Nietrafiony prezent - jak pozbyć się niechcianego podarunku?

2021-11-19 15:33

Gdy świąteczne emocje po Bożym Narodzeniu już opadną i znajdziemy chwilę, by wreszcie ze spokojem spojrzeć pod choinkę, nie zawsze odnajdziemy tam wyłącznie wymarzone prezenty. Za mała koszula, drażniące nos perfumy czy mało interesująca książka na gwiazdkę – co zrobić z prezentem gwiazdkowym, który sprawia więcej kłopotów niż radości?

prezent

i

Autor: Getty Images Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Każdy lubi dostawać prezenty pod choinkę, natomiast nie zawsze okazują się one w pełni trafioną inwestycją. Przy wigilijnym stole na każdą rozpakowaną paczką reagujemy radością, natomiast następnego dnia, przyglądając się dokładniej prezentom, możemy dostrzec ich mankamenty.

Co zrobić, jeśli otrzymałaś nietrafiony prezent? Przede wszystkim - nie przejmować się. Podpowiadamy kilka rozwiązań dzięki, którym niechciany podarunek mikołajkowy czy gwiazdkowy może jednak spełnić twoje oczekiwania lub zniknąć ci z oczu.

Spis treści

  1. Jeśli dostaniesz paragon - zwróć prezent w sklepie
  2. Wymiany lub zwrotu prezentu z Internetu dokonaj w 10 dni od zakupu
  3. Sprzedanie prezentu na portalach sprzedażowych
  4. Przekazanie prezentu na cele charytatywne 
Bale karnawałowe w czasach pandemii

Jeśli dostaniesz paragon - zwróć prezent w sklepie

Niechciany prezent zawsze możemy spróbować wymienić. To chyba najbardziej oczywisty ze sposobów zaradzenia problemowi upominku, który nie przypadł nam do gustu. Większość sprzedawców daje nam taką możliwość. Czas i forma wymiany jest natomiast uzależniona od dobrej woli sprzedającego.

Sprawdź: Sylwester domu: pomysły na dobrą zabawę bez wychodzenia na wielki bal

Różne sieci handlowe ustalają różne terminy, w których można to robić. Kłopotem pozostaje jednak poinformowanie naszego obdarowującego o chęci wymiany prezentu i poproszenie go o rachunek oraz adres sklepu, w którym kupił prezent. Niestety, podstawą zwrotu lub wymiany zawsze jest paragon.

Wymiany lub zwrotu prezentu z Internetu dokonaj w 10 dni od zakupu

Dużo łatwiej wymienić produkt zakupiony w Internecie. Mało kto wie, że prawo daje nam możliwość swobodnego zwrotu lub wymiany towaru zakupionego poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli od akwizytora lub online. Zwrotu powinniśmy dokonywać w ciągu 10 dni od zakupu.

Przed ich upływem należy poinformować sprzedawcę pisemnie o chęci rezygnacji z zawartej umowy kupna-sprzedaży. Co istotne, takiemu zwrotowi nie podlegają towary zakupione w drodze licytacji.

Zobacz: Co zrobić z resztkami jedzenia świątecznego?

Sprzedanie prezentu na portalach sprzedażowych

Gdy zawiodą powyższe rozwiązania, zawsze możemy sprzedać lub oddać prezent. Niezastąpione w tej kwestii są aukcje internetowe.

Pierwsze tygodnie Nowego Roku to wysyp niechcianych prezentów na portalach aukcyjnych. Widać to także w ruchu przesyłek kurierskich, który właśnie teraz, mimo zakończonych świąt, jest niewiele mniejszy niż grudniu. – mówi Grzegorz Mazik-Wietrzyński, ekspert z serwisu brokera kurierskiego 4Logis.pl.

Przeczytaj także: 3 pomysły na spędzenie kreatywnego sylwestra w domu z dzieckiem

Nadając paczkę ze sprzedanym prezentem, warto skorzystać z usług jednego z wirtualnych kurierów, którzy oferują niskie ceny i w przeciwieństwie do poczty dają pewność doręczenia przesyłki. Wybór taniego i rzetelnego kuriera sprawi także, że nasza oferta aukcyjna będzie bardziej atrakcyjna.Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami aukcji, pozostaje nam zajrzeć na portale wymiany nietrafionych prezentów, które co roku są uruchamiane po świętach. Można je bez problemu wyszukać za pomocą w internetowej wyszukiwarki.

Przekazanie prezentu na cele charytatywne 

To, że świąteczny prezent nie przypadł nam do gustu nie znaczy, że nie przyda się innym. Bluzka w niepasującym do twarzy odcieniu lub za ciasny sweterek, można przekazać charytatywnie osobom, które potrzebują nowej odzieży bardziej niż my. Takie osoby znajdziemy za pośrednictwem fundacji pomagających potrzebującym.