Spis treści
- Pierścień antykoncepcyjny: co to takiego?
- Jak założyć pierścień antykoncepcyjny i jak długo działa
- Zalety krążka antykoncepcyjnego
- Pierścień antykoncepcyjny a współżycie seksualne
- Pierścień antykoncepcyjny minusy
Pierścień antykoncepcyjny: co to takiego?
Pierścień antykoncepcyjny to miękki i elastyczny krążek z przezroczystego tworzywa o średnicy ok. 5 cm. Jak stosować tę metodę antykoncepcji.
Jak założyć pierścień antykoncepcyjny i jak długo działa
Pierścień antykoncepcyjny umieszcza się go w pochwie w pierwszym dniu cyklu i nosi przez 3 tygodnie (można go wyjmować na maksymalnie 3 godziny), a następnie usuwa. Przed założeniem kolejnego krążka antykoncepcyjnego można (ale nie trzeba) odczekać 7 dni na krwawienie. Antykoncepcyjne działanie krążka trwa przez cały czas, również podczas przerwy. Krążek antykoncepcyjny uwalnia hormony (etonogestrel i etynyloestradiol), które przenikają do układu krwionośnego i hamują owulację. Mechanizm antykoncepcyjny jest więc taki sam jak w przypadku tabletek hormonalnych. Jednak stężenie hormonów jest znacznie mniejsze niż w pigułkach antykoncepcyjnych.
Zobacz: >> Stosunek przerywany: czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku? <<
Zalety krążka antykoncepcyjnego
Zalety krążka antykoncepcyjnego to (podobnie jak przy plastrach antykoncepcyjnych, iniekcjach czy implantach): ominięcie efektu pierwszego przejścia przez wątrobę oraz wchłaniania z przewodu pokarmowego, bardziej stałe stężenie hormonów oraz brak konieczności pamiętania o codziennym przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej. Założenie pierścienia antykoncepcyjnego jest proste, nie musi on być w pochwie w konkretnej pozycji, jedynie konieczny jest stały kontakt z błoną śluzową pochwy.
Pierścień antykoncepcyjny a współżycie seksualne
Krążek antykoncepcyjny z reguły nie jest wyczuwalny przez kobietę i partnera podczas współżycia seksualnego. Pierścień antykoncepcyjny nie koliduje z tamponami i dopochwowymi środkami przeciwgrzybiczymi. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 1,7.
Czytaj także: >> Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa? <<
Pierścień antykoncepcyjny minusy
Minusy stosowania krążka antykoncepcyjnego są te same jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych skutki uboczne (m.in. spadek libido, wzrost wagi, wahania nastroju, nudności, tkliwość piersi), przeciwwskazania do stosowania pierścienia antykoncpecyjnego (m.in. zakrzepica żył głębokich, zaburzenia zatorowo-zakrzepowe tętnic, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu po 35. roku życia, ostra choroba wątroby, migrena z aurą i ciężka migrena) i zwiększone ryzyko chorób (rak szyjki macicy, rak sutka)
Ponadto pierścień antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a więc do minusów zaliczamy dodatkowo zwiększone ryzyko zapalenia pochwy, zapalenia szyjki macicy, zakażenia układu moczowego. Krążek antykoncepcyjny nie chroni przed zakażeniem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieje możliwość dyskomfortu podczas stosunku płciowego.
Pierścień antykoncepcyjny jest przepisywany przez lekarza ginekologa. Kosztuje ok. 50-70 zł za sztukę, lub ok. 120-140 za trzy sztuki.
Mjakmama24.pl