Z roku na rok święta zapożyczone z Zachodu są coraz chętniej i powszechniej obchodzone także u nas. Tak było w przypadku Walentynek, tak jest obecnie w przypadku Halloween.
Halloween to bardzo sporne święto. Jedni uważają je za źródło fajnej zabawy, inni doszukują się w nim powiązań z okultyzmem. W katolickim kraju takim jak Polska, święto duchów wzbudza więc wiele kontrowersji, tym bardziej że odbywa się ono w przeddzień ważnych i poważnych u nas świąt – Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Zwolennicy obchodzenia Halloween uważają jednak, że zwyczaj celebrowania święta duchów to też trochę polska tradycja. Przytaczają argument, że Halloween to nic innego jak dawne polskie święto Dziadów, tyle że w nowszym wydaniu. Lekko odkurzone.
Czytaj również: Jak wydrążyć dynię na Halloween? Zobacz najpiękniejsze dynie na Halloween z Instagrama
Spis treści
- Halloween — jakie to święto i skąd się wzięło?
- Gdzie obchodzi się Halloween?
- Czy w Polsce obchodzi się Halloween?
- Czy Halloween jest dniem wolnym od szkoły i pracy?
- Obchody Halloween w Polsce. Na czym polega Halloween w Polsce?
- Dlaczego dzieci kochają Halloween?
Halloween — jakie to święto i skąd się wzięło?
Halloween najprawdopodobniej pochodzi z celtyckiego święta Samhain. Święto to było zwiastunem końca lata i początkiem nadchodzącej zimy. Druidzi i kapłani celtyccy wierzyli, że w tym dniu zaciera się granica między światem żywych, a zaświatami.
Pożegnanie lata, witanie zimy i uroczyste obchodzenie święta zmarłych przypadało na noc z 31 października na 1 listopada. Noc, w której do dziś obchodzone jest Halloween. Święto Duchów, w którym dobre i złe dusze osób, które odeszły mogą przedostać się do świata tych, którzy na nim pozostali.
Podczas obchodów Samhain palono ogniska, które miały wskazywać drogę duchów do ich domu. Ogień miał odstraszać złe duchy, ale nie była to jedyna linia obrony przed nimi. Dodatkowo ludzie zakładali podarte i brudne ubrania oraz maski, przez które duchy ich nie rozpoznają i pozostawią w spokoju.
Nazwa święta Halloween pochodzi zapewne od skrótu „All Hallows Eve” – wigilii Wszystkich Świętych.
Gdzie obchodzi się Halloween?
Choć Halloween to święto wywodzące się z kultury celtyckiej, to swą największą popularność zyskało w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że w USA Halloween jest drugim po Bożym Narodzeniu najhuczniej obchodzonym świętem.
Halloween obchodzi się także w Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii.
Czy w Polsce obchodzi się Halloween?
Obchody Halloween w Polsce nie są jednak tak popularne i obchodzone tak hucznie, jak za granicą. Nie mniej coraz więcej osób obchodzi Halloween także w Polsce. Od kiedy Halloween pojawiło się w Polsce. Od lat 90. ubiegłego wieku Halloween zyskuje w Polsce coraz większą popularność.
Warto przy tym podkreślić, że niegdyś obchodzono w nocy z 31 października na 1 listopada Dziady. Ten przedchrześcijański słowiański obrzęd miał wiele wspólnego z dzisiejszym świętem Halloween. Istotą obrzędu również było obcowanie żywych z umarłymi i wiara, że tej nocy granica między światami się zaciera.
W Polsce Kościół katolicki obchodzi 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Wiele osób z tego powodu nie uznaje święta Halloween. Święto Duchów, które z uwagi na rozdawane cukierki, możliwość przebrania się w straszne stroje i radosnego świętowania z przyjaciółmi zyskuje większą popularność wśród dzieci i młodzieży. Rodzice coraz częściej organizują przyjęcie Halloween dla dzieci.
Czy Halloween jest dniem wolnym od szkoły i pracy?
1 listopada w tym roku wypada w środę. Wiele osób może się więc zastanawiać, czy coraz popularniejsze święto Halloween jest dniem wolnym od szkoły i pracy. Gdyby tak było, długi weekend mógłby być jeszcze dłuższy bez konieczności brania dnia wolnego.
Niestety, 31 października nie jest dniem wolnym od szkoły, pracy i handlu. To normalny dzień powszedni.
Obchody Halloween w Polsce. Na czym polega Halloween w Polsce?
Halloweenową tradycję obecnie możemy obserwować niemal na każdym kroku również w Polsce. W październiku w sklepach sprzedaje się dużo gadżetów związanych z tym świętem – głównie strasznych kostiumów i akcesoriów, przypominających te z horrorów.
W naszym kraju coraz więcej osób przystraja swój domy i wykraja dynie. Dynie to zresztą najbardziej charakterystyczny symbol Halloween. Ponieważ w Polsce również uprawia się to warzywo, bardzo łatwo jest w okresie jesiennym je dostać i wykorzystać nie tylko w gotowaniu. Taka wydrążona i wycięta dynia, w której płonie świeczka, stanowi najlepszą halloweenową ozdobę stawianą w oknie lub przed domem.
Wzrasta także ilość dzieci, które chodzą od domu do domu, wykrzykując popularne hasło „cukierek albo psikus”. Kończy się jednak najczęściej na cukierkach, a psikusy są bardzo sporadyczne. Niekiedy ograniczają się jedynie do pasty do zębów na klamce mieszkania lub furtce.
Czytaj również: Słodycze na Halloween: 5 sprawdzonych przepisów na przekąski
Dekoracje na Halloween. Pomysły na dekoracje i ozdoby na Halloween
Dlaczego dzieci kochają Halloween?
Trudno się dziwić dzieciom, skoro to święto to po prostu wielka zabawa. Zabawa w wycinanie dyni, przebieranie się w śmieszno-straszne stroje halloween dla dzieci czy zbieranie słodyczy po domach.
Tradycję świętowania wzmacniają dodatkowo media, sklepy oferujące halloweenowe gadżety, a nawet szkoły i przedszkola, które organizują w ten dzień mnóstwo halloweenowych atrakcji dla dzieci.
Czytaj także: Nie chcesz, aby dziecko brało udział w Halloween? Sprawdź, jak je przekonać
Zobacz, jak zrobić dynię halloweenową - oto inspiracje z instagrama