Bóle nóg. Jaka może być ich przyczyna?

2019-12-27 14:17

Pierwsza, która nasuwa się na myśl, to oczywiście zmęczenie. Jednakże przyczyn bólu nóg jest znacznie więcej. Wymieniamy tylko niektóre z nich. Powodem dolegliwości mogą być urazy, wady stóp, zmiany reumatyczne, schorzenia naczyń krwionośnych, zaburzenia metaboliczne, a nawet niedobory minerałów.

Bóle nóg. Jaka może być ich przyczyna?

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Choroba żylakowa
  2. Dna moczanowa, czyli podagra
  3. Zakrzepica żył głębokich
  4. Zmiany miażdżycowe
  5. Rwa kulszowa
  6. Zaburzenia wodno-elektrolitowe
  7. Zwyrodnienia kręgosłupa
  8. Zespół niespokojnych nóg
  9. Wady i deformacje stóp

Potencjalne przyczyny bólu nóg:

    1. Choroba żylakowa
    2. Dna moczanowa, czyli podagra
    3. Zakrzepica żył głębokich
    4. Zmiany miażdżycowe
    5. Rwa kulszowa
    6. Zaburzenia wodno-elektrolitowe
    7. Zwyrodnienia kręgosłupa
    8. Zespół niespokojnych nóg
    9. Wady i deformacje stóp

Choroba żylakowa

Jej sygnałem jest uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, obrzęki, tworzenie się żylaków. Leżenie  z uniesionymi nieco nogami przynosi ulgę, ale dolegliwości powrócą, jeśli choroby tej nie będziesz leczyć. Terapia na ogół polega na przyjmowaniu leków usprawniających krążenie żylne i wzmacniających żyły, noszeniu pończoch lub rajstop uciskowych, zwiększeniu aktywności fizycznej.  W przypadku utworzenia się żylaków, leczy się ją operacyjnie.

Dna moczanowa, czyli podagra

Pierwszym symptomem jest zazwyczaj silny, nagły ból stawu, jego obrzęk, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie i napięcie znajdującej się nad nim skóry. Dolegliwości te związane są z zaburzeniami przemiany materii, których konsekwencją jest odkładanie się w stawach ostrych kryształków kwasu moczowego raniących tkanki. Ta przewlekła choroba najczęściej atakuje stawy palucha, dlatego też osoby ciepiące na dnę moczanową narzekają głównie na ból stóp. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów obniżających stężenie kwasu moczowego, moczopędnych i stosowaniu zaleconej przez lekarza diety.

Sprawdź: Czym jest hiperurykemia? Jak się objawia ta dolegliwość i jak ją leczyć?

Zakrzepica żył głębokich

Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają m.in. uszkodzenia ścian żył, schorzenia układu krążenia (np. żylaki, zawał), ciąża, połóg, długotrwałe unieruchomienie. Charakterystyczne dla tej choroby objawy to obrzęk i ból nogi, nasilający się podczas stania i chodzenia, zaczerwienienie i ocieplenie skóry, sinica stóp. Jednakże schorzenie to może przebiegać też bezobjawowo. Jego istotą jest tworzenie się skrzeplin spowalniających lub blokujących przepływ krwi w żyłach głębokich. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych oraz wspomagająco – przeciwbólowych i przeciwzapalnych.  

Zmiany miażdżycowe

Powodują przewlekłe niedokrwienie nóg, którego pierwszymi objawami są bladość i oziębienie stóp. Z czasem pojawia się chromanie przestankowe – ból nóg podczas chodzenia. Początkowo ustępuje po odpoczynku. Potem pojawiają się bóle spoczynkowe, niegojące się owrzodzenia i zmiany martwicze na stopie. W leczeniu przewlekłego niedokrwienia nóg wykorzystuje się przede wszystkim leki stosowane w terapii miażdżycy.

Rwa kulszowa

Typowy dla tej choroby jest nagły rwący ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniujący pod pośladek, do tylnej części uda, następnie do boku podudzia aż do stopy. Jego przyczyna tkwi w kręgosłupie. Dolegliwości powoduje bowiem ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. W leczeniu na ogół stosuje się leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie oraz kinezyterapię.  

Zaburzenia wodno-elektrolitowe

Mogą spowodować bolesne kurcze w łydkach, które najczęściej dokuczają nocą, budząc ze snu. Ich przyczyną bywa odwodnienie, drastyczna dieta odchudzająca. Ból łagodzi pochodzenie przez chwilę, rozcieranie łydek. Kurczom zapobiega dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, dieta bogata w minerały, gorąca kąpiel przed snem.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Dochodzi do nich wskutek starzenia się organizmu, przebytych urazów, czasami także uszkodzeń krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować miejscowe stany zapalne z uciskiem na struktury nerwowe. Często dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując przewlekłe bóle krzyża promieniujące do nóg.  Dolegliwości pojawiają się głównie nocą, w czasie spoczynku. Ulgę przynosi rehabilitacja i niektóre formy aktywności fizycznej, np. pływanie, a także stosowane okresowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci tabletek, maści, żeli.

Zespół niespokojnych nóg

Objawem tego schorzenia są uczucie mrowienia, pieczenie, kłucie, ból w nogach, którym towarzyszy niekontrolowana potrzeba poruszania nimi w spoczynku (leżenie, siedzenie). Dolegliwości nasilają się nocą. Ustępują po wykonaniu kilku ruchów nogami. Postać pierwotna zespołu niespokojnych nóg związana jest z niedoborem dopaminy w mózgu, wtórna zaś jest skutkiem niedoboru żelaza, a także niektórych chorób (np. niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekłe stany zapalne). Leczenie tych schorzeń, uzupełnienie niedoboru żelaza, a w przypadku niedostatku dopaminy podawanie odpowiednich leków powoduje ustąpienie objawów.

Zobacz także: Dieta bogata w żelazo. Co jeść by nie mieć anemii?

Wady i deformacje stóp

Najczęściej bóle stóp, a także łydek powoduje płaskostopie poprzeczne. Wadę tę leczy się głównie zachowawczo. Ulgę przynosi noszenie pelot i wkładek ortopedycznych oraz wygodnego obuwia. Przyczyną dolegliwości mogą też być deformacje stopy, np. koślawe paluchy (halluksy), które koryguje się operacyjnie.

Źródło: www.mowimyjak.se.pl