MjM: W ciąży włosy się wzmacniają, a po porodzie zaczynają wypadać. Czy to normalne?
Anną Mackojć: Tak. U kobiet w ciąży poziom estrogenu wzrasta, dlatego włosy w ciąży stają się piękne, gęste, lśniące i grube.
W momencie urodzenia dziecka poziom estrogenu wraca do normy sprzed ciąży. Wszystkie włosy, które „dodatkowo” urosły podczas ciąży, muszą wypaść. Ale to nie wszystko.
Czyli to nie jedyny powód, że wypadają nam włosy po ciąży?
Na nasze kobiece nieszczęście, podczas karmienia piersią wzrasta poziom prolaktyny, która powoduje przyspieszone przejście włosa w stan uśpienia i finalnie prowadzi do wypadania włosów. Prolaktyna wpływa na nasze włosy w taki sposób, że skracała jego cyklu życia. Fazę wzrostu włos dzielimy na 3: wzrostu (anagen), która trwa od 2 do 7 lat, przejściową (katagen) trwająca od 7 do 21 dni oraz spoczynku (telogen) trwająca od 1 do 3 miesięcy.
Czy możemy przewidzieć, kiedy zaczną wypadać nam włosy?
Tak, dzieje się to mniej więcej w trzecim-czwartym miesiącu po porodzie. Tyle czasu potrzeba na przejście włosa w fazę telogenu. Jest to normalny proces fizjologiczny po porodzie, który nie powinien nas niepokoić. Poporodowe wypadanie włosów po ciąży u większości kobiet trwa ok. 9 miesiącach od porodu. Po tym czasie problem ustąpi samoistnie.
Dopiero, gdy wypadanie włosów utrzymuje się bardzo długo, czyli dłużej niż osiem-dziesięć miesięcy, w zależności od kobiety, trzeba zacząć działać.
Czytaj również: WYPADANIE WŁOSÓW PO CIĄŻY: sprawdzamy ampułki i olejki hamujące wypadanie [PORADNIK]
Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?
Czyli, co należy zrobić?
Warto wykonać podstawowe badania jak poziom hormonów tarczycy, witaminy, minerały. Jeśli jest potrzeba to zasięgnąć porady specjalistów jak np. endokrynologa.
Zakładając jednak, że kobieta jest zdrowa, a wypadanie włosów jest skutkiem ciąży i laktacji. Czy możemy zrobić cokolwiek, aby zatrzymać utratę włosów?
Warto wspomagać porost włosów stosując preparaty przeznaczone dla kobiet karmiących. Mogą to być suplementy lub preparaty do stosowania zewnętrznego: szampony, lotiony, toniki do włosów.
O jakich suplementach Pani mówi?
Istnieją suplementy zawierają specjalne składniki zwane proteoglikanami. To substancje, odpowiedzialne za długość życia włosa, czyli przywracają fazę wzrostu włosa do prawidłowego czasu trwania. Jest to idealne uzupełnienie kuracji domowej w której udział również biorą preparaty pielęgnujące skórę głowy jak dobre szampony, maski i odżywcze lotiony. Wiele kobiet chętnie korzysta w tym okresie z kuracji domowych, zaoszczędzając czas, a jednocześnie dbając o swoją estetykę i piękno.
A co z szamponami, odżywkami? Czy są jakieś cudowne kuracje?
Jest wiele sposobów na pielęgnacje skóry głowy i włosów. Po pierwsze, trzeba dbać o kondycję skóry. Produkty powinny być odpowiednio dobrane do naszego typu skóry głowy, jak również do naszego stylu życia.
Jeśli myjemy głowę codziennie to powinnyśmy używać szamponu przeznaczonego do codziennego użytkowania. Jeśli mamy skórę suchą to szampon powinien być nawilżający.
Jeśli skóra głowy na tendencje do łupieżu to szampon powinien zawierać składniki pielęgnujące przeciw keratozie. Dobra kondycja skóry jest bardzo ważna. Pamiętajmy jednak że za jakość włosa odpowiada wiele składowych. Skóra jest jedną z nich, natomiast pozostałe wynikają z homeostazy organizmu.
Dlatego, jak rozumiem, ważna jest nasza dieta?
Dieta owszem, ale też higiena naszego stylu życia. Czyli dobry sen i odpoczynek, minimalizowane sytuacji stresowych i pełnowartościowe posiłki.
Jeśli do końca nie jesteśmy pewni jak zbilansować naszą dietę lub chcielibyśmy umieć zdrowo wybrać co dla nas jest lepsze lub bezproblemowo zrzucić parę kilogramów zachęcam do przedyskutowania tematu z dietetykiem trychologicznym, który w przypadku jakichkolwiek zaburzeń w organizmie zbilansuje na dietę, aby wspomóc zarówno jakość organizmu jak i włosów.
Czy w takich sytuacjach warto zgłosić się do trychologa?
Wizyta u trychologa pozwoli na ocenę stanu naszej skóry głowy i włosów. Oglądamy włosy w różnych powiększeniach i światłach. Mierzymy ich gęstość i grubość. Sprawdzamy higienę okołomieszkową. Sprawdzamy jakość „cebulki” włosa. Wszystkie te parametry składają się na informacje o stanie naszych włosów.
Włosy są odbiciem lustrzanym naszego stanu organizmu. Warto również korzystać z wizyt profilaktycznych, które odpowiednio wcześnie mogą zasugerować początek problemu lub najzwyczajniej wskazać drogę prawidłowej pielęgnacji. Dobranie samodzielnie kosmetyków i produktów pielęgnujących do naszej skóry głowy i włosów czasami jest skomplikowane. Wizyta u trychologa na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.
Czy trycholog pomoże nam również dobrać odpowiedni szampon?
Tak, ponieważ samodzielne dobranie kosmetyków do włosów nie jest łatwe. Czasem przychodzi do nas pacjent i mówi, że ma łupież. Badamy i się okazuje, że nie ma łupieżu, tylko łuszczycę. W takich sytuacjach kuracja szamponem przeciwłupieżowym może tylko pogorszyć ten stan albo - w najlepszym wypadku - niczego nie wyleczyć.
Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek problemy skórne, idealnie jest dobrać szampon razem z trychologiem. A jeżeli nie ma żadnych przypadłości, to najprościej wybrać szampon, który nie przeszkadza włosom, nie powoduje podrażnień, pieczenia, swędzenia, nie wysusza włosów.
A jak dbać o skórę głowy i o włosy u dzieci? Czy wymagają jakiegoś specjalnego wsparcia?
Dziecięca skóra jest wymagająca. Dzieci powinny używać produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla dzieci. Składnik pielęgnujące oraz pH produktów pielęgnacyjnych rekomendowanych dla dzieci różnią się od preparatów dla osób dorosłych.
Czytaj również: Jak wzmocnić włosy po ciąży?
Jak zmienia się cera i skóra ciała w ciąży?
Wypadanie włosów po ciąży: dlaczego ścięcie włosów nie pomaga?