Spis treści
- Kryzys w związku: podstawa to rozmowa
- Kryzys w związku: znaczenie bliskości
- Polecamy wideo: jak naprawić związek?
Kryzysy to nieodłączny element każdej sfery życia. Nie da się ich uniknąć, nawet w najbardziej udanej relacji partnerskiej. Powody kryzysów są różne - wzajemne pretensje, obwinianie się, brak zaspokojenia potrzeb partnera czy utrata bliskości. Przez niektóre ciężkie chwile związki zwyczajnie się rozpadają, bo partnerzy orientują się, że zupełnie do siebie nie pasują i nie są w stanie pogodzić różnic między sobą. Wiele kryzysowych momentów pozwoli jednak relacji rozwinąć się i umocnić. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób pokonywać kryzysy!
Kryzys w związku: podstawa to rozmowa
Najprostszą receptą na wszelki kryzys w związku jest po prostu rozmowa. Wiadomo, że w stytuacji, gdy w domu panuje napięta atmosfera, a powietrze można kroić nożami, ciężko jest przeprowadzić spokojną i poważną rozmowę. Jednak pamiętaj, by się starać! Bez rozmowy powstają kolejne niedomówienia, kolejne przemilczane pretensje, które w końcu mogą doprowadzić jedną ze stron do wybuchu! A wtedy może się to różnie skończyć...
Kryzys w związku: znaczenie bliskości
Seksuolog współpracujący z marką Durex, Radosław Jerzy Utnik, zwraca uwagę na znaczenie bliskości w czasie kryzysu w związku. Bliskość, dotyk, czułe gesty są niezwykle ważne, bo pozwalają na okazanie przywiązania i zaufania. Bliskość sprawia, że partnerzy wiedzą, że oboje chcą trwać w związku, walczyć o niego, mimo trudnych chwil.
- Czuły dotyk może być sygnałem „jestem z Tobą”, „kocham Cię” i zaproszeniem do odnalezienia pozytywów w relacji z partnerem. Olbrzymiej większości respondentów (96 proc.) dotyk kojarzył się z pozytywnymi odczuciami, działał kojąco, uspokajająco lub był przyjemnym doznaniem. 87 proc. badanych potwierdziło, że dotyk pozwolił im przełamać trudne chwile w związku - powiedział Radosław Jerzy Utnik.
>> Czytaj także: Bycie razem tylko dla dobra dziecka. Czy to ma sens? >>
Seksuolog podkreślił także, że bliskość i kontakt fizyczny przyczyniają się do powstania zaufania, a wraz z nim wytwarza się poczucie bezpieczeństwa. A to fundamenty związku, które pozwalają przetrwać każdy kryzys.