"Po cc została mi dziura w macicy". Czy to możliwe? Sprawdziliśmy, co mówią lekarze

2023-04-25 10:03

To nie żart, dziura w macicy, czyli nisza lub uchyłek w macicy, to ubytek w bliźnie po cięciu cesarskim. Może objawiać się w charakterystyczny sposób i wpływać na kolejna ciążę. Dotyka od 24% do 70% kobiet, które miały co najmniej jedno cesarskie cięcie. Co robić z dziurą w macicy i jak leczyć ubytek?

Kobieta w łazience trzymająca się za brzuch

i

Autor: Getty images Dziura w macicy – czy to możliwe? Sprawdziliśmy, co mówią o tym lekarze

"Mam co jakiś czas krwawienie między okresami, dlatego poszłam do ginekologa. Dowiedziałam się, że po cesarskim cięciu została mi dziura w macicy na końcu blizny - prawdopodobnie szwy rozeszły się z powodu zbyt wczesnego wysiłku. Czy któraś z Was przeszła bezpiecznie kolejną ciążę w takiej sytuacji?" - spytała pewna mama na grupie parentingowej Rodzę w 2023 roku. Sprawdziliśmy, czym jest dziura w macicy i jak można się jej pozbyć.

Spis treści

  1. Skąd się bierze dziura w macicy?
  2. Jakie są skutki isthmocele, czyli dziury w macicy?
  3. Leczenie dziury w macicy
Wady macicy - macica z przegrodą

Skąd się bierze dziura w macicy?

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji na całym świecie. Jak każdy zabieg, także cesarka wiąże się z powikłaniami, a najczęstszym z nich jest rozejście się rany, nie tylko blizny na skórze, ale i na macicy. To właśnie taką sytuację, nazywaną językiem medycznym isthmocele, opisuje autorka postu.

Ubytek w mięśniu macicy to dziura zlokalizowana zwykle w miejscu blizny po jej przecięciu. Jeśli rana w macicy nie zagoi się całkowicie lub jeśli w tym samym miejscu robione jest kolejne cięcie, tkanka wokół blizny staje się cienka, czasem nie ma nawet 1 mm grubości. Może tworzyć się w niej nisza, wypełniona płynem i krwią. Defekt powstaje częściej, gdy rana zlokalizowana jest nisko w macicy - niskie nacięcia są robione wówczas, gdy cesarka następuje po kilkugodzinnej próbie porodu siłami natury, a także wówczas, gdy na ranie zakładany jest pojedynczy szew.

Częściej na uchyłki w macicy cierpią kobiety, które miały więcej niż jedno cięcie cesarskie, mają tyłozgięcie macicy, rodziły w wieku poniżej 30 lat, rodziły dłużej niż 5 godzin i miały nieplanowaną cesarkę. Problemom z blizną sprzyja nadwaga i cukrzyca.

Czytaj również: Fakty i mity o cesarskim cięciu - poznaj prawdę, a nie opinie!

Pęknięcie macicy – poważne powikłanie porodu

Jakie są skutki isthmocele, czyli dziury w macicy?

Nisza lub uchyłek pierwszy raz została opisana dopiero pod koniec lat 90 ubiegłego wieku, kiedy wzrosła liczba wykonywanych cesarek, i związana była z badaniami nad problemami z zajściem w ciążę. Dziura w macicy może bowiem być przyczyną wtórną niepłodności, choć nie zawsze ma taki wpływ na płodność.

Isthmocele, oprócz problemów z poczęciem, daje również inne charakterystyczne objawy: większość kobiet skarży się na krwawienie międzymiesiączkowe, plamienia czy brązowe upławy. Zmniejszona kurczliwość blizny i nieprawidłowy skurcz mięśni prowadzi do gromadzenia się krwi menstruacyjnej w jamie, co powoduje krwawienia międzymiesiączkowe i ból miednicy. Częstym symptomem uchyłku w macicy jest też ból w czasie okresu, podczas stosunku.

Leczenie dziury w macicy

Istnieje kilka metod leczenia defektu blizny po cc. Doraźne środki to stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która reguluje miesiączki i zmniejsza ilość krwi menstruacyjnej, a tym samym niszę w macicy. Zwykle jednak konieczny jest zabieg operacyjny, który zdaniem większości lekarzy jest skuteczniejszy i likwiduje problem niepłodności wtórnej.

Jedna z metod jest histeroskopia, czyli zabieg podczas którego przez pochwę i kanał szyjki macicy wprowadza się narzędzia. Podczas zabiegu histeroskopii lekarz usuwa tkankę bliznowatą macicy, otwierają niszę usuwając z niej krew. To dobra metoda dla kobiet, które nie zamierzają ponownie zajść w ciążę.

Druga metoda - laparoskopowa, wymaga niewielkiego nacięcia powłok brzusznych. Podczas zabiegu usuwa się blizny i tkankę wokół niszy. Metoda laparoskopowa jest skuteczna w leczeniu niepłodności wywołanej dziura w macicy, ponieważ pozwala na przywrócenie prawidłowej grubości mięśniówki macicy, co jest ważne u pacjentek planujących kolejną ciążę. Statystyki pokazują, że większość kobiet (mają 75-80%) po tych zabiegach może nadal zajść w ciążę.