Naturalne rozjaśnianie włosów - jak bezpiecznie rozjaśnić włosy bez użycia farby?

2021-06-02 11:00

Naturalne rozjaśnianie włosów zyskuje sobie coraz więcej zwolenniczek. Chcemy stosować łagodne preparaty, które nie zaszkodzą naszym włosom. Jak naturalnie rozjaśnić włosy? Masz do wyboru cytrynę, miód, rumianek, cassię…Zobacz, jak zostać blondynką, bez użycia farb do włosów?

Naturalne rozjaśnianie włosów - czy można rozjaśnić włosy bez użycia farby?

i

Autor: Getty images Czy można rozjaśnić włosy bez użycia farby?

Naturalne rozjaśnianie włosów jest równie popularne jak ekologiczne kosmetyki. Metody chemiczne są trwałe i dają ładny efekt, ale są dość inwazyjne, a ich stosowanie wiąże się z przesuszeniem i zniszczeniem struktury włosów.

Spis treści

  1. Jakie efekty daje rozjaśnianie naturalnymi substancjami i ziołami?
  2. Naturalne rozjaśnianie włosów farbami ziołowymi
  3. Naturalne rozjaśnianie włosów cassią
  4. Naturalne rozjaśnianie włosów rumiankiem
  5. Naturalne rozjaśnianie włosów chmielem
  6. Naturalne rozjaśnianie włosów cytryną
  7. Naturalne rozjaśnianie włosów miodem
  8. Naturalne rozjaśnianie włosów rabarbarem

Jakie efekty daje rozjaśnianie naturalnymi substancjami i ziołami?

Na pewno niezbyt radykalnych. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy o ton lub dwa, nadać im jaśniejsze refleksy, to metody dla ciebie. Gdy masz ciemne włosy, lepiej skorzystaj z pomocy fryzjera, bo naturalne sposoby z pewnością nie zmienią cię z brunetki w blondynkę.

Naturalne rozjaśnianie włosów farbami ziołowymi

Na rynku jest spory wybór farb ziołowych(np. Biokap, Herbatint, Fitocolor, Sattva), które pozwalają na trwałą koloryzację włosów bez obawy o pogorszenie ich kondycji. Nie zawierają alkoholu, amoniaku, parabenów, które wysuszają pasma. Są oparte na roślinnych barwnikach, dzięki którym można uzyskać profesjonalny efekt koloryzacji, a przy tym uchronić włosy przed zniszczeniem.

Zawierają np. wyciągi z rozmarynu, drzewa chinowego, liści Cassia obovata. Do wyboru jest wiele odcieni, ale ceny tych preparatów są wyższe od farb chemicznych, trzeba za nie zapłacić minimum 40 zł. Są one także nieco mniej trwałe.

Czytaj również: Laminowanie włosów galaretką - co to za zabieg i po co się go robi?

Karmienie piersią a solarium, sauna i farbowanie włosów. Co wolno podczas laktacji?

Włosy ombre i sombre. Czym się różnią i komu pasują?

Naturalne rozjaśnianie włosów cassią

Cassia obovata, zwana także kasją lub henną bezbarwną to ziele wykorzystywane do farbowania włosów, które nadaje ciepły, miodowy odcień jasnym włosom. Lepiej więc jej nie stosować, jeśli zależy nam na zachowaniu chłodnego, popielatego koloru. Cassia włosom ciemniejszym doda jedynie złotej poświaty. Ma także zalety pielęgnacyjne: działa przeciwgrzybiczo (zapobiega łupieżowi) i przeciwbakteryjnie, odżywia włosy.

  • Jak farbować cassią

Proszek (ilość zależy od długości włosów) należy wymieszać z wodą o temperaturze ok. 60 st.C i łyżeczką kwasku cytrynowego lub 5 łyżkami soku jabłkowego. Gdy pasta osiągnie konsystencję gęstej śmietany, przykrywamy ją i odstawiamy na ok.12 godzin w ciepłe miejsce, by mogła wydzielić barwnik.

