Spis treści
- Jak dbać o wózek dla dziecka na wakacjach?
- Po powrocie z wakacji doprowadź wózek do poprzedniego stanu
Wózek dla dziecka to na wakacjach sprzęt niezbędny. Podczas wyjazdu wakacyjnego wózek dziecięcy eksploatowany jest dużo bardziej niż zwykle, bo dziecko spędza na dworze większość dnia. Bywa, że kilkumiesięczny niemowlak, który nie próbuje jeszcze siadać, przesypia w nim również noce. Zdarza się, że wózek podczas urlopu częściej ląduje w bagażniku, a co za tym idzie – kilka razy w ciągu dnia jest składany i rozkładany. W efekcie po powrocie do domu wózek dla dziecka wygląda dużo gorzej niż przed wyjazdem. Tak jednak wcale być nie musi.
Jak dbać o wózek dla dziecka na wakacjach?
To, w jaki sposób trzeba dbać o wózek podczas urlopu, zależy przede wszystkim od tego, dokąd się wybieramy. Jeśli wózek dziecięcy ma pompowane koła, jeszcze przed wyjazdem trzeba sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest dokładnie takie, jak zaleca producent. Ale to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać.
Ostrożnie pakuj wózek do bagażnika. Wózek dziecięcy nie może być upchnięty między bagażami, bo silny nacisk może uszkodzić elementy stelaża. Jeśli macie mały bagażnik, dobrym rozwiązaniem jest boks dachowy, w którym wózek będzie podróżował bezpiecznie (boksu nie trzeba kupować, można wypożyczyć).
Nie przeciążaj wózka dziecięcego. Każdy model wózka ma określone, dopuszczalne przez producenta obciążenie. Gdy wypakujesz wózek dziecka sprzętem plażowym, prowiantem itp., może się zdarzyć, że pękną osie przy kołach albo siądzie zawieszenie. Warto więc upewnić się, ile kilogramów uniesie wasz wózek (informacja powinna być w instrukcji). Pamiętaj jednak, że w przypadku wózków dla dzieci wielofunkcyjnych obciążenie samej gondoli jest zwykle mniejsze niż obciążenie wersji spacerowej (dno gondoli pod wpływem dużego nacisku może się wygiąć). Przykładowo maksymalne obciążenie gondoli może wynosić 9 kg, a obciążenie całego wózka 20 kg. W takim wypadku pod uwagę bierzemy tę drugą liczbę. Po odjęciu od niej wagi dziecka będziesz wiedziała, ile może ważyć to, co chcesz w wózku dodatkowo przewozić.
Równomiernie rozkładaj ciężar w wózku dziecięcym. Problemy z zawieszeniem czy kołami mogą się zdarzyć, nawet jeśli wózek nie jest przeładowany, a dochodzi do nich głównie z powodu nierównomiernego rozłożenia znajdujących się w nim rzeczy. Warto więc zadbać o to, by jedna jego strona nie była nadmiernie obciążona. Uwaga – nie wolno wieszać ciężkich toreb na rączce wózka. To zmienia jego punkt ciężkości i wózek może się przewrócić wraz z leżącym w nim maluchem.
Regularnie czyść koła wózka z piasku. Na urlop warto zabrać ze sobą małą miotełkę. Przyda się, by po każdym spacerze po piaszczystej drodze czy plaży oczyścić koła. Unikniesz wtedy sytuacji, kiedy nadmiar piasku zablokuje je tak, że mechanizm zacznie skrzypieć, albo koła przestaną się obracać.
Nie wjeżdżaj kołami wózka do morza. Spacerując plażą, łatwiej iść tuż przy brzegu, gdzie piasek jest ubity i wilgotny. Ma to jednak swoje minusy – koła szybko pokrywają się mokrym piaskiem. Trudno też uniknąć fali. Gdy morska woda wyparuje, mechanizm kół wózka może pokryć się cieniutką warstwą soli, która skutecznie je zablokuje.
Unikaj spaceru z wózkiem w trudnym terenie. Tej zasady trzeba przestrzegać wtedy, gdy masz wózek dziecięcy typowo miejski (a więc z małymi plastikowymi kołami), który nie nadaje się do spacerów po drogach wyboistych, pełnych kamieni. Łatwo wtedy uszkodzić zarówno koła, jak i zawieszenie. Spacer z malcem w nosidełku będzie w tej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem.
Na bieżąco zmywaj wszystkie zabrudzenia z wózka. Zarówno z materacyka, jak i z obicia gondoli czy spacerówki. Dzięki temu unikniesz konieczności odplamiania ich po powrocie.
Po powrocie z wakacji doprowadź wózek do poprzedniego stanu
Nawet jeśli bardzo dbałaś o wózek dziecka podczas urlopu, warto wykonać pewne czynności, dzięki którym odzyska on świetność z czasów przed wyjazdem na wakacje.
Oczyść i nasmaruj koła wózka. Nie myj ich pod bieżącą wodą (chyba że producent to zaleca), bo może to spowodować korozję elementów wykonanych z metalu. Jeśli można odkręcić koła, warto to zrobić (bo dzięki temu łatwiej dotrzeć do miejsc trudno dostępnych). Osie kół, hamulec i sworznie hamulcowe trzeba nasmarować specjalnym smarem na bazie silikonu albo oleju, co zabezpieczy je przed korozją.
Umyj podwozie, stelaż i elementy zawieszenia wózka dziecka. Najlepiej oczyścić je odkurzaczem, potem przetrzeć mokrą ściereczką i wysuszyć papierowym ręcznikiem. Stelaż z aluminium czyść delikatnie, bo jest podatny na zarysowania. Złącza podwozia warto nasmarować preparatem do konserwacji zaleconym przez producenta, co zapobiegnie korozji. Jeśli na podwoziu albo innych metalowych elementach wózka są ślady korozji, trzeba je usunąć za pomocą wosku samochodowego albo, w przypadku stelaży chromowanych, preparatu do konserwacji powierzchni chromowanych.
Starannie przejrzyj wszystkie zakamarki wózka. To ważne, zwłaszcza jeśli maluszek jeździ już w wózku spacerowym – okruchy czy resztki jedzenia ukryte w siedzisku mogą zacząć pleśnieć.
Odśwież tapicerkę wózka dziecięcego. Jeśli nie ma plam, możesz to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki, którą trzeba przetrzeć całe obicie. Plamy możesz spróbować usunąć wilgotną ściereczką nasączoną odrobiną płynu do prania bez detergentu. Gdy to nic nie da i obicie trzeba wyprać, rób to według zaleceń producenta. W przypadku gondoli niektóre obicia można zdjąć i wyprać w pralce, inne można czyścić wyłącznie w pralni, a stosowne informacje są albo w instrukcji, albo umieszczone bezpośrednio na materiale po wewnętrznej stronie gondoli. Wózki spacerowe częściej wymagają czyszczenia (bo dziecko w nich je, a więc się brudzą), dlatego ich obicie zwykle można zdjąć i wyprać w pralce w delikatnych środkach do prania. Piorąc w pralce, wyłącz wirowanie, bo może sprawić, że materiał zostanie mocno pognieciony, a znajdujące się w obiciu plastikowe elementy – uszkodzone.
miesięcznik "M jak mama"