Kwas azelainowy (AZC), określany też nazwą azelak, jest dikarboksylowym kwasem, co oznacza, że występuje naturalnie m.in. w ziarnach zbóż, a w organizmie jest elementem budowy fosfolipidów błon komórkowych. Mimo że kwas azelainowy nie należy do żadnej z trzech najpopularniejszych grup kwasów - AHA, BHA i PHA - to jednak jest równie chętnie wykorzystywany w kosmetyce dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu.
Spis treści
- Kwas azelainowy - co trzeba o nim wiedzieć?
- Jak działa kwas azelainowy?
- Dla kogo polecany jest kwas azelainowy?
- Zalety kwasu azelainowego
- Jak wygląda kuracja i jakie daje efekty?
- Skutki uboczne stosowania kwasu azelainowego
- Kwas azelainowy - przeciwwskazania
- Jakie kosmetyki z kwasem azelainowym warto wybrać?
Kwas azelainowy - co trzeba o nim wiedzieć?
Kwas azelainowy można spotkać w kremach drogeryjnych oraz w produktach przeznaczonych do wykonywania zabiegów przez profesjonalnych kosmetologów. W tym drugim przypadku stężenie kwasu jest znacznie wyższe, co oznacza także szybsze efekty. W kosmetykach przeznaczonych do codziennego stosowania stężenie jest niższe, a na efekty czasem trzeba czekać 2-3 miesiące.
Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, hamując ich rozwój, dzięki czemu świetnie nadaje się do walki z trądzikiem, a także zaskórnikami, ponieważ wykazuje działanie przeciwzaskórnikowe (komedolityczne).
Poza tym najczęściej jest stosowany przy przebarwieniach, ponieważ doskonale radzi sobie z zaburzaniami pigmentacji. Co istotne, może być stosowany przy skórze wrażliwej, naczynkowej, a także trądziku różowatym. Nie ma działa fotouczulającego, więc można go stosować przez cały rok, oczywiście pamiętając o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Czytaj: Kwas migdałowy: efekty i działanie. Sprawdź, jak wygląda kuracja kwasem migdałowym
Jak działa kwas azelainowy?
Kwas azelainowy początkowo był stosowany głównie do zwalczania przebarwień skórnych różnego pochodzenia. Kwas ten spowalnia bowiem tyrozynazę, czyli enzym, który odpowiada za produkcję melaniny, a także hamuje wzrost i nadmierną aktywność komórek pigmentowych skóry, czyli melanocytów.
To pomaga zwalczyć płaskie przebarwienia słoneczne, hormonalne, potrądzikowe, a nawet te po oparzeniach. Świetnie sobie radzi również z bliznami. Działa też na plamy starcze. Kwas azelainowy posiada także właściwości wybielające oraz hamujące wytwarzanie nadmiaru barwnika w skórze.
W przypadku działania kwasu azelainowego na trądzik jego działanie polega na zahamowaniu przemiany testosteronu w DHT, dzięki czemu ograniczona zostaje praca gruczołów łojowych. Kwas azelainowy złuszcza także martw komórki naskórka, co zapobiega blokowaniu ujść gruczołów łojowych i gromadzeniu się w nich bakterii.
Warto wiedzieć, że przy stosowaniu miejscowym kwas azelainowy przenika do wszystkich warstw skóry.
Czytaj: Kwas hialuronowy w ciąży: jak działa kwas hialuronowy i czy można go stosować w ciąży?
Dla kogo polecany jest kwas azelainowy?
Kwas azelainowy jest niemal stworzony dla osób, które borykają się z każdego rodzaju przebarwieniami, a także trądzikiem. Co istotne, skóra wrażliwa, naczynkowa czy z trądzikiem różowatym nie są przeszkodami w stosowaniu kwasu azelainowego. Mogą go używać w niskim stężeniu kobiety w ciąży, ponieważ kwas azelainowy działa delikatnie i ma niską zdolność przenikania do organizmu.
Kwasy na twarz: jak działają i jak dobrać rodzaj kwasu do cery?
