Rozwód rodziców nie stanowi przeszkody, która uniemożliwiałaby dziecku przystąpienie do pierwszej komunii. Powód jest prosty – sakrament zostanie udzielony młodemu człowiekowi, a nie jego rodzicom i to on – jak wierzą katolicy – przyjmie Jezusa do swojego serca.
Zgodnie z tradycją jednak podczas Mszy pierwszokomunijnej do sakramentu przystępują również rodzice i chrzestni dzieci komunijnych. W tym miejscu napotykamy pierwszy problem.
Czy rozwiedzeni rodzice mogą przystąpić do komunii z dzieckiem?
Rozwód cywilny nie ma skutków kanonicznych, dlatego z punktu widzenia Kościoła katolickiego nie powoduje ustania sakramentu małżeństwa. Jeżeli więc rozwiedzeni rodzice żyją samotnie nie ma przeszkody, by przystąpili do komunii. Sytuacja zmienia się, gdy oboje lub któreś z nich mają stałego partnera.
Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego do sakramentu Eucharystii nie mogą przystępować osoby „trwające z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.
Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” przypominał, że Kościół w oparciu o Pismo Święte nie dopuszcza do komunii osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek cywilny. Dotyczy to również osób, które żyją w związkach nieformalnych.
Spis treści
- Czy rozwiedzeni rodzice mogą przystąpić do komunii z dzieckiem?
- Dlaczego rozwiedzeni rodzice nie mogą przystąpić do komunii?
- Jak wytłumaczyć to dziecku?
Dlaczego rozwiedzeni rodzice nie mogą przystąpić do komunii?
Kościół wywodzi powyższe zakazy z Pisma Świętego. „Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa” – możemy przeczytać w rozdziale 5. Ewangelii wg św. Mateusza.
Z kolei w Pierwszym liście do Koryntian św. Paweł pisze: „Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: Żona niech nie odchodzi od swego męża! Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony".
Czytaj również: Pierwsza komunia: dlaczego zapominamy o istocie tego wydarzenia?
Pierwsza komunia święta - jak zorganizować przyjęcie komunijne dla dziecka?
Jak wytłumaczyć to dziecku?
Jeżeli rodzice są rozwiedzeni i wiedzą, że nie przystąpią do komunii wraz z dzieckiem, powinni delikatnie i taktownie przygotować dziecko do tej sytuacji. Komunia dla dziecka jest bardzo ważną chwilą w życiu, dlatego zwróci ono uwagę czy jego bliscy również korzystają z sakramentu.
Najlepszym rozwiązaniem jest powiedzenie dziecku prawdy i wytłumaczenie mu, dlaczego tak się dzieje. Można mu również przeczytać odpowiednie fragmenty Pisma Świętego i wytłumaczyć, co one mówią, używając języka dostosowanego do percepcji dziecka.
Brak możliwości przyjęcia komunii przez rodziców oczywiście nie wyklucza ich uczestnictwa we Mszy świętej wraz z dzieckiem. Jeżeli to możliwe, powinni wziąć udział w uroczystości, ale również przyjęciu.