Konturowanie twarzy krok po kroku. Jak konturować twarz na mokro i na sucho?

2019-07-31 12:15

Konturowanie twarzy to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych technik makijażu, która polega na modelowaniu twarzy, czyli podkreśleniu zalet i ukryciu rzekomych wad twarzy. Konturowanie można wykonać zarówno na sucho, jak i na mokro. Sprawdź, na czym polegają te metody i jakie efekty można uzyskać.

Konturowanie twarzy

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest konturowanie twarzy?
  2. Jakie kosmetyki są potrzebne?
  3. Kto powinien konturować twarz?
  4. Na czym polega konturowanie twarzy na mokro?
  5. Na czym polega konturowanie twarzy na sucho?
  6. Jak poprawnie wykonać konturowanie twarzy?

Z artykułu dowiesz się:

    1. Czym jest konturowanie twarzy?
    2. Jakie kosmetyki są potrzebne?
    3. Kto powinien konturować twarz?
    4. Na czym polega konturowanie twarzy na mokro?
    5. Na czym polega konturowanie twarzy na sucho?
    6. Jak poprawnie wykonać konturowanie twarzy?

Czym jest konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy jest jednym z największych hitów już od lat. Ta technika makijażu stała się popularna przede wszystkim dzięki Kim Kardashian, która wielokrotnie prezentowała na swoim profilu na Instagramie, jakie efekty daje konturowanie twarzy makijażem.

Oczywiście chodzi o uzyskanie idealnych proporcji twarzy dzięki zastosowaniu tylko trzech kosmetyków. Konturowanie twarzy pozwala na podkreślenie jej zalet, a ukrycie wad. Efekt końcowy może przypominać nawet operację plastyczną! Konturowanie pomaga bowiem wyszczuplić twarz, podkreślić kości policzkowe czy nawet zmniejszyć nos.

Konturowanie twarzy ma też różne wersje - można konturować twarz zarówno na sucho, jak i na mokro. To, którą z metod wybierzesz zależy oczywiście od efektu, który chcesz osiągnąć. Obie techniki mają swoje zwolenniczki, ale co ważne - konturowanie na mokro i na sucho można stosować wymiennie w zależności od okazji.

Jakie kosmetyki są potrzebne?

Konturowanie twarzy można wykonać przy pomocy kosmetyków w pudrze, kremie lub w sztyftach. Wybór konsystencji produktów zależy już od osobistych preferencji, a także doświadczenia. Zdecydowanie łatwiej jest konturować twarz kosmetykami w pudrze, jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z tego typu techniką makijażu.

Konturowanie twarzy wykonuje się trzema kosmetykami - bronzerem, rozświetlaczem i różem. Można kupić każdy produkt osobno, choć drogerie kosmetyczne oferują już obecnie całe zestawy specjalnych palet do konturowania, które znacznie ułatwiają tworzenie makijażu.

Nie można zapominać również o odcieniach kosmetyków. Nie wszystkie kolory pasują bowiem do każdej karnacji! Wybór odpowiedniego odcienia to pierwszy krok do sukcesu w konturowaniu twarzy. W przypadku chłodnej karnacji należy wybrać brązy z domieszką szarego pigmentu, natomiast przy lekko żółtej i oliwkowej skórze najlepiej sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem pomarańczowych tonów.

Istotne są oczywiście pędzle różnej wielkości, a także gąbeczki do makijażu. Okazuje się, że najlepsze pędzle do konturowania to te stworzone z dwóch rodzajów włosia i ścięte pod kątem, ale sprawdzają się także te kuliste. Gąbeczki są natomiast idealne, gdy używa się do konturowania kosmetyków w kremie.

Kto powinien konturować twarz?

Konturowanie twarzy zdobywa tak wielki rozgłos, bo pasuje każdej kobiecie bez wyjątków! Nie ma znaczenia, czy posiadasz twarz kwadratową, okrągłą czy pociągłą. Wszystkie są idealne do konturowania, trzeba tylko znać odpowiednie triki!

