Stosunek przerywany to na pewno jedna z bardziej ekonomicznych metod antykoncepcji, ale czy faktycznie skuteczna? Na czym polega stosunek przerywany?
Spis treści:
- Co to jest stosunek przerywany?
- Kto korzysta ze stosunku przerywanego?
- Wady i zalety stosunku przerywanego
- Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?
- Gotowość na ciążę
Co to jest stosunek przerywany?
Jest to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety, ale poza nią. Mężczyzna tuż przed szczytowaniem wyciąga członka z kobiecej pochwy, aby do jej wnętrza nie dostało się nasienie. Takie działanie ma na celu uniemożliwienie zapłodnienia.
Tyle definicji. Czy jednak uprawianie seksu w ten sposób faktycznie jest w stanie uchronić przed niechcianą ciążą?
Czytaj także: 5 naturalnych metod antykoncepcji
Kto korzysta ze stosunku przerywanego?
Popularność stosunku przerywanego jest bardzo duża, zarówno wśród młodych ludzi rozpoczynających współżycie, którzy mogą mieć problem z dostępem do innych metod antykoncepcyjnych, jak i wśród ludzi starszych, którzy są przeciwni stosowaniu standardowej antykoncepcji.
Czytaj: Kiedy są dni niepłodne? Jak uniknąć ciąży?
Wady i zalety stosunku przerywanego
- ZALETY: Przede wszystkim (na pewno teoretycznie) pozwala on na bezpieczne współżycie podczas całego cyklu, także w trakcie dni płodnych. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych metod naturalnej antykoncepcji. Te ostatnie ograniczają bowiem zbliżenia tylko do okresu niepłodności.
- WADY: Niestety, jednocześnie to metoda ma wiele wad. Po pierwsze, wymaga od mężczyzn ogromnej samokontroli, refleksu i doświadczenia. Po drugie, przerywa akt miłosny, co może znacząco osłabić atmosferę uniesienia i nie wpływa też korzystnie na związek.
Uprawianie stosunku przerywanego w dłuższej perspektywie może prowadzić do seksualnych zaburzeń – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być nawet źródłem nerwicy i pośrednią przyczyną problemów z potencją u mężczyzn.
Największą wadą stosunku przerywanego (jako metody antykoncepcji) jest bardzo niska ochrona zajściem w ciążę. Nie zabezpiecza on także przed przenoszeniem chorób drogą płciową.
Czytaj: Niskie libido u mężczyzn - co oznacza?
Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?
W małym stopniu na pewno tak jest, choć wskaźnik Pearla na poziomie 15-28 potwierdza informację, że to dość zawodna metoda antykoncepcji (w ciążę zachodzi średnio 15-28 kobiet na 100 uprawiających stosunek przerywany).
Mała skuteczność tej metody wynika nie tylko z problemów szybkiej reakcji u partnera na zbliżający się wytrysk. Trzeba bowiem wiedzieć, że samo powstrzymanie się od wytrysku w kobiecej pochwie nie chroni przed zapłodnieniem.
Podczas stosunku członek w wzwodzie wydziela małe ilości tzw. preejakulatu – substancji, która zawiera śladowe ilości plemników. Choć preejakulat nie ma takiej „mocy” jak sama sperma uwalniana podczas wytrysku, może doprowadzić do zapłodnienia.
Czytaj: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
Gotowość na ciążę
Stosunek przerywany nie należy do skutecznych metod antykoncepcji i to nie koniec jego słabych stron. Ze względu na brak ochrony przed chorobami, metoda ta powinna być wybierana jedynie przez pary, które dobrze się znają i sobie ufają.
Ponadto dobrze jest, gdy osoby uprawiające ten rodzaj miłości, liczą się z dużym ryzykiem ciąży i biorą to pod uwagę. Decyzja zawsze powinna być podjęta wspólnie.
Czytaj: Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży