Jak leczyć katar? Krople, leki i domowe sposoby na nieżyt nosa

2020-09-16 9:49

Katar bywa dolegliwością uciążliwą. Zazwyczaj przemija po kilku dniach samoistnie, niektórym ludziom utrudnia jednak funkcjonowanie tak bardzo, że poszukują różnych sposobów na złagodzenie tej dolegliwości. Jak więc leczyć katar – po jakie leki sięgnąć i z jakich domowych metod leczenia można skorzystać?

Jak leczyć katar? Krople, leki i domowe sposoby na nieżyt nosa

i

Autor: Getty images

Jak leczyć katar (fachowo określany jako nieżyt nosa)? Wiele zależy od jego przyczyny. Do kataru mogą doprowadzić infekcje (zarówno bakteryjne, jak i wirusowe), ale i alergie. Katar może przybierać bardzo różną postać – zdarza się, że jest on wodnisty, czasami zaś bywa on wyjątkowo gęsty i utrudnia znacząco oddychanie.

Wyjaśniamy, jak leczyć katar, a także jakie krople leki i domowe sposoby leczą nieżyt nosa.

Spis treści

  1. Czy trzeba leczyć katar?
  2. Leki na katar – pomogą, ale mogą też zaszkodzić
  3. Jak leczyć katar w zależności od jego rodzaju?
  4. Jak leczyć katar domowymi metodami?

Czy trzeba leczyć katar?

Ogólnie różne rodzaje kataru łączy jeden wspólny mianownik – dolegliwość ta jest nierzadko wyjątkowo uciążliwa i utrudnia dotkniętemu nieżytem nosa człowiekowi zwyczajne funkcjonowanie. Z tego właśnie względu – pomimo tego, że katar typowo, po pewnym czasie, samoistnie ustępuje – pacjenci (i ich rodzice, w przypadku małych dzieci) poszukują informacji na temat leczenia kataru.

Sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest co najmniej kilka, zawsze jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku – niewłaściwe postępowanie prowadzić może wręcz do nasilenia kataru.

Leki na katar – pomogą, ale mogą też zaszkodzić

W aptekach dostępnych do zakupienia bez recepty jest wiele różnych środków na katar – ich stosowanie jak najbardziej może pomóc w uporaniu się z tą dolegliwością, warto tutaj jednak podkreślić, iż korzystać z nich należy z zachowaniem ostrożności.

Dużą popularnością cieszą się krople do nosa, które zawierają oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Ich działanie opiera się na obkurczaniu zlokalizowanych w obrębie błony śluzowej nosa naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest zmniejszenie jej obrzęku i spadek produkcji wydzieliny. Leki te rzeczywiście są skuteczne, z ich stosowaniem związane jest jednak pewne zagrożenie.

Otóż ze środków zawierających ksylometazolinę czy jej pochodną powinno się korzystać jedynie przez kilka dni – ich nadużywanie grozi wystąpieniem polekowego nieżytu nosa, a nawet i perforacją przegrody nosowej czy utrwalonymi zaburzeniami węchu (z utratą powonienia włącznie).

W preparatach reklamowanych jako środki na katar znaleźć można również i pseudoefedrynę. Działanie tej substancji jest zasadniczo analogiczne jak opisanych wcześniej środków – prowadzi ona do obkurczenia naczyń krwionośnych i zahamowania produkcji wydzieliny.

Podobieństwo dotyczy również konieczności przyjmowania środków zawierających pseudoefedrynę z ostrożnością – w przypadku przyjęcia ich zbyt dużych ilości pojawiać się mogą skutki uboczne w postaci m.in. rozdrażnienia, kołatań serca czy pobudzenia psychoruchowego.

Warto tutaj nadmienić, iż wymienione powyżej środki nie nadają się do leczenia kataru u najmłodszych pacjentów – ksylometazoliny nie powinno się podawać dzieciom mającym poniżej 10 lat, a środków z pseudoefedryną dzieciom przed 12. rokiem życia.

Jak leczyć katar w zależności od jego rodzaju?

Bardzo istotnym aspektem jest to, iż w przypadku różnych rodzajów nieżytu nosa skuteczne mogą być całkowicie innego rodzaju farmaceutyki. Przykładowo wtedy, gdy katar związany jest z zapaleniem zatok, do zwalczenia infekcji – a jednocześnie do ustąpienia nieżytu nosa – konieczne może być przyjmowanie antybiotyku.

Jeszcze inne postępowanie pomagać może w przypadku kataru alergicznego, związanego np. z alergią wziewną – w takiej sytuacji ulgę chorym przynosić może przyjmowanie odpowiednich środków przeciwalergicznych (przede wszystkim leków przeciwhistaminowych).

W związku z tym, iż leczenie kataru przebiegać może bardzo różnie, czasami zdecydowanie zasadna staje się konsultacja z lekarzem – warto z niej skorzystać wtedy, gdy związane z katarem problemy nie nasuwają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest jego rodzaj.

Specjalistę trzeba odwiedzić również i wtedy, gdy poza nieżytem nosa u chorego pojawiają się jakieś jeszcze inne niepokojące dolegliwości, takie jak np. wysoka gorączka czy silny ból gardła.

Jak leczyć katar domowymi metodami?

W leczeniu kataru wykorzystywać można nie tylko farmaceutyki – sięgnąć można również i po sprawdzone, domowe metody na nieżyt nosa. Przede wszystkim warto rozważyć skorzystanie z wody morskiej czy soli fizjologicznej. Zawierające je roztwory można nabyć w formie do podawania bezpośrednio do jamy nosowej, a efektem ich użycia jest obkurczenie błony śluzowej nosa oraz ułatwienie usuwania z niego wydzieliny.

W walce z katarem pomóc mogą również inhalacje oraz olejki eteryczne. Do przygotowania pierwszych z wymienionych wykorzystać można np. rumianek czy szałwię – inhalowanie się naparami z nich może w dość krótkim nawet czasie doprowadzić do udrożnienia nosa.

W przypadku zaś olejków eterycznych – np. sosnowego czy eukaliptusowego – wystarczające jest zaaplikowanie kilku ich kropli na poduszkę czy ubranie, co powinno skutkować poprawą drożności nosa.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o podstawowych, choć często zapominanych lub bagatelizowanych sposobach na szybsze pokonanie nieżytu nosa. Pacjenci często zapominają o odpowiednim spożyciu płynów, tymczasem dobre nawodnienie organizmu sprzyja szybszemu usuwaniu wydzieliny z nosa poprzez zmniejszenie jej gęstości.

Osoby zmagające się z nieżytem nosa nie powinny także zapomnieć o diecie bogatej w składniki odżywcze i witaminy oraz o unikaniu stresu i o zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu. Organizm człowieka wypoczętego, do którego dostarczane są wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne mu składniki, ma sprawniej funkcjonujący układ odpornościowy, dzięki czemu drobnoustroje wywołujące nieżyt nosa będą mogły być z niego szybciej wyeliminowane.

Czytaj: Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

5 sposobów na katar u niemowlaka

Katar z krwią: przyczyny i leczenie. Co oznacza katar z krwią?

Kolor kataru - czy po kolorze kataru można rozpoznać rodzaj infekcji u dziecka?