Spis treści
- Przyczyny łuszczycy paznokci
- Leczenie łuszczycy paznokci
- Profilaktyka w łuszczycy paznokci
- Malowanie paznokci a łuszczyca
Łuszczyca paznokci to choroba, która występuje w równym stopniu u kobiet i mężczyzn, a także z reguły obejmuje ręce, a nie stopy. Ponadto częściej występuje u osób, u których pierwsze wykwity pojawiły się po 30. roku życia i należy do chorób, którymi nie można się zarazić.
Niestety, jest to schorzenie skóry, które w dużej mierze uniemożliwia wykonywanie wielu zabiegów kosmetycznych w obrębie płytki paznokcia. Tym samym oprócz dyskomfortu, łuszczyca paznokci nierzadko jest także powodem kompleksów, depresji i lęku.
W artykule przeczytasz:
- Przyczyny łuszczycy paznokci
- Leczenie łuszczycy paznokci
- Profilaktyka w łuszczycy paznokci
- Malowanie paznokci a łuszczyca
Przyczyny łuszczycy paznokci
Łuszczyca paznokci to choroba paznokci, która może mieć okresy zaostrzeń oraz remisji. Może występować w różnym wieku, a przyczyny jej pojawienia się nie są dokładnie znane.
Badania dowodzą, że duże znaczenie w jej występowaniu mają uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Łuszczyca najczęściej po raz pierwszy pojawia się w wyniku stresu lub po przebytej infekcji i stosowanej antybiotykoterapii.
Łuszczyca paznokci w zależności od natężenia może mieć różne objawy.
- Do najbardziej charakterystycznego zalicza się niewielkie wgłębienia w płytce paznokci, które są wynikiem jej nieprawidłowego procesu rogowacenia. Symptom ten nazywany jest często naparstkowaniem, gdyż struktura płytki jest podobna do powierzchni używanego w szyciu i krawiectwie naparstka. Powstałe na paznokciu dołeczki są niewielkie i mogą być nieregularnie porozrzucane bądź przeciwnie – tworzyć grupki. Czasami zdarza się, że naparstkowanie występuje symetrycznie.
- Przez paznokieć często prześwitują oleiste plamy (zazwyczaj koloru łososiowego lub żółtobrązowego)
- Często u chorych na łuszczycę paznokciową występuje także onycholiza, czyli rozwarstwienie płytki paznokciowej. Zajęty onycholizą paznokieć jest biały, później widać pasmo żółte, a dopiero następnie widnieje różowy paznokieć.
- Nierzadko w takich momentach dochodzi także do dystrofii, czyli kruszenia się zniszczonej płytki paznokciowej.
Niestety, niejednokrotnie objawy łuszczycy paznokciowej prowadzą do wyłączenia z życia społecznego pacjentów, którzy wstydzą się pokazywania swoich dłoni. Jest to związane także z tym, że wiele osób, nie ma świadomości, że łuszczycą nie można się zarazić i widząc chorego, który ma zmiany na paznokciach lub skórze, unika kontaktu.
Istotnym jest także fakt, że oprócz tego, że łuszczyca paznokci to problem natury estetycznej, to u wielu pacjentów związana jest także z bólem i tym samym trudnościami w codziennym funkcjonowaniu.
Czytaj więcej: Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY
Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka: choroba, której nie należy lekceważyć
Leczenie łuszczycy paznokci
Każda osoba borykająca się z łuszczycą paznokci powinna być pod stałą opieką dermatologa. Tylko wtedy ma się pewność, że kondycja płytki nie pogorszy się, a bardzo możliwe, że schorzenie będzie jak najdłużej w czasie remisji.
Leczenie łuszczycy paznokci jest konieczne, gdyż bez niego choroba będzie postępować, prowadząc nawet do utraty paznokci.
