Spis treści
Samotne matki stanowią prawie 90 proc. wszystkich samotnie wychowujących dzieci rodziców. Może to dlatego samotna matka dziś jest o wiele silniejsza, lepiej zorganizowana i bardziej zaradna, dając przykład na to, że wychowywanie dziecka w pojedynkę jest możliwe, choć na pewno niełatwe. Co w samotnym macierzyństwie bywa najtrudniejsze?
Samotne macierzyństwo nastręcza wielu trudności
Jednymi z najczęstszych przeszkód w drodze do szczęścia stają się pieniądze, a raczej ich brak. Nie ukrywajmy, dziecko jest inwestycją i jego wychowywanie nie może się obejść bez pieniędzy.
Czytaj też: Naucz swoje dziecko mądrze gospodarować pieniędzmi
Trudności finansowe to jedna z tych rzeczy, z którymi musi się zmierzyć samotna mama. Nagle ona jedna musi zapewnić byt swojemu dziecku i zaspokoić jego podstawowe potrzeby.
Drugim problemem może być chęć pogodzenia pracy z wychowywaniem dziecka. Samotna mama nie może już przecież liczyć na pomoc drugiego rodzica jej dziecka, musi samodzielnie zorganizować sobie czas pomiędzy pracą a domem.
Skutkiem braku wsparcia w tej i wielu innych sprawach jest zmęczenie i brak czasu dla samej siebie. Samotna mama zazwyczaj nie myśli o sobie, bo większość jej działań skupiona jest na dziecku. To normalna postawa, ale niestety odbierająca prywatność i czas wolny.
Matkom, które samotnie wychowują swoje pociechy jest trudniej, są bardziej zmęczone, a ciężar spoczywającego na nich obowiązku dobrego wychowania dziecka potrafi je bardzo przytłaczać.
Samotne macierzyństwo - trzeba widzieć pozytywy
W wielu przypadkach takie sytuacje jednak hartują. Życiowe trudności, z jakimi spotykają się samotne mamy, w dużej mierze wzmacniają je i dodają pewności siebie. Samotne matki to przede wszystkim twarde kobiety, mocno stąpające po ziemi i gotowe do stawiania czoła wyzwaniom.
Macierzyństwo w pojedynkę może mieć przełożenie na inne dziedziny życia. Silna matka jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami, bo żaden z nich i tak raczej nie będzie większy niż ten, który skazał ją na samotność. Samotna matka to także ogrom odpowiedzialności, która również przekłada się na jej podejście do pracy. Takie mamy to zazwyczaj dobrzy pracownicy, szanujący swoją pracę i potrzebujący docenienia.
Czytaj też: 5 sposobów jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
Bycie samotną mamą to nie tylko zalety wynikające z cech charakteru, które kształtuje trudna sytuacja. To również zalety często lepszego, bo spokojnego i bezpiecznego życia. Ten atut dotyczy tych matek, które dla dobra swojego i dzieci postanowiły odejść od swoich partnerów. Z jednej strony same skazały się na samotne rodzicielstwo, ale z drugiej dały sobie ogromną szansę na lepsze życie. Tak trudna decyzja jest często po prostu jedyną rozsądną rzeczą, jaką można zrobić, by zapewnić sobie szczęście.
Dodatkowym pocieszeniem jest fakt, że większość badań dowodzi, że pomiędzy dziećmi wychowującymi się w pełnych rodzinach, a tymi z rodzin rozbitych nie ma różnic psychologicznych i jeśli tylko dziecku zapewni się właściwe warunki do rozwoju, będą czuły się równie szczęśliwe, bezpieczne i kochane.