Rozstęp mięśni prostych brzucha to nie lada wyzwanie dla kobiety, która chce szybko wrócić do formy po ciąży. Młode mamy często zamartwiają się tą przypadłością. To właśnie one są szczególnie narażone na jego pojawienie się, ale nie tylko - rozrost mięśni prostych brzucha dotyka także osoby w podeszłym wieku.
Czytaj: Ciało kobiety w pierwszych dniach po porodzie. Co jest naturalne, a co powinno budzić niepokój?
Spis treści:
- Rozstęp mięśni prostych brzucha: na czym polega?
- Rozstęp mięśni prostych brzucha: jakie są jego przyczyny?
- Rozstęp mięśni prostych brzucha: jak zdiagnozować?
- Rozstęp mięśni prostych brzucha: jakie ćwiczenia na brzuch wykonywać po porodzie?
Rozstęp mięśni prostych brzucha: na czym polega?
Mięsień prosty brzucha znajduje się w samym jego centrum. To właśnie na jego trenowaniu najbardziej zależy tym, którzy chcą sobie wyrzeźbić słynny "kaloryfer". Mięsień dzieli się na dwie części, połączone kresą białą. Mięśnie przylegają do siebie właśnie wzdłuż kresy białej - taka jest norma, która przestaje mieć zastosowanie, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Jej macica się rozrasta i tym samym rozciąga mięśnie brzucha. Co wie też każda mama - brzuch zmienia swój kształt, następuje jego uwypuklenie. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce. Jeśli tak się nie dzieje, następuje rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha, ponieważ doszło do zwiotczenia kresy białej.
Poznaj również: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy - jak i dlaczego warto je ćwiczyć?
Rozstęp mięśni prostych brzucha: jakie są jego przyczyny?
Przyczyn rozstępu mięśni prostych brzucha jest kilka. Przede wszystkim mogą je powodować czynniki odpowiadające za większą niż zazwyczaj zmianę kształtu brzucha w ciąży: ciąża mnoga i wysoka waga urodzeniowa dziecka. Przyczyną rozstępu może też być otyłość, jednak z drugiej strony - często dotyka ona szczupłe i drobne kobiety, którym brzuch bardzo w czasie ciąży urósł. Rozstępowi mięśni prostych brzucha sprzyja również wiek matki - powyżej 35. roku życia - i liczne ciąże. Bardzo ważne jest zachowywanie aktywności fizycznej przed ciążą. Nie muszą to być ciężkie treningi, wystarczą ćwiczenia w domowym zaciszu lub jazda na rowerze. Dzięki nim mięśnie stają się silniejsze i później występuje mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do ich rozstępu już po porodzie.
Czytaj: Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia
Rozstęp mięśni prostych brzucha: jak zdiagnozować?
Sprawdzenia, czy doszło u nas do rozstępu mięśni prostych brzucha można dokonać samodzielnie. Oczywiście zawsze wskazana jest wizyta u lekarza, ale można dokonać wstępnej własnej diagnozy. Wystarczy położyć się na ziemi i zgiąć kolana, stopy cały czas pozostawiając na ziemi. Następnie należy lekko unieść głowę - jak przy robieniu brzuszków - i ręką, z palcami skierowanymi w dół, dotknąć mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli w brzuchu pojawia się tzw. "dziura", można w nią włożyć trzy, cztery palce, mamy do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha. Tej "dziurze" towarzyszy również zwiotczenie brzucha w okolicy pępka. Kobieta, która ma rozstęp mięśni prostych brzucha może być niestety zapytana przez nieświadomych (nie)znajomych, w którym jest miesiącu ciąży, ponieważ jej kształty pod warstwą ubrań prezentują się właśnie tak, jak by była w ciąży.
Przeczytaj: Ćwiczenia po porodzie – kiedy zacząć i jakie są najlepsze ćwiczenia po ciąży
Jeśli podczas wykonywania badania okaże się, że w miejscu dotknięcia brzucha ręką wyczuwasz napięcie mięśni - wszystko jest w porządku.
Rozstęp mięśni prostych brzucha: jakie ćwiczenia na brzuch wykonywać po porodzie?
W leczeniu rozstępu mięśni prostych brzucha, podobnie jak i w jego zapobieganiu, pomagają odpowiednie ćwiczenia. W internecie dostępnych jest mnóstwo treningów, które miałyby pomóc, zawsze jednak najlepiej je skonsultować z rehabilitantem, który doradzi, co w przypadku konkretnej kobiety się sprawdzi. W najbardziej poważnych przypadkach - gdy kobieta czuje ból przy poruszaniu się, nie może wykonywać niektórych czynności lub bardzo jej przeszkadza estetyka takiego brzucha - lekarz może doradzić operację.
Warto również wiedzieć, czego NIE robić, by rozstępu jeszcze bardziej nie pogłębić. Na pewno nie są wskazane brzuszki ani wszelkie rozciągania mięśni brzucha, polegające na "wypinaniu" się do przodu. Jeśli masz rozstęp mięśni prostych brzucha, ciężkimi zakupami obarcz męża, a siebie nie obciążaj. Pamiętaj również, by nie wykonywać ruchów tułowia po ukosie.
Przeczytaj: Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna