Gdzie boli wyrostek robaczkowy? Najczęściej mówi się, że w prawej dolnej części brzucha, ale czy rzeczywiście tak jest? I czym w ogóle jest wyrostek?
To miejsce w organizmie, którego istnienie nie jest do końca wyjaśnione. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrych zapaleń w obrębie jamy brzusznej. Gdzie boli wyrostek i jakie objawy daje zapalenie wyrostka?
Spis treści
- Po co nam wyrostek robaczkowy?
- Gdzie boli wyrostek i jak rozpoznać zapalenie?
- Rodzaje zapalenia wyrostka
- Diagnostyka bólu wyrostka
- Zapalenie wyrostka u ciężarnych
- Jak leczyć zapalenie wyrostka?
Po co nam wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy to część układu pokarmowego, ślepo zakończone uwypuklenie jelita. Ma długość koło 10 centymetrów, znajduje się po prawej stronie brzucha, nieco niżej, bliżej biodra. Dlatego wyrostek boli zwykle po prawej stronie brzucha.
Ślepa kiszka, bo tak bywa nazywany wyrostek, jest wyścielony tkanką chłonną, przez co podejrzewa się, że odgrywa rolę w kształtowaniu odporności, zwłaszcza u dzieci. Jednak pewności nie ma. Bez wyrostka można żyć i w zasadzie nie odczuwa się jego braku.
Gdzie boli wyrostek i jak rozpoznać zapalenie?
Wyrostek boli po prawej stronie nadbrzusza. Może promieniować do środka brzucha i do pleców. Ból jest intensywny, bardzo mocny, nasila się z czasem. Utrudnia normalne funkcjonowanie.
Nie daje się przytłumić lekami przeciwbólowymi. Bólowi brzucha towarzyszą nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, stan podgorączkowy lub gorączka i ogólne osłabienie.
Zapalenie wyrostka może pojawić się w każdym wieku, zazwyczaj jednak występuje od 5. do 40. roku życia. Częściej spotyka się stan zapalny wyrostka u dzieci.
Zapalenie wyrostka wymaga jak najszybszej interwencji chirurgicznej, aby nie doszło do jego pęknięcia i rozlania do jamy otrzewnej. Rozlanie wyrostka jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Czytaj również: Choroby uchyłkowe jelit - objawy, leczenie
Zapalenie jelit u dzieci: rodzaje, objawy i leczenie
Rodzaje zapalenia wyrostka
Zapalenie wyrostka może rozwijać się na dwa sposoby: szybki i powolny. W przypadku, gdy przebieg zapalenia jest szybki i gwałtowny wymagana jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna.
Zazwyczaj choroba daje o sobie znać w ciągu doby, a ból staje się nie do wytrzymania i skłania pacjenta do wizyty na SORze lub wezwania karetki. Ta gwałtowna postać to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.
Zapalenie wyrostka, które rozwija się powoli, może doprowadzić do powstania nacieku okołowyrostkowego – organizm próbuje sam ograniczyć stan zapalny oklejając wyrostek tkanką.
Wtedy lekarze obserwują guzy w jamie brzusznej – guz ten może wchłonąć się samoistnie lub, jeśli zablokuje ujście wyrostka, powstanie ropień. Ropień na wyrostku robaczkowym jest leczony operacyjnie – zakłada się dren pod kontrolą USG lub w trakcie operacji.
Diagnostyka bólu wyrostka
Lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie fizykalne. U pacjentów z zapaleniem wyrostka występuje objaw Jaworskiego. Sprawdza się go w pozycji leżącej, unosząc kończynę dolną i uciskając okolicę wyrostka. Jeśli pojawia się ból przy opuszczaniu kończyny, objaw uznaje się za dodatni.
Pomocne jest także USG brzucha, na którym widać zmieniony chorobowy wyrostek oraz badania krwi i moczu.
Zapalenie wyrostka u ciężarnych
Choroba wyrostka robaczkowego u ciężarnych daje niespecyficzne objawy w związku z przemieszczeniem się jelit na skutek powiększającej się macicy. Należy pamiętać, że zapalenie wyrostka wymaga pilnej interwencji chirurgicznej także u ciężarnych. Jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny u pań w ciąży.
Jak leczyć zapalenie wyrostka?
Nie ma leczenia zachowawczego – zmieniony zapalnie wyrostek usuwa się albo podczas zabiegu laparoskopowego albo poprzez klasyczną operację z otwarciem powłok brzusznych.
W przeszłości operacja wyrostka robaczkowego pozostawiała po sobie bliznę pionową. Obecnie wykonuje się nacięcie poziome lub zabiegi za pomocą laparoskopu, które pozostawiają minimalne ślady na ciele.
Czytaj również: Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?
Operacje w czasie ciąży - czy kobieta ciężarna może być operowana?