Krew według sennika może mieć różne znaczenie. W niektórych kulturach była bowiem czczona jako pierwiastek życia, w innych – uznawana za symbol śmierci i nieczystości. Podobnie jest w tłumaczeniach snów, w których pojawia się wątek krwi. W niektórych sytuacjach sen o krwi jest ostrzeżeniem przed chorobą lub hańbą, kiedy indziej – znakiem mądrości lub płodności.
Spis treści
- Sennik - krew: co może oznaczać?
- Sennik - krew: symbol życia
- Sennik - krew: śmierć i nieczystość
- Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
Sennik - krew: co może oznaczać?
Sny o krwi wiążą się często z pojęciem siły. Osoby śniące o niej są mocne, pełne życiowej energii, witalności (jeśli sen dotyczy przemocy, jest to obraz siły niszczącej). Krew odnosi się też do ich uczuć: silnych emocji, które przeżywamy lub które będziemy przeżywać. Czasem sny mają podtekst erotyczny lub związany z płodnością. Oznaczają potrzebę wsparcia, mówią o tym, że martwimy się o kogoś i że odczuwamy niepokój, ale czasem są odzwierciedleniem naszych własnych ran psychicznych i potrzeby ich zagojenia.
Sennik - krew z nosa – widok płynącej z nosa krwi nie jest dobrą wiadomością. Zwiastuje chorobę lub nieszczęście, a nawet śmierć. Może też być zapowiedzią wielkiej troski lub wizyty w sądzie – niekoniecznie dla nas przyjemnej.
Sennik - krew menstruacyjna/miesiączkowa/okres – obraz krwi menstruacyjnej zawsze był kojarzony z mądrością i płodnością. Dla śniącego o krwi miesiączkowej oznacza osiągnięcie wyższego wtajemniczenia, wysokiego poziomu wiedzy, zdobycia życiowej mądrości. Senniki tłumaczą też takie sny jako zapowiedź uwolnienia się od problemów lub jako znak nadchodzącego okresu kreatywności i doskonałych pomysłów.
W wyjaśnianiu takich marzeń sennych ważny jest kontekst, np. osoba, która śni. Jeśli jest nią młoda kobieta, może oczekiwać pozytywnych zmian, jeśli starsza – powinna zacząć działać, ciężarna – powinna uważać na dziecko. Kobieta, która śni, że nie widzi krwi na bieliźnie, podświadomie boi się macierzyństwa lub niepokoi nieplanowanym stosunkiem.
Sen o miesiączce, który śni się mężczyźnie, jest niezwykle rzadki i może oznaczać zmagania się z problemami ponad siłę. Sen, w którym rozmawiamy o miesiączce (własnej lub czyjejś) oznacza, że powinniśmy komuś wybaczyć, czasem jednak tłumaczy się go jako zapowiedź kłótni rodzinnych, które się skończą, czyli jest symbolem oczyszczenia, przejścia na inny etap.
Sennik - krew z ust – plucie krwią symbolizuje bogactwo. Jeśli taki sen ma młoda osoba, może to jednak oznaczać chorobę lub plotkowanie na nasz temat i niesłuszne pomówienia. Może też zapowiadać słowne konflikty z rodziną. Krew płynąca z ust według niektórych senników może być obrazem świadczącym o poczuciu winy spowodowanym swoją wypowiedzią.
Sennik - krew z głowy – sen o płynącej z głowy krwi oznacza nadejście słabości – zarówno tej duchowej, jak i fizycznej.
Sennik - krew z ucha – przestrzega przed lekceważeniem czyichś słusznych rad.
Sennik - krew z palca – to ostrzeżenie przed złodziejem. Jeśli krew płynie z dłoni, może to być symbol wahania się przed podjęciem wyzwań, apatii w działaniu.
Sennik - krew z oczu – jest wyrazem lęku przed przyszłością.
Sennik - krew w ustach – może być ostrzeżeniem przed poważnymi kłopotami zdrowotnymi osoby śniącej.
Sennik - krew na rękach – taki sen może mówić przypominać o poczuciu winy (niekoniecznie prawdziwej), które siedzi głęboko w naszej podświadomości. Niekiedy może to być zapowiedź niebezpiecznej sytuacji, w którą zostaniemy wplątani i ostrzeżeniem, że musimy postępować odpowiedzialnie i nie wtrącać się w sprawy innych. Jeśli śnimy, że ktoś ma ręce ubrudzone krwią – powinniśmy uważać, by nie sprawić temu komuś przykrości.
