Maliny jak lekarstwo. Na jakie dolegliwości stosować sok z malin?

2021-10-26 13:20

Soczyste i aromatyczne maliny to pyszne owoce. Cenione są też przez dietetyków i zielarzy za bogactwo witamin i innych wartościowych dla zdrowia substancji. Najbardziej aromatyczne są maliny dziko rosnące. One też zawierają więcej wartościowych substancji. Na jakie dolegliwości stosować sok z malin?

MALINY – działają jak lekarstwo

i

Autor: Getty images Na jakie dolegliwości stosować sok z malin?

Spis treści

  1. Jakie są właściwości zdrowotne malin?
  2. Na co pomagają maliny?
  3. Na co pomagają liście malin?
  4. Jak zrobić sok i napar z malin i liści malin?

Maliny dojrzewają w lipcu i sierpniu. Są bardzo delikatne i łatwo się gniotą, puszczają sok, zlepiają i pleśnieją. Zbierać je więc trzeba ostrożnie, podczas suchej pogody do płaskich łubianek i szybko suszyć lub przetwarzać na syrop, który przyda się na wiele zimowych dolegliwości, dlatego mówi się, że maliny są jak lekarstwo. 

Liście malin można zbierać wiosną i przez całe lato – powinny być zdrowe, bez plam, młode, ale już dobrze wyrośnięte. One również mają działanie lecznicze.

Jakie są właściwości zdrowotne malin?

Maliny w owocach mają kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych (m.in. potas, magnez, wapń, żelazo).

Maliny mimo słodkiego smaku są niskokaloryczne owoców (38 kcal na 100 g), więc można je jeść bez poczucia winy. Dodatkowo owoce te są bogate w błonnik, który przyspiesza pasaż jelitowy i zwiększa uczucie sytości, co pomaga w zrzuceniu kilku kilogramów.

Na co pomagają maliny?

  • Owoce malin są znakomitym środkiem przeciwgorączkowym, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot – parując ze skóry – powoduje obniżenie temperatury. Ze świeżych malin produkuje się syrop – doskonały środek napotny. Suszone owoce są składnikiem mieszanek napotnych i przeciwgorączkowych: są też używany do poprawiania smaku leków dla dzieci, dodawane do syropów zalecanych w przeziębieniach (np. prawoślazowy z malinami i cynkiem).
  • Maliny działają pobudzająco na organizm, dzięki obecności witaminy C. 100 g malin dostarcza prawie 30% dziennego zapotrzebowania na tę substancję.
  • Zapobiegają też niektórym nowotworom, ponieważ zawierają minerały, ale także przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka okrężnicy lub wątroby, a także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
  • Maliny sprawiają również, że skóra staje się piękniejsza. To naturalny środek stymulujący odnowę komórkową i zwalczający starzenie się skóry. Olej z pestek malin ma działanie przeciwzmarszczkowe oraz łagodzi zaczerwienienia i inne podrażnienia.
  • Maliny mają właściwości przeciwzapalne i mogą też przynieść ulgę osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów lub bólami stawów.

Na co pomagają liście malin?

Liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne (m.in. żelaza, miedzi, wapnia).

  • Działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę.
  • Są moczopędne, dlatego powinny być spożywane przez kobiety, cierpiące na zatrzymywanie wody w organizmie. Liście zaś wchodzą w skład ziołowych mieszanek moczopędnych i żółciopędnych.
  • Wywołują też nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, wiec są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego, ale nie mogą być nadużywane przez kobiety w ciąży. Ponadto, podobnie jak owoce, działają przeciwgorączkowo.
MALINY. Jakie mają właściwości? Czy warto je jeść? Jak wykorzystać maliny w kuchni?

Jak zrobić sok i napar z malin i liści malin?

Sok z malin

Umyte maliny wsyp do garnka, dolej odrobinę wody i zagotuj. Gdy zamienią się w przecier, odsącz sok, dodaj do niego cukru (1 szklanka na 1 kg malin) i ponownie zagotuj. Następnie zawekuj.

Napar z owoców malin

2 łyżki suszonych malin zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Pij 2–3 razy dziennie po szklance naparu podczas przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia oskrzeli – gdy chorobie towarzyszy gorączka.

Napar z liści malin

Łyżkę liści zalej 1/2 szklanki wrzątku i pod przykryciem odstaw do naciągnięcia na 15 minut. Przecedź. Pij po 1/2 szklanki naparu 2–3 razy dziennie w nieżycie żołądka i jelit oraz jako łagodny lek przeciwbiegunkowy. Napar z liści można też stosować do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

miesięcznik "Zdrowie"