Potrawy wielkanocne w wersji włoskiej

2020-03-03 12:03

Potrawy wielkanocne serwowane na polskich stołach są zazwyczaj ściśle związane z tradycją naszego kraju. Może jednak warto choć raz pozwolić sobie na urozmaicenie i zaserwować rodzinie... potrawy wielkanocne rodem z Italii?

Wielkanoc po włosku

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Potrawy wielkanocne we Włoszech ze szczególną pieczołowitością podaje się na świąteczny obiad. Nie - jak w Polsce - na śniadanie.

Spis treści

  1. Co Włosi jedzą na wielkanocny obiad?
  2. Jakie świąteczne desery jada się w Italii?

W Polsce Wielkanoc obchodzi się bardzo tradycyjnie. Raczej spędzamy ją w domu rodzinnym, staramy się w tym czasie nie wybierać w dalekie podróże. Mimo że i te zwyczaje ulegają zmianie i niektórzy decydują się na wyjazd w tym czasie, większość woli pozostać wśród najbliższych. Dla Polaków to czas na odetchnięcie od codziennej bieganiny, rozmowy z dawno nie widzianymi krewnymi oraz - oczywiście - na kosztowanie ulubionych potraw wielkanocnych.

Włosi również kojarzą się z bardzo rodzinnym i religijnym narodem, a jednak okazuje się, że u nich jest trochę inaczej.

- Włosi do świąt wielkanocnych podchodzą bardziej liberalnie niż do Bożego Narodzenia. Dla wielu z nich jest to czas wyjazdów, zamiast rodzinnego biesiadowania przy stole preferują aktywności na świeżym powietrzu - zauważa Agnieszka Landa, właścicielka restauracji Włoska Knajpa. Jakie potrawy wielkanocne Włosi wybierają, gdy już zdecydują się na spędzenie Wielkanocy w domu?

Sprawdź: 4 oryginalne przepisy na potrawy wielkanocne z jajka

Co Włosi jedzą na wielkanocny obiad?

Podobnie jak Polacy, Włosi rozpoczynają Wielką Niedzielę od zjedzenia obfitego śniadania. Tak samo jak w Polsce, we Włoszech na stołach dominują jajka, przygotowane w różnych postaciach. Jednak punktem kulminacyjnym kulinarnych obchodów Wielkiej Niedzieli jest świąteczny obiad. To wtedy, niezależnie od regionu Italii, na stołach pojawiają się najbardziej wyszukane potrawy wielkanocne.

Uczta składa się z kilku rodzajów dań. Najpierw antipasti, czyli przystawki. Najczęściej składają się na nie jajka ugotowane na twardo oraz plasterki salami. Następna w kolejności jest Minestra di Pasqua, czyli tradycyjna wielkanocna zupa na bazie kilku rodzajów mięs, z dodatkiem nuty białego wina. Serwowano ją już w XVIII wieku w Neapolu, z którego się wywodzi. Do dania często dodaje się tosty natarte oliwą.

Następnie na wielkanocny stół wkracza baranina, cielęcina lub kozie mięso. Można je doprawiać w ilości według uznania i w wyborze przypraw według własnego smaku.

- Włosi podają je zazwyczaj z rozmarynem i czosnkiem, w towarzystwie młodych ziemniaczków i smażonych karczochów - dodaje Agnieszka Landa.

Wśród obiadowych potraw wielkanocnych serwowanych we Włoszech wymienia się również 'U sciuscieddu. Ta groźnie brzmiąca sycylijska nazwa określa potrawę z pulpetów. Pulpety są obtaczane w parmezanie, podawane w rosole. Po przykryciu pianą ubitą z jajek umieszcza się je w piekarniku.

Kolejna z włoskich potraw wielkanocnych to tzw. wielkanocny tort. Nie ma w nim żadnych słodkości, po prostu swoją piętrową budową przypomina ten właśnie smakołyk. Danie wywodzi się ze średniowiecza i jest przekładańcem z jajek, chleba, grzybów, cebuli, buraków i parmezanu.