- Zazwyczaj terapia jest prowadzone w ramach kompleksowego leczenia łuszczycy skóry, z którą boryka się większość pacjentów. Decydując się na wizytę u dermatologa, przed wyborem sposobu leczenia, lekarz ocenia zmiany przy pomocy wskaźnika NAPSI, w którym istotna jest m.in. rozległość zmian, ich wpływ na jakość życia oraz występowanie dolegliwości towarzyszących.
- Wśród dostępnych obecnie form leczenia, pacjenci najczęściej decydują się na korzystanie z preparatów miejscowych, a czasami także na leczenie systemowe lub rzadziej – na nierefundowane leczenie biologiczne.
- Najczęściej stosuje się preparaty steroidowe w różnej postaci m.in. maści, kremów lub iniekcji doogniskowych (wstrzykiwanie w powstałe zmiany). Należy jednak podkreślić, że bez względu na rodzaj podjętego leczenia, wzrost zdrowej płytki paznokciowej wymaga czasu i zazwyczaj wynosi od 6 do 24 miesięcy. Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę, że jest to terapia trudna i często oceniana przez nich jako nieprzynosząca oczekiwanych rezultatów.
Profilaktyka w łuszczycy paznokci
Warto podkreślić, że oprócz leczenia łuszczycy paznokci, niezwykle ważna jest także profilaktyka. Każdy pacjent powinien pamiętać, że chociaż jest to choroba nieuleczalna, to można uzyskać trwający długo etap remisji.
- Trzeba przy tym mieć na uwadze, aby dbać o higienę dłoni i zwracać uwagę, by po dokładnym ich umyciu, zawsze je wysuszyć (wycierając skrupulatnie także przestrzenie pomiędzy palcami). Dzięki temu nie dojdzie do rozwoju bakterii i tym samym nasilenia objawów.
- Istotne jest także, aby zarówno w okresach remisji, jak i zaostrzeń, dbać o to, by nie moczyć dłoni długo w wodzie i np. podczas mycia naczyń zakładać rękawice.
- Istotne jest także, aby nie piłować paznokci, nie wycinać skórek i w żaden innych sposób nie ingerować w ich płytkę. Warto mieć na uwadze, aby w razie konieczności zadbać o ich wygląd u podologa bądź skonsultować się z dermatologiem, jakie czynności można wykonać, by poprawić wygląd paznokci.
Należy pamiętać, że chociaż działania profilaktyczne oraz leczenie mogą wydawać się nużące i nieprzynoszące poprawy, te jednak znacząco wydłużają okresy remisji i umożliwiają uniknąć uciążliwych nawrotów łuszczycy paznokci.
Malowanie paznokci a łuszczyca
Należy podkreślić, że paznokcie, na których występuje łuszczyca są osłabione i bardzo często ich kondycja nie jest najlepsza. Dodatkowo, w niektórych przypadkach mogą być dotknięte onycholizą lub dystrofią, które sprawiają, że płytka jest oddzielona od łożyska lub pokruszona, co uniemożliwia ich stylizację.
Dlatego też każdy pacjent oraz stylistka paznokci muszą wiedzieć, że łuszczyca paznokci jest chorobą, która wyklucza ich malowanie, w tym także wykonywanie manicure hybrydowego, a także nakładanie na nie żelu lub akrylu.
Chociaż w niektórych przypadkach (np. stosując hybrydy) lekko zajęta chorobą płytka uległaby wyrównaniu, to jednak byłby to efekt chwilowy, który nie dość, że utrudniłby leczenie, to ostatecznie mógłby nawet pogorszyć stan zajętych łuszczycą paznokci.
Dlatego chociaż stylizacja jest kuszącym pomysłem, to warto pamiętać, że może zwiększyć problemy związane z chorobą.
Czytaj również: Grzybica stóp - czy są na nią narażone również dzieci?
Manicure tytanowy: czym się różni od hybrydy i czy można go wykonywać w ciąży? Inspiracje
Polecany artykuł: