Drugie dziecko. Zazdrość o młodsze rodzeństwo - jak zapobiec?

2014-09-17 12:08

Drugie dziecko w domu oznacza dla jedynaka wiele zmian. Co zrobić, aby dziecko nie było zazdrosne - nie czuło się zdetronizowane i mniej ważne? Twoje dziecko, postawione w całkowicie nowej roli starszego brata lub siostry, musi wiedzieć, że nadal jest bezpieczne, kochane i szanowane. Jak uniknąć zazdrości o młodsze rodzeństwo?

Aby starsze nie było zazdrosne

i

Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Gdy pojawia się drugie dziecko - jak przegotować jedynaka, do pojawienia się rodzeństwa
  2. Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada jak poradzić sobie z trudnymi emocjami u małego człowieka, gdy pojawi się rodzeństwo

Jak dotąd twoje dziecko było w centrum uwagi ciebie i męża. Nic mu nie zagrażało i czuło, że jest najważniejsze. Pojawienie się drugiego dziecka w domu może sprawić, że poczuje się otrącone, niechciane. Ważne, aby odpowiednio przygotować je na pojawienie się rodzeństwa. Dzięki oswajaniu jedynaka z pojawieniem się drugiego dziecka w rodzinie od początku będziesz miała wpływ na późniejsze stosunku dzieci.

Przeczytaj również: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Gdy pojawia się drugie dziecko - jak przegotować jedynaka, do pojawienia się rodzeństwa

  • Wciągnij je w sprawy rodziny, niech bierze udział w urządzaniu pokoju dla bobasa, wyborze imienia. Jeśli chce pomagać przy niemowlaku podczas kąpieli, przewijania czy pchania wózka, wykorzystaj to i doceń.
  • Opowiadaj pierworodnemu, jak to było, gdy to on się urodził, oglądajcie wspólnie zdjęcia i pamiątki z jego dzieciństwa: śpioszki, grzechotki.
  • Wspominaj, że kiedy ono było w wieku maleństwa, wykonywałaś przy nim te same czynności, poświęcałaś mu tyle samo czasu i wykazywałaś tyle samo zaangażowania. Powiedz np.: „Ty też bardzo lubiłeś pluskać się w kąpieli”.
  • Podkreślaj dobre strony bycia starszym, mówiąc np.: „Dzidziuś jest jeszcze za mały, by oglądać bajki w telewizji”. Chwal go za to, że już tyle umie.
  • Dbaj o to, by twoja pociecha miała kontakt z innymi dziećmi, także z tymi, które mają rodzeństwo.
  • Jeśli dziecko jest zazdrosne, obrażone, złości się, że w domu pojawił się „ten nowy” i nie chce pomagać przy noworodku, nie krytykuj tego. Pozwól mu ujawniać uczucia, okazuj wiele cierpliwości. Weź swego kilkulatka na kolana, przytul, wycałuj, zapewnij, że w pełni rozumiesz jego uczucia.
  • Staraj się tak zorganizować opiekę nad niemowlęciem, aby twój starszak nie czuł się zepchnięty na dalszy plan, np. podczas karmienia maleństwa możesz czytać starszemu dziecku bajkę, uczyć wierszyka czy piosenki.
  • Codziennie znajdź czas tylko dla starszego dziecka, np. gdy dzidziuś wyjdzie na spacer z tatą. Dużo z nim rozmawiaj, i to o jego sprawach, a nie o małym bracie czy siostrze.
  • Poproś rodzinę, by powstrzymywała zachwyty nad nowo narodzonym maleństwem i zainteresowała się także starszym dzieckiem, a podczas pierwszych odwiedzin przyniosła jakiś drobiazg także dla niego.
  • Sama również nie zapominaj, wśród entuzjastycznych opowieści o maluszku, pochwalić w towarzystwie swoje starsze dziecko. I jeśli kupujesz zabawkę dla niemowlaka, nie zapomnij również o zabawce dla pierworodnego.
  • Cały czas pokazuj dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe. Obdarzaj je czułością, nawet częściej niż do tej pory. Łatwiej mu wtedy będzie zaakceptować zmiany, funkcjonować w nowej roli i nauczyć się kochać swoje młodsze rodzeństwo. 

Przeczytaj również: Agresja u dzieci: Co robić gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo?

Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada jak poradzić sobie z trudnymi emocjami u małego człowieka, gdy pojawi się rodzeństwo

miesięcznik "M jak mama"