Pierwsze święta Bożego Narodzenia z dzieckiem bez stresu?

2022-11-10 12:32

Pierwsze Święta Bożego Narodzenia z dzieckiem to cudowne chwile, które nabierają dla nas głębszego wymiaru i sensu. Niestety, w tej całej radości i podekscytowaniu, łatwo na własne życzenie zamiast sielanki, zafundować sobie potężną dawkę stresu. Jak sprawić, by pierwsza Gwiazdka naszego dziecka była udana?

Pierwsze święta Bożego Narodzenia z dzieckiem – jak spędzić je bez stresu?

i

Autor: Getty images Pierwsze święta z dzieckiem bez stresu

Pierwsze święta z dzieckiem to istotne wydarzenie dla rodziny, ale też i dla samego dziecka, które choć nie rozumie w czym uczestniczy, będzie zaciekawione nowymi okolicznościami.

Mimo to, duża ilość gości, hałas, zamieszanie mogą w znacznym stopniu zburzyć jego poczucie bezpieczeństwa i narazić je na niepotrzebny stres. Są jednak sposoby, by święta minęły spokojnie dla całej rodziny. Jak zaplanować i spędzić pierwsze święta z niemowlakiem bez stresu?

Spis treści

  1. Im mniej „atrakcji”, tym lepiej
  2. O pół tonu ciszej
  3. Prezenty nie są najważniejsze
  4. Ostrożnie z jedzeniem
  5. Bezpieczeństwo ponad wszystko
Jak nie zwariować w święta?

Im mniej „atrakcji”, tym lepiej

Im mniejsze dziecko, tym gorzej znosi zbyt dużą liczbę osób wokół siebie. Choć święta mogą wydawać się świetną okazją, by pokazać malucha całej rodzinie – warto robić to z rozwagą. Najlepiej tak zaplanować święta, by cała rodzina nie zjeżdżała się jednego dnia, ale rozłożyć te wizyty w czasie.

To samo dotyczy zmiany miejsca. Małe dzieci nie lubią nagłych zmian okoliczności, dlatego niewskazane jest jeżdżenie z dzieckiem w różne miejsca. Najlepiej święta spędzać z malcem we własnym domu, w miejscu, w którym dziecko czuje się najbezpieczniej.

O pół tonu ciszej

Dzieci są bardzo wrażliwe na hałas. Szczególnie te najmłodsze mocno przeżywają zbyt duże natężenie dźwięku i reagują niepokojem lub wręcz histerią. Postarajmy się w święta ograniczyć nadmiar tych bodźców do minimum.

Zrezygnujmy ten jeden raz z głośnego śpiewania kolęd, uprzedźmy gości by nie krzyczeli, a gdy maluch się zmęczy – zapewnijmy mu spokojny sen w osobnym pomieszczeniu.

Czytaj również: Przestymulowanie – jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?

Odwiedziny u noworodka – niepotrzebne i niebezpieczne. Jak je ograniczyć?

Prezenty nie są najważniejsze

Małe dzieci nie potrafią cieszyć się z prezentów, są nieświadome tego, że coś dostają. Nie przywiązujmy zatem do prezentów gwiazdkowych dla dziecka zbyt dużej wagi, a jeśli już planujemy jakieś upominki – ograniczmy ich ilość. Jedna, dwie zabawki wystarczą.

Ważne też, by nie były zbyt głośne i nie powodowały stresu u dziecka. Reszta prezentów może być bardziej praktyczna np. ubranka, akcesoria do pielęgnacji. Zrezygnujmy również z wizyty św. Mikołaja. Człowiek w dziwnym przebraniu może być dla malucha przerażający.

Ostrożnie z jedzeniem

W święta nie zapominajmy również o właściwym żywieniu. Jeśli maluch jest karmiony piersią, uważajmy na produkty wysoko alergizujące i ciężkostrawne, które zwykle pojawiają się na wigilijnym stole.

Miód, orzechy, kapusta nie są wskazane dla karmiącej mamy. Jeżeli podczas świąt chcemy nakarmić dziecko czymś ze świątecznego stołu, znajdźmy produkty zdrowe i przeznaczone dla małych dzieci.

Czytaj równieżŚwiąteczne porządki: jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?

Choinka prawdziwa czy sztuczna? Bezpieczna choinka dla małego dziecka

Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W całym tym świątecznym zamieszaniu nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszego dziecka. Bożonarodzeniowy nastrój łatwo zepsuć nieprzewidzianym wypadkiem, dlatego uważajmy na niebezpieczne elementy, które mogłyby znaleźć się w zasięgu małych rączek.

Jeśli dziecko raczkuje, zrezygnujmy z prawdziwej choinki lub kupmy mniejszą i postawmy wyżej, by igły nie spadały na podłogę. Bombki szklane zastąpmy plastikowymi. Uważajmy również podczas gotowania i trzymajmy malucha z dala od kuchni.