Ozdoby wielkanocne nie tylko upiększają wnętrze. Ich własnoręczne wykonanie stanowi ogromne źródło satysfakcji. A kiedy do wykonującej je mamy dołącza dziecko, tworzenie ozdób na Wielkanoc staje się świetnym pomysłem na spędzenie czasu razem z malcem. Spróbujcie wykonać wspólnie którąś z proponowanych przez nas ozdób świątecznych!
Spis treści:
- Ozdoby wielkanocne: palma wielkanocna
- Pisanki - malowane, wyklejane lub owijane wstążką
- Serwetki z barankami na wielkanocny stół
Ozdoby wielkanocne: palma wielkanocna
Tradycyjnie, w Niedzielę Palmową idziemy do kościoła, by poświęcić palmę. Ten zwyczaj szczególnie podoba się dzieciom - mogą trzymać palmy przez całą mszę, jak wszyscy w kościele. Jeszcze więcej radości może mu sprawić kilkulatkowi jej przygotowywanie razem z rodzicem. Od czego trzeba zacząć, aby wykonać palmę wielkanocną?
1. Palma - co będzie ci potrzebne?
- kolorowa bibuła i krepina
- gałązki wierzby i bukszpanu
- sucha trawa i zboża, które można pofarbować specjalnymi farbkami do bielizny
- główny kijek - od małej flagi bądź gruba gałąź
- nożyczki
- klej
- nitki
- taśma dwustronna
2. Wykonanie palmy- krok po kroku
Najpierw owiń kij za pomocą kolorowej bibułki. Musisz dopilnować, żeby nie zostawić żadnej pustej przestrzeni. Bibułę przyklej klejem, następnie owiń nitką i sklej taśmą. W tym czasie możesz zlecić dziecku zrobienie osobnych małe kwiatków, również z bibuły. Kwiatki umieśćcie na drucikach.
Teraz pora na umocowanie tych kwiatków na kiju - po prostu owiń drut wokół kija. Kolejny krok to zamocowanie bukszpanu i gałązek wierzby - mocujemy je za pomocą nici, dookoła palmy. Do ozdoby wielkanocnej możesz również przytwierdzić inne drobiazgi, które bez problemu kupisz w sklepie: umocowane na klamerkach zajączki, jajeczka, motylki.
Tak wykonana palma wielkanocna na pewno będzie jedną z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych ozdób wielkanocnych.
Czytaj: Dekoracje wielkanocne: jakie ozdoby świąteczne umieścić w mieszkaniu? [INSPIRACJE]
Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko
Pisanki - malowane, wyklejane lub owijane wstążką
Pisanki są chyba najpopularniejszą z ozdób świątecznych. Stanowią symbol nowego życia, zawsze zdobią je piękne kolory. W sklepach bez problemu kupimy specjalne pigmenty do farbowania całych jajek oraz naklejki do ich oklejania. Możecie również ozdobić jajka (lub wydmuszki) - namalować na skorupkach własne ozdoby farbami lub markerami.
Łatwym sposobem jest owijanie jajek kolorową włóczką - wystarczy posmarować wydmuszkę klejem i przyczepić do powierzchni jajka kolorowe włóczki. Ale są też i inne sposoby zdobienia pisanek.
1. Pisanki - co będzie ci potrzebne?
- farba do jajek w wybranych kolorach
- klej
- pędzelek do kleju
- kokardka
- guziki - własny wybór kształtu
- złota folia
- srebrny marker
- paski koronek, ozdobne tasiemki
2. Wykonanie pisanek - krok po kroku
Każdą z pisanek można ozdobić bardzo szybko. Wystarczy pofarbować jajka w specjalnej farbie łatwo dostępnej w sklepach przed Wielkanocą i przystąpić do dzieła. Pomalowane jajko owiń ozdobnymi tasiemkami lub przyklej do nich paski złotej folii.
Kolejna pisanka może być ozdobiona guzikami. Specjalnym pędzelkiem do kleju nałóż go na jajko, a następnie przyłóż guzik. Trzeba bardzo uważać, żeby klej nie był widoczny spod guzika. Następne jajko warto pomalować srebrnym markerem - np. stworzyć kojarzące się z Wielkanocą spiralne wzory.
Kokardka przyda się jako ozdoba jeszcze jednego jajka. Można ją przykleić - znów pędzelkiem - lub jeśli jest wystarczająco długa - opleść wokół jajka. Tymi prostymi sposobami otrzymamy nietypowe pisanki.
Czytaj: Pisanki z papieru: pisanki z papieru kolorowego krok po kroku [WIDEO]
Jak zrobić pisanki z dzieckiem? [5 POMYSŁÓW]
Zajączek wielkanocny zrób to sam: jak zrobić zająca wielkanocnego?
Serwetki z barankami na wielkanocny stół
Trudno, by wśród ozdób wielkanocnych nie znalazł się baranek. Pomysłów na wykorzystanie tego motywu jest mnóstwo: figurki baranków, baranki z masy solnej, baranki - ciasta. My przedstawiamy jeszcze jeden - baranek na serwecie stołowej. W sklepach znajdziesz wiele serwet z wielkanocnym barankiem, ale na pewno żadna nie będzie przypominać tej.
1. Serwetki z barankami na wielkanocny stół - co będzie ci potrzebne?
- 2 kawałki tektury wielkości A4
- serweta
- folia samoprzylepna
- ołówek
- nożyczki
- gąbka do mycia naczyń
- biała farba do tkanin
- ciemna farba do tkanin
- pędzelek do farby
2. Wykonanie serwetek - krok po kroku
W wykonaniu serwetek na wielkanocny stół - na których będzie widniał oryginalny baranek, prym będzie wiodła mama. To zadanie jest bowiem bardziej skomplikowane niż wcześniejsze.
Najpierw weź folię samoprzylepną, z której wytnij cztery pasy o szerokości 10 cm i długości takiej, jaką ma serweta. Na pasach odrysuj kształt baranka, w równych odstępach. Tego baranka przygotuj trochę wcześniej, wycinając go z tektury - jego wygląd zależy od wyobraźni mamy i dziecka.
Z folii wytnij odrysowane baranki i cztery szablony, które powstały, przyklejamy do brzegów serwety. Teraz weź białą farbę do tkanin i gąbkę do mycia naczyń. Za ich pomocą maluj baranki w szablonie - na gąbkę nałóż farbę i mocno przyciśnij do serwety.
Czekaj aż farba wyschnie, a następnie weź ciemną farbę i cienki pędzelek. Za ich pomocą dorysuj barankom rogi, oczy, poprawiamy kontury.
Po wyschnięciu ciemnej farby przechodzimy do etapu, w którym powinna wziąć udział tylko mama. Żelazkiem ustawionym do temperatury podanej na opakowaniu farby prasujemy tkaninę. Takich ozdób wielkanocnych na pewno nikt inny nie będzie miał.
Zdjęcia do wszystkich etapów powstawania tej ozdoby wielkanocnej znajdziesz pod tym linkiem.
Czytaj: Wielkanocny stół: pomysły na jego ustrojenie [GALERIA]
Jajka na Wielkanoc: piękna dekoracja stołu [GALERIA]