Spis treści
Każdy człowiek powinien mieć 32 zęby, w tym 4 ósemki. Te ostatnie zęby trzonowe wyrastają zwykle między 17. a 25. rokiem życia, choć mogą pojawić się też dopiero ok. 40. urodzin. Zdarza się, że nie wyrzynają się wcale.
Zęby mądrości - spadek po przodkach
Naszym czworonożnym przodkom zęby mądrości bez trudu mieściły się w szczęce, bo była ona większa niż nasza. Wiązało się to ze sposobem zdobywania pokarmu oraz dietą, w której dominowały produkty trudne do żucia, jak korzenie czy surowe mięso. Ósemki były więc tak samo ważne jak inne zęby, zwłaszcza gdy uzębienie było niepełne.
Przeczytaj także: Kalendarz ząbkowania u dzieci
Z czasem zęby mądrości przestały pełnić ważną funkcję, ponieważ gdy ludzie odkryli ogień i zaczęli gotować jedzenie, przeżuwanie stało się łatwiejsze. W toku ewolucji nastąpiła zmiana w budowie czaszki i stopniowa redukcja szczęki. To sprawiło, że obecnie u wielu z nas w łuku zębowym brakuje miejsca dla ostatnich zębów trzonowych, by mogły one wyrosnąć prawidłowo. Ba! Zdarza się, że nie ma nawet zawiązków tych zębów.
Zęby mądrości - ich brak to nie problem
Może więc nasi potomkowie w ogóle nie będą mieli ósemek? Prawidłowo wyrżnięte zęby mądrości spełniają taką samą funkcję jak pozostałe trzonowce - służą do rozdrabniania i przeżuwania jedzenia. Zwykle jednak z powodu złego ustawienia pozostają nieprzydatne, mogą też sprawiać wiele problemów. Natomiast brak ósemek nie powoduje żadnych trudności z prawidłowym żuciem pokarmów czy rozwojem zgryzu. Nie odtwarza się ich również w protetyce.
Zobacz też: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?
źródło: www.mowimyjak.se.pl