Czy ból gardła może być objawem COVID-19? Poznaj przyczyny problemów z przełykaniem

2021-01-12 10:57

Czy ból gardła może być objawem COVID-19? Lekarze potwierdzają: ból w trakcie przełykania śliny to bardzo rzadki objaw COVID-19. Ból gardła nie jest jednoznacznym symptomem infekcji koronawirusowej. Zobacz, jakie są inne przyczyny bólu gardła?

Czy ból gardła może być objawem COVID-19?

i

Autor: Getty images Poznaj przyczyny problemów z przełykaniem

Ból gardła może być objawem COVID-19, ale to rzadkość. Może towarzyszyć zakażeniu koronawirusem, który atakuje głównie układ oddechowy chorego, a więc i gardło. Nie można jednak traktować bólu gardła, jako jednoznacznego symptomu COVID–19.

Badanie przeprowadzone w Chinach na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazało, że tylko 13,9% osób ze stwierdzoną infekcją COVID–19 odczuwało ból gardła. Dwa inne badania mówią tylko o 7 i 9 procentach.

Spis treści

  1. Czy ból gardła to objaw COVID-19?
  2. Jak odróżnić ból gardła z powodu COVID-19 od anginy?
  3. Co to znaczy, że boli nas gardło?
  4. Jak mogę leczyć ból gardła w domu?

Czy ból gardła to objaw COVID-19?

Według amerykańskiego departamentu zdrowia (Centers for Disease Control and Prevention) objawy, które rozwijają się w trakcie infekcji COVID-19, są bardzo różne. Te, które najczęściej się powtarzają i są uznawane za najważniejsze w czasie diagnozowania infekcji koronawirusowej to:

Pozostałe objawy, takie jak ból mięśni, ból głowy, osłabienie, biegunka, katar czy właśnie ból gardła, mogą występować przy COVID–19, ale równie dobrze mogą wskazywać na inną infekcję wirusową, taką jak przeziębienie, grypa czy np. zapalenie gardła.

Warto pamiętać, że ból gardła w przypadku tradycyjnych infekcji jesienno-zimowych pojawia się zwykle na początku zakażenia. Nos i gardło znajdują się na początku drogi patogenów, które najczęściej przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, dlatego to one są atakowane w pierwszej kolejności.

Do tej pory nie stwierdzono jednak, czy podobnie jest w przypadku COVID–19, tzn, czy ból gardła pojawia się na wczesnym czy na późniejszym etapie choroby.

Jak odróżnić ból gardła z powodu COVID-19 od anginy?

Odróżnienie bólu gardła spowodowanego COVID-19 od bólu gardła wywołanego przeziębieniem, anginą czy zapaleniem gardła nie jest łatwe. Najprostszym sposobem na postawienie prawidłowej diagnozy jest wykonanie zleconego przez lekarza testu na koronawirusa.

Warto też obserwować się dokładnie i śledzić inne objawy towarzyszące naszej chorobie – na pewno pojawienie się bardzo wysokiej temperatury, duszności, osłabienia czy utraty węchu i smaku będzie wskazywało na COVID.

O infekcji wirusowe układu oddechowego lub bakteryjnej anginie możemy mówić, gdy oprócz bólu gardła obserwujemy gorączkę, gdy suchy kaszel przechodzi stopniowo w mokry (z odkrztuszaniem wydzieliny), pojawiają się ropne zmiany w gardle czy jego silne zaczerwienie.

Czytaj: Kaszel covidowy – czym się różni od zwykłego kaszlu? Jak brzmi kaszel covidowy?

Infekcja wirusowa czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Co to znaczy, że boli nas gardło?

Problemy z gardłem zwykle objawiają się: 

  • bólem lub uczuciem suchości, drapania w gardle
  • trudnościami w połykaniu śliny czy posiłków
  • zaczerwienienie lub zmiany ropne w gardle i na migdałkach

Większość takich objawów to skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale warto wiedzieć, że dolegliwości związane z gardłem mogą być też wywołane długotrwałym oddychaniem przesuszonym powietrzem lub dymem, a także alergią wziewną.

Jak mogę leczyć ból gardła w domu?

Niezależnie od tego, czy ból gardła jest objawem COVID-19, czy innej choroby, jest kilka sposobów na jego złagodzenie. Aby zmniejszyć dyskomfort w czasie jedzenia czy połykania śliny możesz ssać tabletki na ból gardła lub stosować spraye dostępne w aptece bez recepty (uważaj! – w ciąży i w czasie karmienia piersią część środków jest niedozwolona). Bezpieczne dla wszystkich, także dla dzieci jest: 

Czytaj: Domowe płukanki na gardło - jak je zrobić i kiedy stosować?

Wymaz z gardła - dlaczego gardło boli?

Ból gardła u niemowlaka - jak go rozpoznać?

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca