Komunia święta: posłać dziecko do pierwszej komunii czy nie?

2015-04-10 15:30

Komunia święta to ważna uroczystość w życiu dziecka. Prezenty, przyjęcie, stroje, atmosfera tajemnicy to elementy, które sprawiają, że dziecko chce przystąpić do komunii świętej razem z innymi dziećmi. Co jednak, gdy nie jesteście wierzącą rodziną? Czy dziecko powinno przystąpić do komunii w takiej sytuacji?

Pierwsza komunia

i

Autor: thinkstockphotos.com Jeśli rodzice dziecka nie są wierzący, nie powinni posyłać go do komunii.

Spis treści

  1. Ile dać dziecku na komunię? Wideo
  2. Co robić, jeśli dziecko chce przystąpić do pierwszej komunii, mimo że nie chodzi na religię ani do kościoła?

Czy warto w takiej sytuacji posłać dziecko do komunii świętej? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, odpowiedź brzmi: nie. Gdy rodzice są osobami wierzącymi i praktykującymi, chodzą z dziećmi do kościoła, posyłają na religię, naturalne jest, że dzieci przystąpią do pierwszej komunii. Dzieci są świadome znaczenia komunii świętej, ponieważ zasady wiary są im przekazywane na bieżąco, w codziennym życiu, a cała rodzina stara się żyć w zgodzie z nimi. Pierwsza komunia jest wtedy wydarzeniem duchowym.

Zobacz także: Zaproszenia na komunię

Inaczej jest w przypadku dzieci, które nie chodzą regularnie do kościoła czy na religię. Nie rozumieją one znaczenia tego wydarzenia, kojarzą je tylko z prezentami, przyjęciem i białym strojem. Jeśli dziecko nie jest wierzące, nie ma powodu, by przystępowało do komunii. Coraz więcej rodziców nie posyła dzieci na religię i do pierwszej komunii, na pewno nie będzie więc samo. Jeśli w późniejszym życiu dziecko stanie się wierzące, nie będzie przeszkód, by przystąpiło do pierwszej komunii (podobnie jak do chrztu). Dzieci wychowuje się głównie własnym przykładem, jeśli więc rodzice nie są religijni, również dziecko nie będzie widzieć sensu w chodzeniu na religię i do kościoła czy przystępowaniu do komunii. Zmuszanie do tego, „bo wypada”, sprawi jedynie, że dziecko się zniechęci do religii, a także nauczy je hipokryzji i konsumpcyjnego nastawienia do życia.

Czytaj także: >> Komunia bez przepychu: dlaczego zapominamy o istocie tego wydarzenia? >>

Ile dać dziecku na komunię? Wideo

Ile dać dziecku na komunię?

Co robić, jeśli dziecko chce przystąpić do pierwszej komunii, mimo że nie chodzi na religię ani do kościoła?

Dowiedz się, skąd w dziecku chęć przystąpienia do komunii. Czy chodzi o prezenty, ładną sukienkę, czy o to, że koledzy i koleżanki przystępują? To naturalne, że dziecko nie chce odstawać od reszty, jednak wytłumacz mu, że bycie innym może być wielką wartością. Nigdy nie będzie takie samo jak inne dzieci, ponieważ one też różnią się między sobą, np. nie wszystkie mają rodzeństwo czy oboje rodziców. Wytłumacz, że komunia to nie tylko przyjemności, ale też konieczność nauki np. modlitw, uczestnictwa w próbach.

Jeśli dziecku chodzi o prezenty, dowiedz się, co chciałoby dostać. Może okaże się, że dana rzecz, np. laptop czy rower, przydałaby się dziecku tak czy inaczej i można rozważyć jej zakup bez okazji? Niektórzy rodzice próbują rekompensować dziecku brak pierwszej komunii – kupują prezenty, odświętne stroje i urządzają przyjęcia. Inni odwracają uwagę dziecka, organizując w tym czasie wyjazd. Takie działania sprawiają jednak, że dziecko nie wyciągnie żadnej nauki z tego wydarzenia. Być może wystarczy w dzień pierwszej komunii zabrać dziecko do kina, na ciekawą wystawę czy upiec ulubione ciasto.