Wazektomia (podwiazanie nasiniowodów) - bezpieczna antykoncepcja męska

2020-07-09 12:39

Wazektomia to zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów. Sprawia, że męska sperma nie zawiera plemników. Czy wazektomia to pewna i skuteczna antykoncepcja? Czy zabieg wazektomii jest bezpieczny i odwracalny?

Seks po porodzie

i

Autor: _photos.com|photos.com Seks po porodzie: najczęstsze pytania o współżycie po urodzeniu dziecka

Wazektomia to wysoce skuteczny sposób na zapobieganie ciąży (skuteczność 99 proc.). To zabieg mikrochirurgiczny, polegający na przecięciu skóry moszny i założeniu klipsów tytanowych na nasieniowody, dzięki czemu sperma jest pozbawiona plemników. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny – wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Spis treści

  1. Jak przebiega wazektomia?
  2. Kiedy można uprawiać seks po wazektomii?
  3. Czy możliwe jest przywrócenie płodności po wazektomii?
  4. Zalety wazektomii

Jak przebiega wazektomia?

Wazektomia (sterylizacja męska) to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów, którymi płyną plemniki z jąder mężczyzny. Przecięcie lub zablokowanie nasieniowodów sprawia, że w ejakulacie (porcji spermy wyrzucana podczas ejakulacji) nie ma plemników, niezbędnych do zapłodnienia (plemniki są po zabiegu wchłaniane przez organizm).

Wazektomia przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym – pacjent nie odczuwa bólu, a sam zabieg zajmuje około 15 minut. W przypadku znieczulenia miejscowego lek przeciwbólowy zostanie podany bezpośrednio do moszny w celu znieczulenia okolicy.

Podwiązanie nasieniowodów można przeprowadzić konwencjonalnie, za pomocą skalpela, którym lekarz nacina mosznę aby dotrzeć do nasieniowodów lub laparoskopowo. Uważa się, że ta druga metoda jest mniej bolesna i rzadziej powoduje komplikacje niż konwencjonalna wazektomia.

Okres rekonwalescencji po wazektomii jest krótki, większość mężczyzn wraca do aktywności i pracy po 2–3 dniach. Przez kilka dni po wazektomii mężczyzna może odczuwać chwilowy dyskomfort, obserwować obrzęk i zasinienie moszny

Kiedy można uprawiać seks po wazektomii?

Pierwszy stosunek po wazektomii można odbyć, gdy tylko mężczyzna przestanie odczuwać dyskomfort po zabiegu. Powinien mieć świadomość, że przez jakiś czas może pojawiać się krew w ejakulacie, musi też pamiętać, że usunięcie resztek plemników ze spermy może potrwać kilka tygodnie, dlatego w pierwszym miesiącu–dwóch po zabiegu trzeba stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Około 12 tygodni po podwiązaniu nasieniowodów można zgłosić się do lekarza, aby zbadać próbkę nasienia pod kątem obecności w niej plemników.

Wazektomia nie wpływa na popęd seksualny. Po udanym zabiegu jądra nadal wytwarzają testosteron, więc i popęd, i erekcja są możliwe. Sterylizacja męska nie pozostawia też negatywnych skutków w psychice mężczyzny jednak warto rozważyć dokładnie tę decyzję, bo niekiedy frustracja z braku możliwości prokreacji może być dla mężczyzny destrukcyjna.

Czytaj: Kapacytacja plemników, czyli skąd plemniki wiedzą, jak dotrzeć do jajowodu

15 zaskakujących cech plemników

Wazektomia w Polsce jest legalna, ale nie jest refundowana przez NFZ. Koszt zabiegu to ok. 2 tys zł.

Czy możliwe jest przywrócenie płodności po wazektomii?

Możliwe jest odwrócenie wazektomii, czyli zrobienie tzw rewazektomii. Ale starania nie zawsze kończą się powodzeniem. Jeśli próby przywrócenia płodności mają miejsce w ciągu 10 lat od wazektomii, szansa na sukces wynosi około 55 proc. Po kolejnych 10 latach spada do 25 proc.

Czytaj: Antykoncepcja dla mężczyzn: jaką metodę wybrać?

Metody antykoncepcji DŁUGOTERMINOWEJ: jakie sposoby antykoncepcji są najlepsze - wkładka domaciczna, implant podskórny, zastrzyk domięśniowy

Zalety wazektomii

  • wysoka skuteczność (ponad 99%)
  • brak wpływu na potencję i doznania w czasie stosunku
  • rzadkie występowanie skutków ubocznych (20 razy mniej powikłań niż przy odpowiadających metodach antykoncepcyjnych dla kobiet)
  • wygoda: metoda nie wymaga systematyczności i pamiętania o np. zażyciu pigułki czy użyciu prezerwatywy
  • niski koszt w porównaniu do innych metod
  • odwracalność – nie prowadzi do trwałej bezpłodności

www.dlarodzinki.pl