Maseczki z glinki: jak je stosować i jakie dają efekty

2019-03-18 12:01

Maseczki z glinki są tanie, łatwo dostępne, mają szereg cennych właściwości, a w pielęgnacji można je wykorzystywać na szereg różnych sposobów. 

maseczka z glinki

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Cenne właściwości glinek
  2. Kolorowe maseczki z glinki
  3. Jak stosować glinki?

Glinka, inaczej kaolin, to naturalny surowiec mineralny wydobywany z dna jaskiń, dużych rozlewisk, a niekiedy pozyskiwany również ze skamieniałego popiołu wulkanicznego. Ponieważ pochodzi z głębin Ziemi, jest wolny od zanieczyszczeń.

Cenne właściwości glinek

W składzie glinek dominuje glin oraz krzem, ale zawierają one również mnóstwo innych makro- i mikroelementów, w tym potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź czy selen. Mają one cenione w pielęgnacji właściwości: oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, absorbują nadmiar sebum, usuwają martwy naskórek, ujędrniają, dostarczają skórze brakujących jej minerałów.

W pielęgnacji glinki i maseczki z glinki są znane i stosowane od wieków. Już Egipcjanie stosowali je do upiększania skóry, a także jako składnik mieszanin oczyszczających cerę oraz zęby i substancję matującą. Służyły one również do celów leczniczych, zmniejszając zmiany zapalne i problemy skórne.

Dziś, mimo że kosmetyków w drogeriach mamy pod dostatkiem, glinki nadal są popularne: są tanie, można je kupić w każdej drogerii, a ze względu na to, że zawierają cenne składniki w dużym stężeniu, są skuteczne w przypadku różnych problemów ze skórą, także w trakcie ciąży. Cała sztuka polega tylko na tym, by rodzaj glinki dopasować do własnych potrzeb.

Czytaj również:

Uroda w ciąży - 10 przesądów u urodzie przyszłych mam

Masaż kręgosłupa, pleców dla kobiet w ciąży: jak prawidłowo go wykonać?

Kolorowe maseczki z glinki

Każda odmiana glinki ma inne właściwości, dlatego też wykorzystuje się ją do innych celów. 

  • Biała – do cery wrażliwej i delikatnej. Ten rodzaj glinki najlepiej sprawdzi się u kobiet, których skóra w trakcie ciąży zaczęła się przesuszać. Ma właściwości regenerujące i odżywiające, jest przy tym bardzo łagodna (często wykorzystuje się ją w zasypkach dla niemowląt).
  • Zielona – do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Swój kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza. Ma właściwości antyseptyczne, zapobiega namnażaniu się bakterii, usuwa nadmiar sebum, oczyszcza pory, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie. Sprawdzi się przy trądziku ciążowym. Nie powinny jej natomiast stosować kobiety, których skóra jest delikatna, wrażliwa i ma skłonności do przesuszania się.
  • Czerwona – do cery tłustej, lecz wrażliwej i do cery naczynkowej. Zawiera tlenek żelaza, ale łagodniej niż glinka zielona pochłania zanieczyszczenia, nie wysusza również skóry. Pomaga obkurczać naczynka krwionośne, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej i w leczeniu trądziku różowatego.
  • Żółta – do każdego rodzaju cery, zwłaszcza mieszanej i zmęczonej. Zawiera więcej, niż inne glinki, żelaza i mikroelementów, ale jest przy tym łagodna. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przywraca skórze naturalną równowagę lipidową.
  • Ghassoul (czerwona glinka marokańska) – dla cery tłustej i trądzikowej. Matuje, odświeża, oczyszcza, hamuje pracę gruczołów łojowych. Można ją nakładać również na włosy, które nadmiernie się przetłuszczają, co zmniejsza łojotok.
  • Różowa – do cery delikatnej ze skłonnością do podrażnień, zarówno suchej, jak i mieszanej. To mieszanka dwóch glinek: czerwonej i białej w proporcji 1:2. Odżywia i regeneruje skórę, zmniejsza skłonność do podrażnień, koi, odpręża, dokładnie oczyszcza pory, nadaje cerze zdrowy odcień.
  • Błękitna (bentonitowa) – do cery skłonnej do wyprysków, z egzemą, łojotokiem. Ten rodzaj glinki działa nie tylko na powierzchni, lecz również wnika w naskórek. Usuwa nadmiar sebum i martwe komórki naskórka, odżywia, wspiera proces regeneracji komórek, poprawia mikrokrążenie, zmniejsza również cellulit.
  • Fullers Earth – dla cery trądzikowej i z przebarwieniami. Jedna z mniej popularnych i rzadziej spotykanych odmian glinek. Oczyszcza cerę, działa antyseptycznie i zmniejsza skłonność do wyprysków, a także – jako jedyna – wyrównuje odcień cery i rozjaśnia niewielkie przebarwienia.
  • Canadian Glacial Clay (Glinka z kandyjskiego lodowca) – do każdego typu cery. Odżywia i nawilża skórę, dostarcza jej brakujących mikroelementów, wspiera mikrokrążenie.

Czytaj również:

MAKIJAŻ W CIĄŻY: zobacz, jak powinnaś się teraz malować

Jak stosować glinki?

Glinek można używać na różne sposoby, i to nie tylko do twarzy – sprawdzają się również w pielęgnacji ciała lub włosów, można je dodawać do kąpieli i stosować miejscowo, nakładając na wybrane punkty na skórze (np. w celu zmniejszenia stanu zapalnego, podrażnień lub wyprysków). Można je również używać do mycia i demakijażu.

Pastą z glinki można myć twarz rano i wieczorem. Jeśli nie masz problemów ze skórą, najlepiej użyć bardzo delikatnej glinki białej, jeśli dokucza ci trądzik, wybierz zieloną. Pastę z glinki nałóż na twarz, przez około minutę masuj nią skórę, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą. Taki zabieg rano usunie ze skóry nadmiar sebum i pobudzi mikrokrążenie, wieczorem zaś zmyje z niej makijaż i wszelkie zanieczyszczenia.

Najczęstszym zastosowaniem glinek są jednak maseczki - sypką glinkę mieszamy z niewielką ilością wody tak, by powstała gęsta pasta, którą następnie nakładamy na skórę. Do glinki można dodać też inne składniki, które wzmocnią jej działanie, np. żółtko (jeśli masz skórę suchą). Glinka powinna pozostać na skórze przez około 10 minut, jednak nie powinna wyschnąć (może wtedy podrażniać), warto więc co kilka minut spryskiwać ją wodą termalną lub hydrolatem. Zmywamy ją wacikiem zmoczonym w letniej wodzie.

Czy lubisz siebie w ciąży

Pytanie 1 z 15
Zostałaś zaproszona na wesele koleżanki:
Zdjęcie