Jak zadbać o urodę po porodzie? To niełatwe, ponieważ połóg, czyli pierwszych sześć tygodni po urodzeniu dziecka, dla każdej młodej mamy jest okresem w pewnym sensie wyjątkowym, choć zazwyczaj niełatwym. Obfituje w nowe doświadczenia i obowiązki, ale też dolegliwości, które są związane i z samym porodem, i z dochodzeniem do siebie po okresie ciąży.
Są jednak czynności, o których młoda mama nie powinna zapominać, bo zaniedbane wpłyną nie tylko na urodę, lecz także na zdrowie. By ułatwić ci zadanie, prezentujemy kalendarz pielęgnacji, w którym opisujemy, o czym pamiętać musisz, a na co warto zwrócić baczniejszą uwagę w konkretnym czasie po porodzie. Zadbaj o urodę po porodzie z naszym kalendarzem urodowym.
Spis treści
- Pierwsze sześć tygodni po porodzie – właściwa higiena intymna
- Po połogu - wizyta u kosmetyczki
- Po 6. tygodniu – wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
- 2–3 miesiące po porodzie drogami natury – zacznij ćwiczyć
- Do 3. miesiąca po porodzie stosuj krem na rozstępy
- Od 3. do 9. miesiąca po porodzie – zwróć baczną uwagę na włosy
Pierwsze sześć tygodni po porodzie – właściwa higiena intymna
To czynność, której w tym okresie absolutnie nie można zaniedbać, ponieważ brak właściwej higieny grozi poważnym zakażeniem. Na początku krwawienie z dróg rodnych będzie bardzo obfite, zmniejszy się dopiero po upływie kilku dni.
Przez cały ten czas powinnaś podmywać się rano i wieczorem oraz po każdym skorzystaniu z toalety – ciepłą, bieżącą wodą, od przodu do tyłu (żeby nie przenieść bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy). Możesz używać tego samego płynu do higieny intymnej, co w trakcie ciąży. Po podmyciu się starannie osusz krocze papierowym ręcznikiem lub strumieniem ciepłego powietrza z suszarki.
Po połogu - wizyta u kosmetyczki
Nawet jeśli karmisz piersią, możesz korzystać z wielu zabiegów – również tych, w trakcie których wykorzystuje się aparaturę. Warto jednak pamiętać, że ich efekty mogą być dalekie od oczekiwanych, zdarza się bowiem, że w trakcie laktacji skóra reaguje inaczej, na co wpływ mają hormony.
Lepiej więc zrezygnować w tym czasie z zabiegów silnie złuszczających (np. na przebarwienia) czy działających na głębokie warstwy skóry (np. z użyciem laserów, kwasów czy fal radiowych).
Czytaj: Blizna po cesarce nie musi być widoczna. Jak są najlepsze maści na blizny?
Jak dbać o ciało po porodzie? Poradnik dla młodej mamy
Jeśli miałaś cesarskie cięcie, po zdjęciu szwów możesz zacząć stosować plastry, kremy i maści zapobiegające powstawaniu widocznych blizn
Po 6. tygodniu – wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
Każda kobieta po sześciu tygodniach od porodu powinna odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który w trakcie wizyty oceni siłę i napięcie mięśni dna miednicy oraz stan rozejścia się mięśnia prostego brzucha. Zwlekanie z taką wizytą nasili ewentualny problem.
Fizjoterapeuta oceni, czy wszystko jest w porządku – jeśli nie, zleci odpowiednie ćwiczenia. Pokaże ci też, jak prawidłowo siedzieć w trakcie karmienia, a także jak podnosić maluszka.
2–3 miesiące po porodzie drogami natury – zacznij ćwiczyć
To jedyny sposób, by brzuch znów był płaski. Ale nie spiesz się – wszystko zależy od stanu twojego zdrowia. Rozpoczęcie jakiegokolwiek treningu, zwłaszcza intensywnego, warto skonsultować z lekarzem lub z fizjoterapeutą, bo nie każda młoda mama może ćwiczyć.
Wśród przeciwwskazań są m.in. bóle kręgosłupa i miednicy, rozejście się kresy białej, znaczne obniżenie się narządów miednicy mniejszej, wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także karmienie piersią.
Do 3. miesiąca po porodzie stosuj krem na rozstępy
Choć brzuszek już nie rośnie, a więc skóra już się nie rozciąga, ryzyko pojawienia się rozstępów istnieje nadal ze względu na to, że włókna kolagenu i elastyny są po ciąży mocno osłabione.
By je wzmocnić, nie przerywaj kuracji antyrozstępowej, a stosowany dotąd krem lub olejek nakładaj tak samo jak wcześniej – wmasowując go w skórę na brzuchu, piersiach (najlepiej tuż po karmieniu, by zdążył się wchłonąć, zanim po raz kolejny przystawisz maluszka), biodrach czy udach.
Od 3. do 9. miesiąca po porodzie – zwróć baczną uwagę na włosy
To czas, kiedy pojawia się tzw. łysienie poporodowe. Utrata włosów związana jest z wahaniami stężenia hormonów. Wzrost poziomu estrogenów w trakcie ciąży zmienia na pewien czas cykl wzrostu włosów, przedłużając fazę, kiedy włosy rosną, a opóźniając fazę, kiedy przechodzą w stan odpoczynku poprzedzający ich wypadanie. Przez pewien czas po porodzie poziom estrogenów spada i wszystko wraca do normy.
Dla młodej mamy oznacza to m.in. tyle, że wypadają jej zarówno te włosy, które miały wypaść właśnie teraz, jak i te, które powinna stracić już jakiś czas temu, ale ze względu na wysoki poziom estrogenów do tego nie doszło. To, jak bardzo nasilone będzie wypadanie, to kwestia indywidualna. Niektóre mamy niemal go nie odczują, inne będą tracić włosy garściami.
Gdy czupryna bardzo się przerzedza, nie farbuj włosów ani nie rób w tym czasie żadnych innych zabiegów chemicznych. Warto natomiast pójść do lekarza, zrobić podstawowe badania (również poziomu hormonów, gdyż niekiedy przyczyną takiego łysienia mogą być problemy z tarczycą albo inne choroby, które ujawniły się po porodzie) i bardziej niż dotąd dbać o włosy: wcierać specjalistyczne preparaty, stosować szampony wzmacniające naskórek głowy i łodygę włosa. Jeśli nie karmisz piersią, możesz też stosować doustne kuracje stymulujące porost włosów.
Czytaj: Zabiegi antycellulitowe po ciąży: 3 skuteczne zabiegi na cellulit
Karmienie piersią a solarium, sauna i farbowanie włosów. Co wolno podczas laktacji?