Zasady są proste - w konturowaniu dążymy do utworzenia idealnego owalu poprzez użycie kilku kosmetyków. Właścicielki twarzy okrągłej powinny więc optycznie wydłużyć i wyszczuplić swoje twarze, więc kosmetyki należy nakładać pionowo. Z kolei kobiety z twarzami owalnymi często narzekają na brak podkreślonych kości policzkowych, co właśnie naprawić konturowaniem twarzy. Wystarczy kosmetyki nakładać liniami poziomymi. Przy twarzach kwadratowych konturowaniem najczęściej łagodzi się mocno zarysowaną szczękę, a więc kosmetyki nakłada się na kość jarzmową. Cały make up powinien być także delikatnie rozmyty, bez wyraźnych linii.

Na czym polega konturowanie twarzy na mokro?

Konturowanie twarzy na mokro daje intensywny efekt, dość spektakularny. Nie nadaje się więc na co dzień, ale sprawdzi się np. na wyjście na imprezę do klubu czy podczas sesji zdjęciowej. Do tej metody konturowania potrzebne są kosmetyki o płynnej lub kremowej konsystencji, więc sprawdzą się np. produkty w sztyftach. Aby dobrze wykonać konturowanie na mokro, trzeba zaopatrzyć się w gąbkę lub gęste pędzle.

Co istotne, konturowanie na mokro zajmuje sporo czasu i wymaga większej wprawy niż konturowanie na sucho. Polega bowiem na malowaniu precyzyjnych kresek w ściśle wybranych miejscach na twarzy, a następnie dokładnym ich roztarciu.

Na czym polega konturowanie twarzy na sucho?

Konturowanie na sucho jest przeciwieństwem konturowania na mokro, a więc potrzebne są produkty o zupełnie innej konsystencji. W tym wypadku należy wybrać kosmetyki sypkie w pudrze i użyć pędzle różnej wielkości. Konturowanie na sucho jest znacznie prostsze i pozwala na większą kontrolę podczas nakładania kosmetyków.

W prosty sposób można również kontrolować nasycenie produktów na twarzy dzięki subtelnym ruchom pędzla. Konturowanie na sucho jest idealną metodą makijażu na co dzień - jest delikatne, a jednocześnie pozwala na modelowanie twarzy, podkreślenie jej zalet oraz ukrycie wad. Konturowanie na sucho zajmuje również znacznie mniej czasu niż na mokro i jest doskonałą metodą dla początkujących.

Jak poprawnie wykonać konturowanie twarzy?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na konturowanie twarzy na mokro czy na sucho cały proces wykonywania makijażu wygląda podobnie.

1. Najpierw należy przygotować twarz do wykonania makijażu. Oczyść ją dokładnie ulubionymi kosmetykami, a następnie nałóż odpowiedni do swojej cery krem. 2. Nałóż na skórę podkład, możesz także użyć pudru, który go utrwali. 3. Kolejnym krokiem jest nałożenie bronzera. Tutaj zasada jest bardzo prosta - kosmetyk nakładamy na miejsca, które chcemy "ukryć". Najczęściej używa się go pod kością policzkową na całej jej długości, kończąc w okolicach kącików ust. Potem należy nałożyć bronzer na kości żuchwy, górną część czoła i boki nosa. 4. Teraz pora na róż! To właśnie on sprawia, że łatwiej uniknąć efektu maski. Trzeba go nałożyć nad linią bronzera i dobrze rozetrzeć. Przejście pomiędzy kosmetykami nie może być widoczne! 5. Ostatni etap to nałożenie rozświetlacza. Ten kosmetyk służy do podkreślenia zalet twarzy, bo je uwydatnia, a w połączeniu z bronzerem tworzy efekt światłocienia, nadając twarzy efekt trójwymiarowości. Najczęściej rozświetlacz należy nałożyć w strefie T, a więc na kości policzkowe, środkową część nosa, czoło i brodę. Warto go także nałożyć na łuk kupidyna, dzięki czemu usta staną się optycznie większe. Często rozświetlacz nakładany jest także nad brwiami i pod nimi, co dodaje świeżości spojrzeniu.

Konturowanie twarzy tylko początkowo może sprawiać trudności, zwłaszcza samo dobranie odpowiednich odcieni kosmetyków, a także dopasowanie techniki do kształtu twarzy. Należy jednak pamiętać, że praktyka czyni mistrza!