Spis treści
Najlepszym sposobem pozbycia się zaparć jest stosowanie diety zawierającej odpowiednie ilości błonnika pokarmowego, a także obfitującej w płyny. Błonnik to niestrawny składnik, pochodzący z produktów roślinnych. Jego źródłem są kasze, pieczywo pełnoziarniste, niełuskany ryż, płatki owsiane, otręby, a przede wszystkim warzywa i owoce. Wystarczy więc zmodyfikować odpowiednio menu w kierunku diety bogatoresztkowej. Co jeść, a czego unikać, by w codziennym jadłospisie nie brakowało błonnika?
- Zamiast chrupiących białych bułeczek i zwykłego chleba jadaj pieczywo z grubego przemiału, czyli razowe, i pieczywo z dodatkiem ziaren.
- Jedz w każdym posiłku porcje warzyw i owoców.
- Zamień biały ryż na ryż brązowy (niełuskany), a zwykły makaron na makaron razowy
- Przynajmniej dwa razy w tygodniu jedz do obiadu kasze zamiast ziemniaków.
- Zamiast słodkości jedz orzechy, migdały i owoce.
- Spośród owoców wybieraj jeżyny, maliny, porzeczki, agrest, śliwki (także suszone), gruszki, jabłka, morele i brzoskwinie.
- Jabłka i gruszki jedz razem ze skórką (dokładnie umyte).
- Częściej sięgaj po warzywa strączkowe – są świetnym źródłem błonnika. Zdecydowanie „rozluźniająco” działają także świeża i kiszona kapusta oraz buraczki.
- Do jogurtów, sałatek i past dodawaj otręby.
Pożyteczne probiotyki
Włącz do diety biojogurty i mleko acidofilne. Są to produkty zawierające probiotyki. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które powodują m.in. że odpadowe produkty przemiany materii krócej przebywają w jelitach. Aby mogły działać skutecznie, produkty z probiotykami trzeba jadać regularnie.
Błonnik lubi pić
Zwiększając ilość błonnika, pamiętaj także o tym, by pić więcej płynów. Aby błonnik mógł pełnić swoją rolę „przepychacza”, trzeba go dobrze nasączyć – w przeciwnym wypadku może nawet zaostrzyć twój problem z zaparciami. Pij nawet do 2 litrów płynów na dobę. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana, warto również sięgać po naturalne soki owocowe i warzywne, najlepiej świeżo wyciskane lub butelkowane jednodniowe.
Te produkty wyeliminuj, by uniknąć zaparć
Zredukuj do minimum potrawy tłuste i smażone. Tłuszcz wpływa niekorzystnie na czynność flory bakteryjnej jelita grubego, wskutek tego pojawiają się wzdęcia i zaparcia. Unikaj kakao i czekolady oraz potraw i produktów z ich udziałem. Dotyczy to zwłaszcza gorzkiej czekolady, która ma więcej niż 60 proc. kakao, przez co działa „zapierająco”.
źródło: www.mowimyjak.se.pl