj myślami w przyszłość, nie analizuj przeszłości — radzi psycholog.
Czerpanie z tego, co mamy w danej chwili, powinno być dla nas najważniejsze. Nie ma sensu, aby roztrząsać to, co już się wydarzyło, ani zastanawiać się, co przyniesie kolejny dzień. On nadejdzie, ale to od naszych decyzji zależy, jaki on będzie.
Hobby i sport
Psycholog zwraca również uwagę na to, aby mieć własne hobby, któremu możemy się poświęcić. Powinno to być coś, co sprawia, że na naszej twarzy widnieje uśmiech. To może być jakaś drobnostka jak czytanie książki, pieczenie ulubionego ciasta lub rysowanie. Ważne, aby był to czas tylko dla nas.
Istotną kwestią jest także regularne uprawianie sportu. Ruch to dawka endorfin — hormonu szczęścia, o który powinniśmy szczególnie zadbać. Nie chodzi o to, aby robić coś na siłę i zmuszać się do tej aktywności. Znowu wybierzmy coś, co po prostu lubimy robić.
Medytacja
Ostatnim punktem, który może nam pomóc opanować stres, jest medytacja, ćwiczenia oddechowe i wszystko to, co pozwoli nam pobyć przez chwilę w ciszy. Takie kilkanaście minut na złapanie oddechu, odcięcie się od bodźców i zadbanie o własną równowagę psychiczną.
Psycholożka podkreśla także, żeby znaleźć czas na spacer do lasu, na łąkę, nad jezioro, kiedy tylko mamy taką możliwość. Ciekawym zadaniem wymienionym przez specjalistkę, jest wymienienie wówczas 3 rzeczy, które widzimy, 3 rzeczy, które słyszymy i 3 zapachów, które czujemy.
Dzięki temu będziemy bliżej przyrody, ale również bliżej siebie.
Czytaj także: "To nie znaczy, że jestem złą matką". 8 rzeczy, które musisz sobie powiedzieć po nieprzespanej nocy
Naukowcy alarmują: kobietom, które chcą być idealnymi mamami, częściej grozi depresja