Czy gorąca kąpiel może być niebezpieczna dla zdrowia?

2021-10-06 13:28

Lubisz napuścić do wanny gorącej wody, narobić piany i leżeć w niej godzinami? Błąd! Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe dla twojego organizmu. Gorąca woda nie służy skórze, jądrom i... sercu! Nie powinny z niej korzystać także ciężarne kobiety. Dlaczego?

Gorąca kąpiel

i

Autor: Getty Images

Gorąca kąpiel jest przyjemna i w niektórych sytuacjach przydatna, ale nie zawsze zdrowa. Gorąca woda rozgrzewa, oczyszcza organizm oraz łagodzi ból mięśni – dlatego lubimy z niej korzystać.

Spis treści

  1. Gorąca kąpiel nie zawsze zdrowa
  2. Gorąca kąpiel w ciąży - dlaczego jest niewskazana?
  3. Kto powinien unikać gorących kąpieli?
Domowe sposoby na nadciśnienie

Gorąca kąpiel nie zawsze zdrowa

„Obróbka termiczna” naszego ciała może wywierać na nie zły wpływ. Ponieważ dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, natomiast wewnątrz organizmu naczynia ulegają obkurczeniu.

To nie wszystkie negatywne skutki gorących kąpieli. Stopień przegrzania organizmu zależy od temperatury wody i czasu jaki spędzimy w wannie. Jeżeli przesadzimy i ciało zrobi się cieplejsze o 1°C, to akcja serca przyspieszy aż o 20 uderzeń na minutę.

Obniży zawartość tlenu w krwi tętniczej i w niewielkim stopniu przyspieszy oddech. A to może doprowadzić z kolei do zawrotów głowy oraz utraty przytomności.

Gorąca kąpiel w ciąży - dlaczego jest niewskazana?

W ciąży może to doprowadzić do zaburzeń przepływu krwi przez łożysko i do niedotlenienia dziecka. Gorące kąpiele wywołują również podwyższenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, co z kolei może doprowadzić do odklejenia się łożyska! Gorąca kąpiel w ciąży może doprowadzić nawet do poronienia, porodu przedwczesnego czy krwotoku.

Więcej o gorącej kąpieli w ciąży przeczytasz tutaj: Czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

Kto powinien unikać gorących kąpieli?

Ciepła woda osłabia organizm, dlatego nie poleca się kąpieli w niej także kobietom w okresie menstruacji, szczególnie pierwszych jej dni, gdy krwawienie jest najobfitsze.

Gorące kąpiele są szczególnie niewskazane przy problemach z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krzepnięcia krwi, albo u osób, które przeszły zatorowo-zakrzepowe zapalenia naczyń oraz tych, które borykają się z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobami serca i z zaburzeniami czucia powierzchniowego.

Zbyt częstego przebywania w gorącej wodzie nie zaleca się także młodym mężczyznom. Regularne przegrzewanie jąder obniża bowiem jakość nasienia, zmniejszając ilość oraz ruchliwość plemników. Fani pluskania się we wrzątki mogą mieć problemy z prokreacją, przynajmniej czasowo.

Wylegiwanie się w ciepłej wannie powoduje także rozciąganie się skóry, a w efekcie – jej szybsze starzenie się. Jeśli więc chcemy zachować jędrna skórę i młody wygląd, zdecydowanie lepiej korzystać z wizyt pod prysznicem i na zmianę płukać się ciepłą i zimną wodą. To poprawi krążenie i napnie skórę.

Zobacz: 5 sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączki

Kąpiel niemowlaka - zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci

źródło: www.mowimyjak.se.pl