Jakimi ojcami są mężczyżni z różnych stron świata? Co ich łączy, a co różni w podejściu do dzieci?

2021-06-22 13:23

Nie wszyscy tatusiowie na świecie mają takie samo podejście do ojcostwa, a wzorce kulturowe są przeróżne, co chyba nikogo nie dziwi. W niektórych krajach panowie biorą udział w wychowaniu dzieci, w innych - tylko zarabiają pieniądze na ich utrzymanie. Zobacz, jaka jest rola ojca w różnych krajach na świecie.

Czy wszyscy ojcowie na świecie są tacy sami?

i

Autor: Getty images Jakimi ojcami są panowie z różnych krajów świata?

Dzień Ojca w Polsce wypada 23 czerwca. To okazja do przyjrzenia się roli tatusiów w życiu dziecka. Oczywiście: co kraj, to obyczaj, a rola ojca w różnych krajach na kuli ziemskiej jest postrzegana inaczej. Czym różnią się tatusiowie i ich relacje z dziećmi? Jak wyglądają przepisy dotyczące prawa ojców i jakie są zwyczaje w różnych krajach świata?

Spis treści

  1. Urlop dla ojca? Znany nie tylko w Polsce
  2. Tata z wózkiem - to normalka!
  3. Hindus rządzi, Chińczyk - pracuje

Urlop dla ojca? Znany nie tylko w Polsce

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy urlop ojcowski jest w tym samym stopniu ważny i potrzebny jak macierzyński. W tej chwili w Polsce tatusiowe mają prawo do 14 dni w 100% płatnego urlopu tuż po narodzeniu dziecka. Przysługuje im również 32 tygodni tzw. urlopu rodzicielskiego (do podziału z matką). Jak jest w innych krajach Europy?

Podobnie – w Danii ojcowie mają prawo do dwóch tygodni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia się dziecka. Po tym okresie rodzicom wspólnie przysługują jeszcze dodatkowe 32 tygodnie urlopu.

Najlepszą pod tym względem sytuację mają Norwegowie - to ich kraj był pierwszym, w jakim wprowadzono urlop dla ojców - obecnie mogą wykorzystać 10 tygodni urlopu rodzicielskiego.

W Finlandii jest to 8 tygodni w pełni płatnego urlopu, w Hiszpanii 15 dni, we Francji 11 dni, a w Wielkiej Brytanii 14 dni. O urlopie ojcowskim nie słyszeli tylko mieszkańcy Rosji i USA.

Czytaj również: Dziecko bez ślubu - przywileje rodziców w związku nieformalnym

Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem

Tata z wózkiem - to normalka!

Organizacje zajmujące się rodziną podkreślają, że rola ojca zmienia się i dopasowuje do wymogów naszych czasów. To nie jest już model rodzinny, w którym kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a mężczyzna zarabianiem. Różnice pomiędzy poszczególnymi rolami zacierają się, a dzieci coraz częściej dorastają w rodzinie, w której członkowie liczą na siebie i dzielą się zadaniami niekoniecznie w myśl istniejących stereotypów.

Zacieranie różnic i nowoczesny model rodziny jest widoczny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie na pierwszym miejscu stawia się partnerstwo. Rodzice dbając o swoje szczęście i samorozwój pokazują dzieciom, że rolą rodziców jest wychowanie szczęśliwego dziecka, a nie poszczególne czynności.

Niestety organizacje zajmujące się prawami ojców nadal podejmują temat marginalizowania mężczyzn w opiece nad dziećmi. Sąd zazwyczaj przychyla się na korzyść matki, a nie ojca. Nie sposób nie podjąć tego tematu przy okazji święta ojca – w końcu dzień ojca został ustanowiony na cześć ojca samotnie wychowującego całą gromadkę dzieci.

Dzień ojca narodził się w USA, kiedy to w 1910 roku z inicjatywy Sonory Smart. Była ona wychowana przez samotnego ojca (po śmierci matki ojciec wychowywał Sonorę wraz z piątką rodzeństwa!). Sonora zwróciła się do władz miasta stanu Waszyngton o ustanowienie święta, którego bohaterami będą ojcowie. W 1924 Dzień Ojca obchodziły już całe Stany Zjednoczone, a w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił je stosownym aktem prawnym.

Hindus rządzi, Chińczyk - pracuje

Model rodziny zmieniał się bardzo szybko, praktycznie z pokolenia na pokolenie. Obecnie w rodzinach inteligenckich i tych z klasy średniej model partnerski jest prawie normą. Nie oznacza to jednak, że rodzina przestała pełnić swoje funkcje, które od pokoleń są niezmienne. Z socjologicznego punktu widzenia są to m. in. funkcje:

  • Prokreacyjna (czyli posiadanie dzieci),
  • Ekonomiczna (bezpieczeństwo materialne),
  • Opiekuńcza (opieka nad dziećmi, zabezpieczenie im środków do życia),
  • Socjalizacyjna (przygotowanie dzieci do samodzielnego życia i pełnienia ról społecznych),
  • Emocjonalna (zaspokojenie potrzeb emocjonalnych).

W obecnych czasach rodzice często zmieniają się rolami lub dzielą się opieką. Ale nie wszędzie tak jest. W Chinach nadal funkcjonuje model ojca, który zarabia na rodzinę. Nie ma więc czasu na zajmowanie się dzieckiem. To zadanie matki, ale głównie - dziadków.

W krajach muzułmańskich natomiast dominuje ustój patriarchalny. Nie zmienia to jednak faktu, że współcześni ojcowie wyznający islam, biorą udział w narodzinach swoich dzieci. W hinduizmie mąż i ojciec to najważniejsza osoba w rodzinie. Tak jest zresztą od początku - synowie są ważniejsi od córek i dlatego to im przypada rola decydowania o wszystkim, co dotyczy rodziny.

Czytaj również: Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?

Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny

Czy jesteś gotów do nowej roli? Test dla przyszłych tatusiów
Pytanie 1 z 14
Kilkutygodniowe dziecko płacze w nocy. Ile czasu warto odczekać, zanim weźmiesz je na ręce?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?