Włosy myjemy najpierw oczyszczającym szamponem z SLeS/SLS i nakładamy na nie cassię. Owijamy głowę folią i zakładamy ręcznik, by utrzymać włosy w cieple. Po ok. 2-3 godzinach zmywamy ciepłą wodą.

Co dzieje się z włosami po ciąży?

Naturalne rozjaśnianie włosów rumiankiem

Popularnym sposobem rozjaśniania włosów jest płukanie ich naparem z rumianku. Działa on bakteriobójczo i przeciwzapalnie, zawiera bisabolol, który koi podrażnienia skóry, potrafi też rozjaśnić włosy blond o kilka tonów. Trzeba pamiętać, że płukanka z rumianku może po uczulać, a przy długotrwałym stosowaniu – przesuszać włosy.

  • Płukanka z rumianku

Sporą garść kwiatów rumianku zalej 2 l wrzątku, przykryj, a gdy wystygnie, wypłucz naparem umyte włosy.

Naturalne rozjaśnianie włosów chmielem

Rzadziej stosowany chmiel zawiera witaminy z grupy B, garbniki, flawonoidy. Wzmacnia włosy, zmniejsza przetłuszczanie, podkreśla naturalne refleksy i sprawia, że nabierają blasku.

  • Płukanka z chmielu

Garść szyszek chmielu (świeżych lub suszonych z zielarni) zalej 1/2 litra wrzątku. Przykryj i zaparzaj 20 minut. Odcedź, płucz włosy. Droga na skróty? Dodaj szklankę odgazowanego piwa (zawiera wyciąg z chmielu) do ostatniego płukania.

Naturalne rozjaśnianie włosów cytryną

Cytryna wydobywa z włosów świetliste, złote refleksy. Trzeba jednak wiedzieć, że sok z cytryny ma bardzo niskie pH, dlatego trzeba go koniecznie rozcieńczać, bo inaczej ryzykujemy zniszczeniem włosów.

  • Sok z cytryny na włosy

Wlej do wysokości 1/4 szklanki świeżo wyciśnięty sok z cytryny, dolej wody do pełna. Przelej do atomizera. Spryskaj świeżo umyte, wilgotne włosy poniżej nasady i rozczesz grzebieniem z grubymi ząbkami. Zmyj po 20 minutach. Potem nałóż nawilżającą maseczkę. Efekt zauważalny jest po kilku dniach codziennego zwilżania włosów.

Naturalne rozjaśnianie włosów miodem

Działanie rozjaśniające miodu jest subtelne, ale skuteczne. Powstają w nim bowiem niewielkie ilości nadtlenku wodoru (woda utleniona) z pomocą enzymów zawartych w pszczelej ślinie. Różni się on od swego aptecznego odpowiednika tym, że ma niskie stężenie i dzięki temu nie niszczy włosów.

  • Miód na włosy

2 łyżki płynnego miodu wymieszaj z połową szklanki wody. Nałóż na włosy, po 30 minutach starannie spłucz głowę.

Jeśli chcemy uzyskać piękny efekt, tak zwanych "bursztynowych pasemek", możemy również dodać miód do stosowanej na co dzień odżywki i pozostawić na włosach bez spłukiwania na około godzinę.

Czytaj również: Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w domu?

Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Naturalne rozjaśnianie włosów rabarbarem

Rozdrobniony korzeń rabarbaru bez trudu kupisz w sklepach zielarskich. Poczciwy rabarbar zdaniem niektórych kobiet rozjaśnia, inne zaś twierdzą, że jedynie je złoci, a nawet zażółca. Bez względu na to, kto ma rację, rabarbar to zdecydowanie wybór dla tych, którzy lubią ciepłe odcienie.

  • Płukanka z rabarbaru

Zalej 4 łyżki suszonego korzenia rabarbaru 1/2 litra wrzątku. Odstaw na 15 minut pod przykryciem, odcedź i nakładaj na włosy pasmo po paśmie. Przykryj folią, zawiń w ręcznik i odczekaj 30 minut. Spłucz letnią wodą.

Typy urody: jakim typem jesteś?

Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?