Co może dolegać po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

2019-12-27 14:16

Nie zawsze jest tak, że po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego zapominamy o problemach zdrowotnych. U części osób operowanych nadal występują mniej lub bardziej nasilone dolegliwości.

Co może dolegać po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

i

Autor: Getty Images

W medycynie opisywane są one jako zespół po wycięciu pęcherzyka żółciowegoSyndroma post cholecystectomiam. Jeszcze kilka lat temu sądzono, że dolegliwości te mają związek z zaburzeniami trawienia, których powodem jest brak pęcherzyka. Obecnie wiadomo, że brak pęcherzyka nie powoduje istotnych zmian w procesie trawienia. Dolegliwości po usunięciu pęcherzyka dotyczą od kilku do 30 procent operowanych z tego powodu.

Jakie objawy mogą się pojawić po wycięciu pęcherzyka żółciowego?

Objawy są zawsze zależne od podstawowej przyczyny wystąpienia zespołu. Najczęściej jednak chorzy mają silne bóle przypominające kolkę wątrobową. Zdarza się pobolewanie w nadbrzuszu, pod prawym łukiem żebrowym. Często są to nudności, wymioty podbarwione żółcią lub wymioty sama żółcią. Chorzy tracą apetyt, chudną. Po zjedzeniu potraw tłustych, smażonych pojawiają się silne wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Ból, żółtaczka, podwyższona temperatura ciała mogą sugerować zmiany w drogach żółciowych.

Zobacz także: Próby wątrobowe w ciąży - jak odczytać wyniki badań wątroby w ciąży?

Badania, jakie poprzedzają rozpoznanie zespołu po wycięciu pęcherzyka żółciowego muszą wykluczyć inne dolegliwości, jak np. zapalenie trzustki, zaburzenia pracy żołądka i jelit, ponowne powstanie w drogach żółciowych kamieni. W badaniach laboratoryjnych ocenia się aktywność aminotransferaz, fosfatazy zasadowej, morfologiczny obraz krwi, stężenie bilirubiny. Pomocne są także badania obrazowe, zwłaszcza USG i tomografia komputerowa narządów jamy brzusznej. Niekiedy konieczna jest endoskopowa diagnostyka jamy brzusznej.

Leczenie zależy od zmian i nieprawidłowości stwierdzonych podczas badań. U części chorych konieczne jest przeprowadzenie kolejnej operacji. U innych wystarczy leczenie objawowe i dietetyczne. Większość chorych potrzebuje leków uspokajających.

Sprawdź: Cholestaza w ciąży. Jak nie przegapić tej groźnej choroby

Źródło: www.mowimyjak.se.pl