Czy wiesz, że są potrawy ze świątecznego stołu, których nie należy podawać niemowlętom i dzieciom? Nie wszystkie pokarmy znajdujące się w polskim tradycyjnym wigilijnym menu nadają się dla dzieci. Jakich świątecznych dań nie należy dawać dzieciom i dlaczego?
Potrawy wigilijne, których dzieci nie powinny próbować
- Sałatka z majonezem – dzieci nie powinny dostawać sałatek, jeśli są one przygotowywane na bazie majonezu, który jest ciężkostrawny. O wiele zdrowsze są te sałatki, do których dodaje się jogurt naturalny.
- Smażony karp – choć ryba jest bardzo zdrowym pokarmem i można ją podawać dzieciom już od 6-7. miesiąca życia, należy z tego zrezygnować w przypadku niefiletowanych ryb z ościami. Niebezpieczeństwo zadławienia się ością jest ogromne. Ponadto smażony karp jest tłusty. O wiele lepiej podać maluchowi filet z ryby, najlepiej – morskiej. Unikajmy również podawania paluszków rybnych, w których więcej jest tłuszczu i panierki niż samego mięsa.
- Kapusta z grzybami – zarówna kapusta, jak i grzyby to pokarmy nieodpowiednie dla małych dzieci. Kapusta jest ciężkostrawna i powoduje wzdęcia, może być więc źródłem cierpienia dla malucha. Grzybów nie należy podawać dzieciom nawet do 3. roku życia. Są wyjątkowo trudne do strawienia i nawet zdrowe mogą powodować przykre problemy żołądkowe.
- Pierniki – są to ciasta najmniej wskazane dla dzieci, ze względu na zawartość orzechów i miodu – silnych alergenów, które mogą uczulać dziecko. W miodzie mogą znajdować się również niebezpieczne bakterie, które odpowiadają za silne zatrucia pokarmowe.
- Ciasta z margaryną – margaryna to ciężkostrawny tłuszcz, którego nie powinno się podawać dzieciom, szczególnie tym poniżej 1. roku życia. Ciasta z kremami na margarynie najlepiej zastąpić biszkoptami.
- Potrawy z octem (np. barszcz czerwony) – ocet to efekt fermentacji alkoholu, więc jest szkodliwy dla organizmu dziecka. Obciąża wiele narządów, m.in. wątrobę i nerki oraz działa drażniąco na żołądek.
- Makowiec, kluski z makiem – mak jest zdrowy, wspomaga układ nerwowy, ale podajemy go dopiero dzieciom powyżej 2. roku życia, bo jest bardzo ciężkostrawny.
Czytaj również: Ciasteczka świąteczne: przepisy na ciasteczka, które możesz zrobić z dzieckiem [7 pomysłów]
Wigilia i święta Bożego Narodzenia: przepisy na świąteczne potrawy dla dziecka
Ciasta na święta: 6 przepisów na świąteczne ciasta
Wigilia w ciąży: przepisy na zdrowe i lekkostrawne potrawy wigilijne