Polecamy: Masz w domu alergika? Wypróbuj przepisy na dania bez jajek

Jakie świąteczne desery jada się w Italii?

Po śniadaniu, przystawkach i daniach obiadowych pora na desery. Nie może wśród nich zabraknąć przysmaku o nazwie La Colomba, który ma kształt gołębicy. To babka nadziewana najczęściej bakaliami i czekoladą. Kształt gołębicy nie jest przypadkowy - ma ona symbolizować pokój. Danie pochodzi z Pawii. Zgodnie z tradycją, do wnętrza babki wkłada się jedno ziarenko bobu. Ma to zapewnić spożywającym wszelką pomyślność.

- Tegoroczne święta mogą być okazją do skosztowania oryginalnych śródziemnomorskich potraw, które pozwolą nam poczuć się jak na urlopie w słonecznych Włoszech - kończy Agnieszka Landa.

Czy zaryzykujecie i na waszych świątecznych stołach pojawią się potrawy wielkanocne rodem z Italii? Jeśli tak, zapoznajcie się z przepisami na typowo włoskie potrawy:

Jagnięcina z karczochami

Jagnięcina to potrawa wielkanocna charakterystyczna dla Włoch. Tam nie może zabraknąć tego dania podczas uroczystego obiadu. Sprawdź, jak wprowadzić do menu wielkanocnego trochę zagranicznych smaków.

Składniki:

  • 4 karczochy
  • 1⁄4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 1 kg jagnięciny pokrojonej na kawałki
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu
  • 2 starte ząbki czosnku

Sos:

  • 2 żółtka
  • 6 łyżek oliwy z oliwek
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • sól
  • sok z cytryny

Wykonanie:

W rondelku podsmaż na oliwie kawałki posolonej jagnięciny. Mięso zalej winem i gotuj na dużym ogniu. Gdy część wina wyparuje do mięsa dodaj przyprawy – czosnek i rozmaryn. Karczochy oczyść z wierzchnich liści, przekrój na pół, wyjmij środki i pokrój je na małe ćwiartki. Mięso wyjmij z rondelka, a do sosu włóż karczochy. Posól i gotuj przez ok. 3-4 minuty. Ponownie dodaj mięso i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 20 minut.

Gotowe mięso ułóż na półmisku. W małym naczyniu ubij żółtka z sokiem z cytryny i natką pietruszki. Masę przelej do rondla i mieszaj tak długo, aż przygotowany sos nabierze jednolitej konsystencji. Gdy sos będzie gotowy, polej nim mięso.

Czytaj także: Tych potraw nie może zabraknąć na wielkanocnym stole

Antipasti z papryczek i sera feta

Na włoskim stole nigdy nie brakuje antipasti! Papryczki z serem feta to proste i smaczne przekąski, choć o ich zrobieniu najlepiej pomyśleć kilka dni wcześniej.

Składniki:

  • 15 - 20 słodkich lub pikantnych małych papryczek (w zależności od ich wielkości)
  • kostka sera feta
  • kostka sera białego
  • sól, pieprz
  • kilka ząbków czosnku
  • kilka liści laurowych
  • zioła (ulubione np. zioła prowansalskie, tymianek, bazylia)
  • ok. 400 ml oliwy lub oleju

Wykonanie:

Papryczki delikatnie oczyść z gniazd nasiennych (jeśli są to ostre papryczki chilli, koniecznie rób to w rękawiczkach) i wrzuć do gotującej się wody na ok. 3 minuty, by trochę zmiękły. Wyjmij je i przełóż do miski z zimną wodą (najlepiej wodą z lodem).

Wymieszaj oba rodzaje sera, przeciśnięty przez praskę czosnek i zioła. Papryczki wyjmij z wody, delikatnie osusz i napełnij farszem. Wypełnione papryczki ułóż w słoiku, a pomiędzy nie włóż ząbki czosnku i kilka liści laurowych. Całość zalej olejem lub oliwą. Zakręć szczelnie słoik i odstaw do lodówki na kilka dni.

Zobacz też: Wielkanocne zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko