Wakacje należą się każdemu, tym bardziej kobiecie w ciąży, która już w krótce będzie musiała podołać jednemu z większych życiowych wyzwań, jakim jest macierzyństwo. Ale ciąża to szczególny czas, w którym więcej troski poświęcamy nienarodzonemu maleństwu niż sobie.
Czy wyjazd na wakacje w okresie oczekiwania na dziecko jest wskazany? Wyjaśniamy, do jakiego momentu ciąży przyszła mama może bezpiecznie podróżować.
Spis treści
- Najlepszy czas na podróż w ciąży
- Wakacje w pierwszym trymestrze
- Podróż w drugim trymestrze
- Podróż w trzecim trymestrze
- Środki bezpieczeństwa w czasie wakacji
Najlepszy czas na podróż w ciąży
Zdaniem lekarzy i specjalistów, najlepszym czasem na wakacje jest środek ciąży okres między 14. a 28. tygodniem ciąży. Po pierwsze czujesz się już wtedy lepiej (mdłości minęły lub są słabsze, ale twój brzuch nie jest na tyle duży, by utrudnić aktywność).
Po drugie – to bezpieczny czas dla twojego dziecka – okres największego zagrożenia poronieniem minął, a z kolei termin porodu jest na tyle odległy, że nie musisz obawiać się rozpoczęcia akcji porodowej.
Ale możesz oczywiście wyjechać na wakacje także wcześniej lub później. Zdaniem ginekologów, ciężarne pacjentki mogą podróżować bezpiecznie do 36. tygodnia, o ile nie mają żadnych komplikacji. Muszą tylko zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Czytaj również: Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?
Podróżowanie samolotem w ciąży: przepisy linii lotniczych
Wakacje w pierwszym trymestrze
Okres organogenezy jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Dlatego pierwsze tygodnie ciąży wymagają szczególnej troski, są też naznaczone największym ryzykiem poronienia.
Dlatego lekarze zalecają, aby kobieta, która podejrzewa ciążę, ale nie ma jej potwierdzonej, przed wyjazdem na urlop wykonała USG, które upewni ją, że zarodek zagnieździł się w macicy i że rozwija się prawidłowo.
Kobieta musi mieć też na uwadze, że pierwsze tygodnie ciąży mogą być uciążliwe: ciało dostosowuje się do ciąży, pojawia się zmęczenie, nudności i wymioty.
Podróż w drugim trymestrze
Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz spokojnie udać się na wakacje. Jeśli jednak ciąża przebiega z powikłaniami lub istnieje ryzyko jej utraty (jest zagrożona poronieniem), odpuść sobie wyjazd. Wysiłek, zmiana warunków czy sama podróż może odbić sie niekorzystnie na kondycji ciąży, poza tym, w obliczu zagrożenia, lepiej być blisko swojego lekarza.
Czynniki, które powinny skłonić cię do rezygnacji z wakacji to:
- skrócona szyjka macicy
- zagrożenie porodem przedwczesnym lub urodzenie wcześniaka w poprzedniej ciąży
- przedwczesne pęknięcie błon płodowych w poprzedniej ciąży
- problemy z łożyskiem
- plamienie lub krwawienie z pochwy
- ciąża mnoga
- zagrożenie stanem przedrzucawkowym
Podróż w trzecim trymestrze
Jeśli poród przebiega książkowo, możesz jechać na wakacje i podróżować samochodem lub samolotem do 36. tygodnia ciąży. Potem specjaliści radzą pozostanie w domu, ze względy na ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia się porodu.
Po 36. tygodniu ciąży nie zaleca się podróży - lepiej nie ruszać się dalej niż dwie godziny od domu, aby w każdej chwili móc dotrzeć do szpitala. Po podjęciu decyzji o podróży w trzecim trymestrze należy powinnaś iść na wizytę kontrolną do lekarza na kilka dni przed wyjazdem.
Czytaj również: Oto 10 absolutnie zakazanych rzeczy w 1 trymestrze ciąży. Robisz je?
Położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w CIĄŻY
Środki bezpieczeństwa w czasie wakacji
Bez względu na trymestr, w którym jedziesz na wakacje, pamiętaj, aby najpierw skonsultować się w sprawie urlopu z lekarzem. Jeśli planujesz podróż samolotem pamiętaj o konieczności sprawdzenia przepisów linii lotniczych dotyczących przewozu ciężarnych (zwykle granicą jest 36 tydzień ciąży).
Zabierz ze sobą kartę ciąży i wyniki badań, sprawdź też na wszelki wypadek, gdzie w pobliżu hotelu czy pensjonatu jest szpital położniczy. Jeśli wybierasz się na wakacje za granicę, wykup ubezpieczenie podróżne i uzgodnij z lekarzem, czy nie powinnaś przyjąć dodatkowych szczepień.
Unikaj nieruchomego siedzenia w pojeździe lub samolocie dłużej niż 2 godziny, aby zapobiec chorobie zakrzepowej. Pij dużo wody, wybieraj zdrowe i bezpieczne jedzenie, rób przerwy w podróży, a na urlopie nie przemęczaj się i zadbaj o relaks.