Krwawnik pospolity to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, który w medycynie naturalnej polecany jest kobietom na zaburzenia miesiączkowania.
Ze względu na jego powszechną dostępność (rośnie na łąkach niemal w całej Polsce) to tanie i zdrowe rozwiązanie dla kobiet, które borykają się z problemami z cyklem. Jak działa krwawnik pospolity i czy każdy może go stosować?
Spis treści
- Działanie krwawnika pospolitego
- Te substancje znajdziesz w krwawniku
- Zioło na zaburzenia miesiączkowania
- Krwawnik na problemy z cerą
- Krwawnik pomocny w odchudzaniu
- Jak zrobić napar z krwawnika pospolitego?
Działanie krwawnika pospolitego
Krwawnik pospolity widział każdy, kto lubi spędzać czas poza miastem. Roślina o wysokich zielonych łodygach i malutkich białych koszyczkach kwiatowych rośnie na łąkach, nieużytkach i w przydrożnych rowach niemal w całej Polsce.
Przez jednych traktowana jako chwast, dla innych stanowi cenną zawartość domowej apteczki. Bo napar z krwawnika pospolitego może przynieść ulgę w wielu schorzeniach. Jest on cenny głównie dla kobiet:
- rozluźnia mięśnie
- łagodzi skurcze macicy w trakcie bolesnych miesiączek
- łagodzi bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
- reguluje cykl
- działa dezynfekująco, zapobiegając infekcjom intymnym
- ogranicza występowanie upławów
Ponadto pobudza trawienie, obniża ciśnienie krwi, przyspiesza gojenie ran i oparzeń.
Te substancje znajdziesz w krwawniku
Ziele krwawnika pospolitego to bomba cennych witamin i składników mineralnych. Zawiera:
- witaminę A
- witaminę C
- witaminę K
- cynk
- żelazo
- miedź
- siarkę
- cholinę
- flawonoidy
- sole mineralne
- garbniki
Polecany artykuł:
Zioło na zaburzenia miesiączkowania
Krwawnik pospolity polecany jest kobietom, które mają nieregularne cykle. Spożywanie naparu z krwawnika pospolitego pomaga uregulować cykl kobiecy, uśmierzyć ból towarzyszący miesiączce, zwalczyć stany zapalne jajników i macicy, pozbyć się infekcji intymnych.
Krwawnik na problemy z cerą
Napar z krwawnika pospolitego ma działanie dezynfekujące i antybakteryjne. To oznacza, że dobrze wpływa na cerę trądzikową, wyciszając ją i regulując liczbę zmian zapalnych.
Paniom borykającym się z trądzikiem poleca się przemywanie twarzy naparem z ziela krwawnika. Aby przygotować taki tonik, należy jedną łyżeczkę suszonego ziela zalać wrzątkiem.
Krwawnik można również wykorzystywać do maseczek, które działają regulująco i odmładzająco. Żeby przygotować taką maseczkę, należy zalać kwiaty wodą - tak, by powstała gęsta maska. Nakładamy ją na twarz i zmywamy po 10-15 minutach.
Krwawnik pomocny w odchudzaniu
Spożywanie naparu z krwawnika wspomaga procesy trawienne i perystaltykę jelit. Poprawia przyswajanie witamin i soli mineralnych, leczy zaparcia czy wzdęcia. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości na układ pokarmowy, po napar z krwawnika mogą sięgnąć wszystkie osoby, które podejmują walkę ze zbędnymi kilogramami.
Jak zrobić napar z krwawnika pospolitego?
Aby przygotować napar z krwawnika pospolitego należy 1 łyżeczkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku. Herbatkę należy odstawić na 10 minut, a po tym czasie przecedzić. Napar poleca się spożywać kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.
Należy zachować umiar ze spożywaniem ziela krwawnika. Zbyt częste picie naparu może powodować reakcje alergiczne. Napar z krwawnika może mieć skutki poronne, nie poleca się więc spożywania go kobietom w ciąży.