Spis treści
- Krem z filtrem: jaki stopień ochrony wybrać?
- Krem z filtrem: rodzaje promieniowania UV
- Krem z filtrem: chemiczny czy fizyczny?
Dzieci mają znacznie delikatniejszą skórę niż dorośli. Najmłodsi mają silnie zaznaczoną sieć naczyń krwionośnych tuż pod cienkim naskórkiem, więc są szczególnie narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Dzieci, które nie ukończyły 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać w samym słońcu - należy je chronić w cieniu. Podczas słonecznych dni ochrona przyda się szczególnie niemowlętom, ale także starszym dzieciom i dorosłym. I tutaj z pomocą przychodzi krem z filtrem.
- Chciałbym wyraźnie podkreślić, że kremy z filtrem są dobre i potrzebne. Ultrafiolet w nadmiarze, parzący naszą skórę powoduje bardzo różne niedobre rzeczy. Począwszy od oparzenia, poprzez wtórne infekcje, zmiany posłoneczne: przez przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne po nowotwory. Stosowanie kremu z filtrem jest więc jak najbardziej wskazane - zaznacza dr Marcin Ambroziak, dermatolog.
Czytaj również: czy opalanie się w ciąży jest wskazane?
Chcesz wiedzieć, co warto kupić dla dziecka, jakie produkty są wartościowe i godne zaufania? Zajrzyj na nasz fanpage M jak mama Zakupy
Krem z filtrem: jaki stopień ochrony wybrać?
Pierwszą kwestią, którą bierzemy pod uwagę, wybierając krem z filtrem jest stopień ochrony przed słońcem, czyli SPF (ang. sun protect factor). Umieszczona na opakowaniu przy tym symbolu liczba oznacza, o ile silniejszą od zwykłego kremu ochronę przed słońcem zapewnia dany produkt. Np. krem SPF 2-4 chroni skórę przed promieniami słonecznymi tylko od 2 do 4 razy mocniej niż zwykły kosmetyk. Takich kremów z filtrem, szczególnie dla dzieci, zdecydowanie nie wybierajmy. Najlepiej wybierać produkty SPF 30-50, ze wskazaniem na SPF 50. Tego typu kremy zapewniają 97-procentową ochronę przed promieniami UVB. Warto również pamiętać, że dzieci nie powinny się opalać jak dorośli - leżeć na ręczniku czy leżaku i wystawiać się na działanie słońca. Wystarczy, że podczas wakacyjnych wyjazdów przebywają i biegają po nasłonecznionych plażach, zażywają kąpieli, podczas których również skóra się opala.
Krem z filtrem: rodzaje promieniowania UV
Jesteśmy narażeni na dwa rodzaje promieniowania UV: UVA i UVB. 95 procent promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi to promieniowanie UVA. Właśnie ono odpowiada za to, że się opalamy, ale ponosi również winę ze fotostarzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Zmarszczki pojawiają się dopiero po kilku-kilkunastu latach od kąpieli słonecznych, co czyni UVA jeszcze bardziej niebezpiecznym - skoro negatywnych efektów nie widać, wydaje się, że nie szkodzi. Tego typu promieniowanie powoduje także przebarwienia na skórze.
Pozostałe promieniowanie docierające do Ziemi, to promienowanie UVB. W przeciwieństwie do UVA, nie przenika ono przez chmury. Może powodować poparzenia słoneczne, ale także dostarcza nam tak potrzebnej dawki witaminy D. Wystarczy, że spędzimy na słońcu 15 minut i odpowiednia witaminowa porcja zostanie uzupełniona. Warto dodać, że stosowanie kremu z filtrem nie zablokuje całkowicie przyswajania witaminy D przez skórę. Z drugiej strony, to głównie UVB jest powoduje zachorowania na raka skóry.
Jaki więc krem z filtrem wybrać? Najlepiej produkt, który będzie chronił i przed UVB, i przed UVA.
>>Czytaj również: jakich 8 zasad warto przestrzegać, opalając się w ciąży?>>
Krem z filtrem: chemiczny czy fizyczny?
Filtry zawarte w kremach można również podzielić na fizyczne i chemiczne. Na czym polega różnica? Filtr fizyczny działa jak lustro - odbija promieniowanie słoneczne od naszej skóry. Natomiast filtr chemiczny neutralizuje działanie promieniowania słonecznego. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy.
Krem z filtrem mineralnym świetnie sprawdzi się na skórze alergików i wszystkich osób z nadwrażliwością skóry. Do jego zalet należy również duża stabilność na słońcu - przez cały czas zachowuje te same właściwości. Tego typu produkty bardzo dobrze chronią skórę przed promieniowaniem UVB, w mniejszy sposób - przed UVA. Po nałożeniu na skórę dużej ilości kremu z filtrem mineralnym mogą na niej pozostać białe smugi.
Krem z filtrem chemicznym nie zostawi na skórze śladów, jednak jest gorzej przez nią tolerowany. U osób ze szczególnie wrażliwą skórą, a więc również u dzieci, może powodować pieczenie i swędzenie. Kremy z filtrem chemicznymj gorzej też reagują w kontakcie ze słońcem - po wystawieniu na promieniowanie zaczynają wydzielać ciepło, dlatego trzeba się nimi smarować co około 2 godziny.
Zastanawiając się nad wyborem kremu: z filtrem chemicznym czy fizycznym najwłaściwiej wybrać, podobnie jak w przypadku ochrony przed różnymi rodzajami promieniowania, krem, który zawiera i filtr mineralny, i chemiczny.
Zapraszamy również do zapoznania się z galerią, w której prezentujemy 5 bezpiecznych dla skóry dziecka kremów z filtrem.