Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

2019-04-16 10:52

Macierzyństwo i biznes wcale nie musi się wykluczać. Wychowywanie dzieci to czasami dla kobiet idealny czas, żeby pomyśleć o własnej firmie. Decyzja o podjęciu pierwszej działalności jest często zainspirowana przez dziecko.

kobieta z laptopem

i

Autor: Getty images

Niezależność, elastyczny wymiar pracy i dowolne miejsce – jak podkreśla Justyna Spytek, ekspert performance marketingu - to wartości, które wpływają na decyzje kobiet odnośnie zakładania biznesu.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Spis treści:

  1. Wyzwanie młodej mamy
  2. Sklep internetowy -idealne rozwiązanie
  3. One to zrobiły
  4. Co jest kluczem do sukcesu?
  5. Motywacja - gdzie jej szukać?


- Prowadzenie sklepu internetowego, jak każdego własnego biznesu, kojarzy się z niezależnością, elastycznym wymiarem czasu i miejsca pracy, czyli wartościami, które dla młodej matki są często dużo istotniejsze niż kolejne szczeble kariery korporacyjnej czy wyższe wynagrodzenie. Ponadto dylematy, jakie przeżywa kobieta powracająca po urlopie macierzyńskim do pracy, mogą stać się motorem napędowym do podjęcia decyzji o założeniu własnego biznesu.

Wyzwanie młodej mamy

Otwarcie sklepu internetowego to oczywiście niemałe przedsięwzięcie, ale poczucie sprawczości, doceniona pomysłowość i pierwsi klienci rekompensują stres, wysiłek i czas poświęcony na jego uruchomienie. Kobieta staje się swoim szefem, więc odchodzi stres, czy nie zostanie zaszufladkowana jako młoda, mało mobilna matka, której przemęczenie ogranicza efektywność i kreatywność.

Zarówno stworzenie sklepu, opracowanie biznes planu, strategii sprzedażowej, wybór odpowiedniej platformy, podwykonawców, partnerów, jak i codzienna praca nad ofertą, jej promocją, logistyką, to dla większości kobiet nowe doświadczenia.

Czytaj:

Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Sklep internetowy –  idealne rozwiązanie

Młode mamy często borykają się problemem opieki nad dzieckiem podczas ich nieobecności w domu. Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydaje się założenie sklepu internetowego. Własny sklep internetowy to nie tylko elastyczny sposób na pogodzenie roli matki i pracownika. To zazwyczaj przedłużenie naszej pasji. Dużo prościej jest znaleźć niszę sprzedażową gwarantującą sukces w obszarze, na którym się znamy, który kochamy.

Sprzedając rzeczy/usługi, których sami używamy, które sami chcielibyśmy nosić, stajemy się ambasadorką własnego e-sklepu. W takiej sytuacji prostsze staje się tworzenie oferty czy komunikacji promocyjnej. Prowadzenie sklepu internetowego z pasją sprawia, że stajemy się dla odbiorców bardziej wiarygodni, autentyczni, a za tym idzie samonapędzająca się sprzedaż.

One to zrobiły!

Jest wiele przykładów biznesów, które mamy prowadzą z ogromnym powodzeniem. Są to w dużej mierze sklepy internetowe oferujące asortyment  z kategorii „dziecko, parenting”. Niewątpliwie mamy stają się wiarygodnym źródłem informacji dla innych mam, a ich rekomendacje potrafią mieć siłę rażenia, jak niejedna reklama telewizyjna. Dlatego popularnym kierunkiem przy zakładaniu sklepu internetowego przez młode matki jest dobór asortymentu z kategorii „dziecko, parenting”.

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?      

Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności      

Co jest kluczem do sukcesu?

To zdaniem specjalistów znalezienie niszy. Niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni, która może okazać doskonałym przyczynkiem do własnego biznesu.
- Taki klucz znalazła Karolina, prowadząca sklep internetowy cocoshki.pl, miejsce z wyjątkową odzieżą dziecięcą. Karolina wpadła na ten pomysł 7 lat temu, kiedy to jako świeżo upieczona matka poszukiwała dla swojego maleństwa dobrych jakościowo i zarazem niebanalnych ubranek. Potrzebę realizowała głównie przy okazji wyjazdów zagranicznych. Stworzony przez nią sklep, dopracowany w każdym szczególe, z estetycznymi grafikami i pięknymi zdjęciami,rozbudowanym portfolio marek okazał się strzałem w dziesiątkę.

Grono osób, które podobnie jak Karolina zwracają uwagę na jakość i pochodzenie ubrań dla swoich pociech jest naprawdę coraz więcej. Sklep taki  pozwala im nie tylko szybko i wygodnie dokonać zakupów, ale również przenieść się do przytulnego, bezpiecznego i pięknego świata dziecka.

Czytaj:

Ułatwienia przy zakładaniu firmy       
Mama zakłada własną firmę          

Rozpoczęcie działalności na urlopie     

Widać, że prowadzenie e-sklepu to dla Karoliny nie tylko praca i obowiązki. Tylko pasja i miłość do tego co się robi motywuje mamę maleństwa, żeby już trzy dni po porodzie wrócić do przyjemnych obowiązków związanych z prowadzeniem i promowaniem jej sklepu internetowego. Podobną postawę reprezentuje Ania z pepito.pl, sklepu, dzięki któremu każdy rodzić może pobudzić swoją kreatywność i zamienić standardową zabawę z dzieckiem w wielką i emocjonująca przygodę.

Ania, pełna inicjatywy mama dwójki wspaniałych dzieci na co dzień prowadzi nie tylko sklep internetowy z zabawkami i materiałami edukacyjnymi, ale również inspiruje rodziców jak uczyć przez zabawę. Idealne połączenie pracy z dziećmi i dla dzieci.

Czytaj:

Dwie finansowe wskazówki na start!

Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Motywacja – gdzie jej szukać?

Nowe obszary motywują do zdobywania wiedzy i pozwalają nieustannie się rozwijać. Jednocześnie przedsiębiorczyni sama ustala jak dzieli czas między pracę i dziecko. Otwarcie i prowadzenie własnego e-sklepu to oczywiście spore ryzyko. Jednak uzyskana elastyczność i satysfakcja ze stworzenia czegoś od zera motywuje do ciężkiej pracy i jednocześnie czyni kobiety szczęśliwszymi.

Justyna Spytek - ekspert performance marketingu, z branżą internetową związana od 15 lat. Od  2011 roku odpowiedzialna za rozwój w Polsce międzynarodowej sieci afiliacyjnej TradeTracker, gdzie wspólnie z zespołem efektywnie prowadzi programy sprzedażowe m.in. dla home&you, Venezia, 4f, Gino Rossi, przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii i innowacyjnych narzędzi.

Doświadczenie zdobywała w agencjach mediowych Havas Media i Codemedia, gdzie była odpowiedzialna za budowanie strategii i zarządzanie projektami performance’owymi. Prelegentka na konferencjach branży marketingowej E-commerce Standard, BlueEffect, Szkoły Gospodarki Cyfrowej e-Izby, e-commerce innovations. Prowadząca warsztaty IAB HowTo: E-commerce oraz szkolenia z marketingu efektywnościowego m.in. Blogotok, Performance Bites.