Samodzielne przygotowanie palmy wielkanocnej i innych ozdób wielkanocnych może przynieść ogromną frajdę dziecku. Przed Palmową Niedzielą warto znaleźć chwilę czasu na kupno potrzebnych materiałów i zrobienie z dzieckiem palemki. Takie manualne zajęcia rozwijają kreatywność dziecka, a także są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu.
To także dobry czas, by poznać tradycje wielkanocne dla dzieci.
Czytaj też: Życzenia wielkanocne - tradycyjne, oryginalne, religijne, krótkie, dla rodziny i znajomych
Spis treści
- Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły? To będzie wam potrzebne
- Pomysł na palmę wielkanocną dla dzieci krok po kroku
- Jak zrobić kwiaty z bibuły do palmy?
- Palma wielkanocna w różnych tradycjach
Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły? To będzie wam potrzebne
By zrobić z dzieckiem wielkanocną palmę potrzebujecie:
- głównego kijka (może być od małej flagi albo po prostu gruba gałąź),
- kolorowej bibuły i krepiny,
- drucików,
- gałązek wierzby i bukszpanu,
- suchej trawy i zbóż (można je ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny),
- oraz narzędzi - nożyczek, kleju, nitek i taśmy samoklejącej oraz dwustronnej.
Pomysł na palmę wielkanocną dla dzieci krok po kroku
Zobacz w naszej galerii, jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem. To naprawdę proste, a do tego może być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu w weekend poprzedzający święta wielkanocne.
Jak zrobić kwiaty z bibuły do palmy?
Z bibuły warto zrobić kolorowe kwiatuszki i zamocować je na drucikach, jak również przygotować z nich paski różnej szerokości, ponacinane i poskręcane do ozdobienia głównego kijka. Najpierw należy ozdobić kij kolorową bibułką, tak aby nie było wolnej przestrzeni – przyklejamy ją klejem, owijamy nitką, sklejamy taśmą.
By zrobić kwiatki, bibułę marszczoną potnij w paski. Wystarczy odciąć z rolki kawałek o wysokości około 5 cm. Pasek o długości około 100 cm kilka razy złóż na pół, przetnij po bokach, jednak nie docinaj do końca. Ponacinane niczym grube zęby grzebienia, warto zaokrąglić nożyczkami - dzięki temu płatki będą delikatniejsze. Polecamy ten sposób:
Następnie dokładamy kwiatki na drucikach (drucikiem owijamy kij) oraz mocujemy gałązki wierzby i bukszpanu (przywiązujemy je nicią).
Palma wielkanocna w różnych tradycjach
Tradycyjna palma górska to pęk długich witek leszczynowych lub wiklinowych ozdobionych kwiatkami z bibuły oraz barwnymi wstążeczkami. Największą trudność sprawia takie uformowanie gałązek, by gruby pęk sam się trzymał (nie można używać kija). Są nawet zawody w formowaniu jak najwyższej palmy.
Nieco łatwiej mają mieszkańcy Kurpi, bo do wykonania palmy wykorzystują pień młodej jodły lub świerku i oplatają go gałązkami wrzosu, a nawet mchem i ozdabiają papierowymi kwiatami. Ważne, by czubek palmy był zielony.
Ciekawy zwyczaj mają mieszkańcy terenów pokrytych jeziorami. Otóż przed zimą zbierają trzciny z kitą i przechowują je np. na strychu, by wiosną zrobić z nich piękne palmy. Trzcinę zdobią baziami i bukszpanem.
Warto wiedzieć! Smaganie się palmą zapewnia zdrowie i powodzenie w najbliższym roku. W wielu polskich domach w Niedzielę Palmową delikatnie uderza się gałązkami wierzby i wymawia słowa: „Palma bije, nie zabije”.
Zobacz też: Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?