Sennik - krew z pochwy – oznacza kłopoty i brak zrozumienia w miłości.
Sennik - krew w moczu – widok krwi to zapowiedź hańby i wstydu, który nas czeka. W wielu sennikach sen ten jest tłumaczony jako zapowiedź choroby dziecka.
Sennik - krew na twarzy – zapowiedź trudnego okresu w życiu. Może okaże się, że mamy kłopoty w pracy, a może będziemy zmuszeni do walki o miłość, przyjaźń, utrzymanie rodziny w jedności.
Sennik - krew: symbol życia
Krew oznacza życie. To jej obecności w ciele zawdzięczamy naszą egzystencję – jest dla nas źródłem tlenu i substancji odżywczych. Dlatego sny o jej utracie traktowano jako zapowiedź choroby, słabości, śmierci. Była na tyle ważną i cenną substancją, że składano ją bogom w ofierze: na przebłaganie ich gniewu, jako okup, by otrzymać od nich łaski lub jako pokarm, którego bóstwa potrzebowały, by trwać na swoim boskim piedestale.
Krwi ofiarnej w wielu religiach przypisywano magiczną moc – smarowano nią odrzwia w obronie przed złymi duchami lub przed karą boską – jak Żydzi w noc paschalną. Skrapiano nią też groby zmarłych, aby zapewnić im dostatnie życie w zaświatach. Stała się też symbolem płodności – w wielu kulturach polewano krwią pola, aby zapewnić sobie dobre plony.
W wielu kulturach krew traktowano jako siedzibę duszy – tak jest do dziś w islamie. W krajach muzułmańskich z tego powodu zabrania się spożywania krwi zwierząt, by nie przenieść natury zwierzęcej do ludzkiej. Wiele pierwotnych ludów piło jednak krew zwierząt i to celowo, aby zdobyć ich moce. Podobnie pito krew wrogów, aby zawładnąć ich duszami i pokonać.
Jako źródło życia krew występuje w opowieściach o wampirach i demonach atakujących niewinnych ludzi. Na południu starożytnej Europy krew była afrodyzjakiem, a także znakiem braterstwa – kroplami własnej krwi wymieniały między sobą osoby, które pragnęły stać się jednym. Krew upuszczano także chłopcom w trakcie rytuału inicjacji, czyli przechodzenia z dzieciństwa w okres dorosłości, stawania się wojownikiem itd.
Sennik - krew: śmierć i nieczystość
Krew jest jednak najczęściej kojarzona z cierpieniem i ze śmiercią, zwłaszcza tą nienaturalną, przychodzącą nagle i podstępnie. Krew często też budziła przerażenie i zwiastowała nieszczęście, była obrazem przemijania, zranienia, nieraz śmiertelnego.
Sny o krwi płynącej z ran innych ludzi tłumaczono jako zapowiedź zadawania bólu, krzywdzenia. Ale i w tym kontekście nie traciła ona jednak swojego wyjątkowego znaczenia: dla niektórych ludów to właśnie czerwone krople wypływające z ciał osób zabitych czy samobójców były czczone jako medykamenty na wszelkie choroby i problemy.
W wielu religiach krew wiązał się też z nieczystością. Poczynając od krwi zamordowanego człowieka, przez krew zwierząt ofiarnych aż po krew menstruacyjną była ona symbolem skażenia i wykluczenia. Osoby skażone nią były wyrzucane poza margines społeczności: zarówno mordercy, kaci, jak i kobiety w czasie miesiączki nie mogły modlić się w świątyniach.
Niewiastom w czasie okresu lub po porodzie nie wolno było przygotowywać posiłków, mężczyznom nie wolno ich było dotykać, ani one nie mogły dotykać innych osób, by ich nie skazić. Tak było w starożytnym Izraelu – dlatego takie poruszenie wywołała kobieta z krwotokiem, która w Ewangelii ośmieliła się dotknąć szaty Jezusa.
Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem chrześcijaństwa, gdy krew przelana na krzyżu stała się symbolem oczyszczenia z grzechów. Od tej pory nabrała znaczenia podobnego do symboliki wody i ognia – była obrazem obmycia z win, odrodzenia się lub powtórnego narodzenia do życia.