Jak obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach?

2020-03-09 10:03

Czy w innych krajach Wielkanoc obchodzona jest w podobny sposób? Czy dzieci w Anglii także malują pisanki, a maluchy w Rosji idą święcić pokarmy luby oblewają się wodą w śmigus-dyngus? Zobacz, jak obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach.

Jak obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach?

i

Autor: Getty images W Wielkanoc w Anglii rodzice chowają słodkości w ogródku, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie.

Spis treści

  1. Włochy, czyli spotkanie ze znajomymi i dobra zabawa
  2. Wielka Brytania, czyli turlanie jajek
  3. Szwecja, czyli śledzie i wielkanocne wiedźmy
  4. Stany Zjednoczone, czyli turlanie jajek z Prezydentem
  5. Liban, czyli wizyta w siedmiu kościołach

Wiele polskich tradycji świątecznych pokrywa się ze zwyczajami wielkanocnymi obchodzonymi w innych krajach. Ale zdarza się, że poszczególne narody czy regiony mają własne, niepowtarzalne tradycje związane z Wielkanocą.

Jakie są to obyczaje wielkanocne? A np. poszukiwanie czekoladowych smakołyków w ogródku, zdobienie gałązek brzozy piórami czy przebieranie się za... wiedźmy. Jak dokładnie obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach?

Włochy, czyli spotkanie ze znajomymi i dobra zabawa

W myśl popularnego przysłowia „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz”, dla Włochów święta to przede wszystkim okazja do krótkich wyjazdów w gronie znajomych.

Zanim jednak skierują się w stronę egzotycznych wysp, Wielki Tydzień upływa im pod znakiem Passos – widowiskowych procesji z figurami Matki Bożej i Chrystusa. Włoskie tradycje wielkanocne, sięgające jeszcze czasów średniowiecznych, przyjmują różną formę w zależności od regionu kraju.

Efektownym i cieszącym się popularnością wśród turystów obrzędem jest wielkosobotnia „scoppio del carro” – „eksplozja wozu”, organizowana co roku we Florencji. Podpalenie rydwanu wypełnionego kolorowymi fajerwerkami symbolizuje wskrzeszenie nowego życia i zwiastuje pomyślność na cały rok.

Włosi, znani ze swojej kuchni, dużą wagę w wielkanocnych przygotowaniach przykładają również do tradycyjnych potraw. Na świątecznym stole nie zabraknie jagnięciny oraz Colomba – migdałowej babki z bakaliami i czekoladą w kształcie gołębia.

Czytaj: Potrawy wielkanocne w wersji włoskiej

Wielka Brytania, czyli turlanie jajek

Dla Brytyjczyków Wielkanoc to czas świętowania narodzin wiosny i nowego życia. Najważniejszym motywem, łączącym tradycje i zwyczaje są więc jajka. Kiedyś farbowane i przyozdabiane, dziś w formie czekoladowych przysmaków, rozdawane są rodzinie i przyjaciołom.

- Popularnym zwyczajem, a jednocześnie frajdą dla najmłodszych jest Egg Rolling, czyli turlanie ugotowanych na twardo jaj. Wygrywa to, które spuszczone z górki dotoczy się na dół bez pęknięcia – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, ekspert Helen Doron English.

– Tradycyjne urządza się również Egg Hunt – polowanie na jajka. W Wielkanocną Niedzielę rodzice chowają czekoladowe słodkości w przydomowym ogródku, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Taki brytyjski akcent wielkanocny, w postaci rozrywki dla całej rodziny, może również urozmaicić nasze polskie tradycje – podpowiada ekspert.

Wśród świątecznych zwyczajów dużą rolę odgrywają również narodowe przysmaki. Do najpopularniejszych należy Easter pudding – ciasto budyniowe z rodzynkami oraz Hot Cross Buns, czyli bułeczki drożdżowe z marmoladą, ozdobione lukrowym krzyżem.

Czytaj: Wielkanocne ciasta: poznaj 5 słodkich przepisów!

Szwecja, czyli śledzie i wielkanocne wiedźmy

Kraje skandynawskie charakteryzują się jednymi z najbardziej nietypowych zwyczajów wielkanocnych. Ciekawą tradycją, przypominającą nieco Halloween jest przebieranie się za Påskkärringar – „wielkanocne wiedźmy”.

W Wielką Sobotę szwedzkie dzieci odwiedzają swoich sąsiadów, wręczając im własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne oraz laurki, otrzymując w zamian słodycze.

Tego dnia przygotowywany jest również tradycyjny, świąteczny posiłek, składający się ze śledzi, solonego łososia oraz cynamonowych lub kminkowych bułeczek. Nieco znajomym dla nas zwyczajem może być natomiast robienie Påskkris, czyli przyozdabianie kolorowym pierzem brzozowych gałązek.

Podobne do polskich palm wielkanocnych, dla Szwedów stanowią symbol ludzkich starań, mających na celu przyspieszenie przybycia wiosny.

Stany Zjednoczone, czyli turlanie jajek z Prezydentem

Amerykańskie tradycje wielkanocne ograniczają się do świętowania Wielkiej Niedzieli. Przybierają one głównie formę rozrywki i zabaw, angażujących całą rodzinę.

Głównym bohaterem w tym dniu jest zajączek wielkanocny. Przynoszone przez niego podarunki i słodycze stanowią cel poszukiwań, określanych mianem Easter Egg Hunt. Najsłynniejsze polowanie na jajka odbywa się co roku w Białym Domu, gdzie para prezydencka zaprasza do zabawy amerykańskie rodziny.

W trakcie wspólnej rozrywki odbywają się również zawody w turlaniu jajek. Popularnym motywem jest również tworzenie symbolizujących odrodzenie i nowy początek kapeluszy, tzw. Easter Bonnet.

– Tradycja nawiązuje do praktykowanego dawniej kupowania na Wielkanoc nowej garderoby – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak. – Dziś ozdabianie wymyślnych nakryć głowy to przede wszystkim okazja do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Sięgamy po niego na lekcjach jako urozmaicenie przedświątecznych zajęć –  dodaje nauczyciel Helen Doron English.

Liban, czyli wizyta w siedmiu kościołach

Odległy od Polski Liban wiąże z naszymi zwyczajami tradycja malowania pisanek. Dużą wagę przywiązuje się tam jednak przede wszystkim do obrządków kościelnych. Wedle obyczaju, każdy z Libańczyków aby właściwie przygotować się do Świąt Wielkanocnych, musi otrzymać błogosławieństwo w siedmiu kościołach.

Ważne także, aby udając się na mszę, założyć nowe ubrania i buty. Ciekawym zwyczajem jest również podtrzymywanie dobrych relacji z przyjaciółmi i znajomymi. W myśl tradycji, w Wielkanoc należy odwiedzić jak największą liczbę osób, aby razem z nimi spędzić ten wyjątkowy czas.

Czytaj: Dekoracje świąteczne na Wielkanoc: jakie ozdoby umieścić w mieszkaniu? [INSPIRACJE]

materiały prasowe