Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy jak co roku w styczniu. To bardzo istotne, żeby pokazać dziecku jak ważne jest celebrowanie tego święta. Dziecko powinno się uczyć szacunku dla osób starszych. Warto też pokazywać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka ta nauka staje się łatwiejsza - mamy pretekst, by zachęcić dziecko do wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości.
Wbrew pozorom, tradycja celebrowania Dnia Babci i Dziadka nie jest bardzo długa. Nasi dziadkowie nie mieli okazji obchodzić tego święta, dlatego nasi rodzice tym bardziej będą czuć się wyróżnieni i szczególnie potraktowani tego dnia.
Zobacz także: Kartki na Dzień Babci i Dziadka. Darmowe wzory do wydruku
Spis treści
- Kiedy jest Dzień Babci 2024?
- Kiedy jest Dzień Dziadka 2024?
- Historia Dnia Babci i Dziadka. Od kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce?
- Dzień Babci i Dziadka na świecie. Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?
Kiedy jest Dzień Babci 2024?
Kiedy jest Dzień Babci? W 2024 roku Dzień Babci wypada w niedzielę 21 stycznia.
Babcie można odwiedzić więc w weekend poprzedzający święto lub w następny. Wiele babć mieszka przecież daleko od swoich wnuków, a Dzień Babci to doskonała okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, powspominać dawne czasy.
Dla dzieciaków opowieści o tym jak ich rodzice sami byli dziećmi to fantastyczna sprawa! Czasem i sami rodzice mogą sobie przypomnieć jakie to błędy popełniali w dzieciństwie i zweryfikować je z zachowaniem swoich pociech.
Czytaj także: Prezent na Dzień Babci: co warto kupić?
Kiedy jest Dzień Dziadka 2024?
A kiedy jest Dzień Dziadka? W 2024 roku Dzień Dziadka wypada w poniedziałek 22 stycznia.
Dziadka można odwiedzić osobiście wtedy, kiedy babcię - jeśli oboje żyją i mieszkają razem. Dziadek ucieszy się z każdej formy składania życzeń - także przez internet lub telefon. Liczy się pamięć! Ciekawym dodatkiem będą także laurki na dzień babci i dziadka. Z pewnością najlepiej wręczyć ją osobiście. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, bo dziadkowie mieszkają w innym kraju lub z innych powodów nie możemy wybrać się do babci i dziadka, laurkę możemy zawsze przesłać pocztą. Samodzielnie przygotowany obrazek będzie wspaniałą niespodzianką.
Do rysunku możemy dołączyć również wierszyki na dzień babci i dziadka.
Czytaj także: Prezent na Dzień Dziadka - jaki wybrać?
Historia Dnia Babci i Dziadka. Od kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce?
Dzień Babci wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku.
Od kiedy obchodzimy dzień babci? 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina. Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym ustanowiła nowe święto - Dzień Babci.
Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. ubiegłego wieku. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci.
W innych krajach święto babci i dziadka obchodzone jest w jednym dniu lub rodziny skupiają się wyłącznie na babciach. W Polsce jednak doceniamy i babcię, i dziadka!
Dzień Babci i Dziadka na świecie. Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?
Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie jest obchodzony nieco inaczej.
W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nosi on nazwę Narodowego Dnia Dziadków. W USA jest to dodatkowo święto ogólnonarodowe zatwierdzone przez Kongres i prezydenta Cartera w 1978 roku.
Narodowy Dzień Dziadków jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie w pierwszą niedzielę po wrześniowym Święcie Pracy. Co więcej, święto to ma swój oficjalny hymn i symbol, którym jest kwiat niezapominajki.
Dzień Babci i Dzień Dziadka w Niemczech również obchodzony jest w jednym dniu. Przypada na drugą niedzielę października i jest to święto dość nowe. Nie ma jeszcze szczególnej tradycji świętowania.
Święto babci i dziadka we Włoszech obchodzone jest od 2005 roku i przypada 2 października.
W Australii Dzień Babci i Dzień Dziadka to również względnie nowe święto. Obchodzi się je zaledwie od 2010 roku w pierwszą niedzielę listopada. W tym samym roku zaczęto celebrować dzień dziadków w Estonii. W tym kraju przypada ono na drugą niedzielę września.
W Bułgarii obchodzi się tylko święto babci. Jest to jednak dzień, w którym rodzina koncentruje się również na najmłodszych wnukach. Dzień Babci obchodzony jest w Bułgarii tego samego dnia, co w Polsce, czyli 21 stycznia.
W Japonii z kolei obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku, ponieważ w tym kraju osoby starsze cieszą się wyjątkowym autorytetem i szacunkiem. Święto przypada na 15 września i jest obchodzone od 1966 roku.
Czytaj także: Dziadkowie: ich prawo względem naszych dzieci [OPINIA PRAWNIKA]