Spis treści
- Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem
- Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu
- Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji
- 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO
Dobór właściwej antykoncepcji zależy tylko i wyłącznie od stanu zdrowia. Tabletki idealnie odpowiadające potrzebom twoich koleżanek nie muszą pasować tobie i odwrotnie. Aby prawidłowo dobrać metodę antykoncepcji należy udać się na wizytę do ginekologa i przeprowadzić szereg rozmów i badań. Najtrudniejszą częścią są rozmowy, ponieważ wiele z nas krępuje się rozmawiać z obcym człowiekiem o swoim zdrowiu i intymnym życiu. Ten wstyd trzeba jednak przełamać, a czas, który ginekolog nam poświęca wykorzystać do maksimum.
- Podczas rozmowy z każdym lekarzem pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Pomaga w tym lista pytań czy wątpliwości, które Ci się nasuwają, kiedy myślisz o swoim zdrowiu i włączeniu antykoncepcji. Nie bój się pytać kilka razy o to samo lub prosić o więcej szczegółów - mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu "Zdrowa ONA".
- Być może po raz pierwszy będziesz rozmawiała o tym, że boisz się spadku libido lub chciałabyś, aby Twoje potrzeby seksualne były wyraźniejsze. Czasami wstydzimy się mówić o tym, że nie chcemy przytyć, że mamy problemy w sypialni z powodu suchości pochwy lub, że oczekiwałyśmy pozytywnego wpływu na skórę, bo ona wciąż nosi oznaki mocnego trądziku - dodaje.
Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem
W czasie wizyty u ginekologa powinnaś powiedzieć lekarzowi o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą wykluczyć przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej albo osłabić jej działanie. Nie krępuj się tylko opowiedz szczegółowo, co przeszłaś, dodając do tego również informacje na temat chorób w twojej rodzinie. Być może okaże się, że jesteś genetycznie obciążona skłonnościami do żylaków, migren czy nowotworów i nie powinnaś przyjmować tabletek.
Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu
W czasie wizyty u ginekologa koniecznie opowiedz o swoim cyklu. Zwróć uwagę na wszystkie dolegliwości, które ci towarzyszą i koniecznie przekaż lekarzowi, w których momentach cyklu się pojawiają. Jeśli po miesiączce gorzej układają ci się włosy, a na twarzy pojawiają zmiany trądzikowe, również poinformuj o tym lekarza. Pamiętaj także o przekazaniu informacji na temat samych miesiączek (ile dni twrają, jak bardzo są obfite itp.).
Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji
Jeśli już przyjmujesz środki antykoncepcyjne, a chciałabyś je zmienić na inne, również powinnaś o tym porozmawiać z lekarzem. Bóle głowy, piersi i nóg (szczególnie łydek), drażliwe nastroje, tkliwe piersi, suchość pochwy to jedne z najczęściej pojawiających się przy przyjmowaniu antykoncepcji działań niepożądanych. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, nie zapomnij o nim powiedzieć ginekologowi.
- Na swoje problemy czy dyskomfort płynący z ciała popatrz jak na problem medyczny i w taki sposób rozmawiaj o tym z lekarzem. W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała rozmowa, czego się dowiesz. Ostatecznie to Ty decydujesz o przyjmowaniu danej tabletki, wyborze metody antykoncepcji, warto byś wiedziała wystarczająco dużo, aby podjąć wraz informacjami od lekarza dobrą decyzję o przyjęciu leku, kontynuowaniu lub jego zmianie - dodaje Dorota Gromnicka.