Spis treści
- Czytaj także: >> Jak się przygotować do podróży z niemowlakiem? >>
- Podróż samolotem z niemowlakiem: obserwuj dziecko
- Podróż samolotem z niemowlakiem: ogranicz liczbę przesiadek
- Podróż samolotem z niemowlakiem bez... biletu
- Czytaj także: >> Rodzinne wakacje zagraniczne: o czym warto pamiętać? >>
- Podróż samolotem z niemowlakiem: co spakować?
- Więcej wakacyjnych porad przeczytasz w dziale "Poradnik na wakacje"
Zanim zaczniecie planować podróż samolotem z niemowlakiem, wybierzcie się do lekarza i skonsultujcie z nim swój pomysł. Jeśli chcieliście podróżować z miesięcznym dzieckiem, z pewnością wam to odradzi. Dlaczego?
W samolocie jest niska wilgotność powietrza, która może doprowadzić do odwodnienia oraz spowodować nieprzyjemne uczucie suchości w oczach i nosie. Występują również wahania ciśnienia, co może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia niemowlaka (przy nagłym wzroście wzrasta ryzyko udaru mózgu).
Czytaj także: >> Jak się przygotować do podróży z niemowlakiem? >>
Podróż samolotem z niemowlakiem: obserwuj dziecko
Jeśli skonsultowałaś się z lekarzem, a ten wyraził zgodę na podróż samolotem z niemowlakiem, obserwuj bacznie malucha. Nie możesz dopuścić do tego, aby się przeziębił lub zachorował. Podróż w takim stanie mogłaby przynieść wiele poważnych konsekwencji, z niedotlenieniem organizmu włącznie.
Podróż samolotem z niemowlakiem: ogranicz liczbę przesiadek
Planując podróż samolotem z niemowlakiem, powinnaś wybrać najkrótszą z możliwych trasę. Każda podróż jest obciążeniem dla malucha, nie ma sensu więc przeciążać dziecka. Jeśli to możliwe, wybierz lot bezprzesiadkowy, nawet jeśli miałby być droższy. Taki lot często zapewni ci również bardziej komfortowe warunki, np. będziesz mogła podgrzać na pokładzie samolotu jedzenie dla malucha albo otrzymać gotowe dania.
Podróż samolotem z niemowlakiem bez... biletu
Dzieci do 2. roku życia podróżują samolotem za darmo lub z bardzo wysoką zniżką (sięgającą nawet 90 procent). Tak małemu dziecku nie kupuje się biletu, co ma swoje dobre i złe strony. Maluch nie ma przypisanego miejsca, siedzi więc na kolanach mamy lub taty, dzięki czemu rodzice mogą cały czas nad nim czuwać i sprawdzać jego reakcje.
Niestety, to też oznacza, że nie może zabrać ze sobą bagażu, więc rodzice muszą się trochę nagłowić nad tym jak się spakować. Większość linii lotniczych umożliwia jednak darmowy przewóz fotelika lub wózka.
Czytaj także: >> Rodzinne wakacje zagraniczne: o czym warto pamiętać? >>
Podróż samolotem z niemowlakiem: co spakować?
Do podręcznej torby powinnaś zapakować:
- lekki kocyk, którym otulisz dziecko, gdy zaśnie
- pieluszki, mokre chusteczki i akcesoria do pielęgnacji
- napoje i własne posiłki (nawet jeśli będą serwowane na pokładzie, w przypadku niemowlaka lepiej go karmić tym, co jest mu dobrze znane i co dobrze toleruje)
- małą apteczkę, w której znajdą się środki przeciwbólowe, plastry itp.