Wytrysk przedwczesny (łac. eiaculatio praecox) to dysfunkcja polegająca na trwałej lub nawracającej niemożności powstrzymania wytrysku przez mężczyznę po minimalnej stymulacji seksualnej, osiągniętej wcześniej, niż mężczyzna chce: przed penetracją lub w ciągu jednej minuty po rozpoczęciu penetracji pochwy.
Okazuje się, że wytrysk przedwczesny jest najczęściej występującym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Według prof. Lwa-Starowicza problem ten dotyczy 37 proc. Polaków, czyli około 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn (Raport seksualności Polaków opublikowany w 2002 i 2005). W Polsce cierpi z tego powodu 4 mln mężczyzn.
Przyczyny problemów z przedwczesnym wytryskiem
Przyczyn powstania tego zaburzenia jest wiele. Mogą to być między innymi:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),
- uwarunkowania neurofizjologiczne,
- zaburzenia urologiczne,
- zbyt krótkie wędzidełko żołędzi członka, lub nadwrażliwość żołędzi członka,
- czynniki psychogenne (np. lęki, uwarunkowania masturbacyjne, stresy, zaburzone relacje partnerskie, czynniki sytuacyjne),
Przedwczesny wytrysk bardzo często powoduje frustrację, niską samoocenę, przyczynia się do powstawania stanów lękowych i depresji u mężczyzn. Wpływa negatywnie na stosunki między partnerami i jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę.
Dla każdego dorosłego mężczyzny niezwykle ważną sprawą jest zachowanie sprawności seksualnej – dlatego przedwczesny wytrysk to zaburzenie, które należy leczyć, wpływając jednocześnie na układ hormonalny i nerwowy. Obecnie dostępne farmaceutyki przeciwdziałające przedwczesnemu wytryskowi wraz z metodami treningowymi z udziałem partnerki są w stanie wyleczyć ok. 90 proc. mężczyzn cierpiących z powodu PE.