Zalety kwasu azelainowego
Kwas azelainowy dzięki licznym zaletom i szerokiemu zastosowaniu w kosmetyce zyskał duże grono swoich miłośników, którzy chętnie wracają do niego i stosują kurację kwasem azelainowym co jakiś czas w celu poprawy kondycji swojej skóry. Nic dziwnego, bo kwas azelainowy może pochwalić się licznymi zaletami, a należą do nich:
• wyrównanie kolorytu skóry, redukcja przebarwień • złuszczanie naskórka - kwas azelainowy robi to delikatnie, usuwając nagromadzone w porach zanieczyszczenia i nadmiar sebum. • działanie przeciwbakteryjne - kwas azelainowy hamuje działanie bakterii, redukuje stan zapalny • łagodzenie objawów trądziku różowatego - kwas azelainowy łagodzi te zmiany poprzez redukcję stanu zapalnego i odblokowanie porów • możliwość łączenia go z innymi kwasami z grupy AHA i BHA • możliwość stosowania go w ciąży i cały rok
Czytaj: Pamiętaj o PEELINGU w ciąży
Joga twarzy – zachowaj młody wygląd na dłużej!
Jak wygląda kuracja i jakie daje efekty?
Kwas azelainowy można z powodzeniem stosować w domu, sięgając po produkty, które zawierają niewielkie jego stężenia, ok. 20 proc. np. kremy, pianki oczyszczające, toniki czy żele. Większość z nich można stosować codzienne, a w przypadku bardzo wrażliwej cery lepiej sięgać po te produkty kilka razy w tygodniu.
Efekty - czyli oczyszczona, gładka skóra pozbawiona przebarwień i trądziku - będą zauważalne po 2-3 miesiącach. Zazwyczaj produktów z kwasem azelainowym używa się dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Kwas azelainowy można oczywiście stosować w większych stężeniach w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej występuje w formie peelingu i już po jednorazowym zastosowaniu widać pierwsze efekty. Skóra staje się oczyszczona i odświeżona, znikają zaskórniki, a trądzik staje się mniej widoczny.
Oczywiście dla uzyskania zadawalających efektów istotne jest powtórzenie zabiegu, a najlepiej wykonanie kilku serii. Peeling kwasem azelainowym nakładany jest w gabinecie kosmetycznym na oczyszczoną skórę po demakijażu i pozostawiany do wyschnięcia. Co ciekawe, można go zmyć dopiero po kilku godzinach w domu.
Skóra początkowo będzie się łuszczyć przez kilka dni, a oprócz tego może pojawić się rumień i podrażnienie, które powinno zniknąć po kilku godzinach. Oczywiście przed zabiegiem, jak również po nim, nie można się opalać i stosować zabiegów laserowych. Konieczne jest także stosowanie kremów z wysokim filtrem.
Czytaj: Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda
Skutki uboczne stosowania kwasu azelainowego
Może się zdarzyć, oczywiście nie zawsze i nie u każdego, że kwas azelainowy wywoła skutki uboczne w postaci przesuszenia skóry, rumienia, świądu, pieczenia, a także delikatnego złuszczania naskórka.
Częściej skutki takie są obserwowane po peelingach z wysokim stężeniem kwasu, znacznie rzadziej w przypadku stosowania kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Nie oznacza to oczywiście, że kremy czy toniki z niewielkim stężeniem kwasu azelainowego nie mogą zaszkodzić.
Warto obserwować swoją skórę i w przypadku wystąpienia pierwszych objawów odstawić kosmetyk na jakiś czas, a następnie aplikować go na skórę znacznie rzadziej, nie codziennie.
Czytaj: Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało
Kwas azelainowy - przeciwwskazania
Mimo że kwas azelainowy wykazuje delikatne działanie i jest polecany nawet kobietom w ciąży, to jednak nie wszyscy mogą go stosować. Okazuje się, że kwas azelainowy nie jest polecany:
• przy uszkodzeniach skóry, takimi jak nadżerki, infekcje, stany zapalne • przy zabiegach chirurgicznych - kwasu azelainowego nie można stosować co najlepiej przez 3 miesiącu w miejscu, które było operowane • przy nadwrażliwości na kwas azelainowy • przy kuracji krioterapią w obszarze, w którym miałby być stosowany kwas azelainowy • przy kuracji pochodnymi witaminy A zarówno stosowanej wewnętrznie, jak i zewnętrznie
Jakie kosmetyki z kwasem azelainowym warto wybrać?
Ze względu na liczne zalety i szerokie zastosowanie warto wybrać kosmetyk z kwasem azelainowym na co dzień. Dzięki temu można cieszyć się gładką cerą bez przebarwień przez długi czas. Oto produkty, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.