Higiena intymna kobiety - sprawdź, czy robisz to dobrze?

2021-10-28 8:53

Bez względu na wiek każda kobieta powinna dbać o higienę intymną. Wiele jednak pań robi to nieumiejętnie i zamiast pomagając, szkodzi swojej florze bakteryjnej, tym samym narażając się na częstsze infekcje i dyskomfort. Jakie są zasady prawidłowej higieny intymnej kobiety i który preparat do higieny intymnej wybrać?

Higiena intymna kobiety - sprawdź, czy robisz to dobrze?

i

Autor: Getty images Higiena intymna kobiety - sprawdź, czy robisz to dobrze?

Higiena intymna to ważny element zdrowia kobiety. Ale nie każda z nas wie, jak o nią dbać prawidłowo. Tymczasem to bardzo ważne, ponieważ higiena intymna wpływa na nasze zdrowie, płodność i seksualność. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Spis treści

  1. Dlaczego higiena intymna jest ważna?
  2. Zasady prawidłowej higieny intymnej kobiety
  3. Produkty do higieny intymnej kobiety
  4. Jak myć miejsca intymne?
  5. Zobacz nietypowe produkty higieniczne na czas menstruacji - galeria
  6. Higiena intymna podczas miesiączki
  7. Higiena intymna a współżycie
Higiena miejsc intymnych

Dlaczego higiena intymna jest ważna?

Kobiety w każdym wieku skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości związane z miejscami intymnymi. Z dyskomfortem, pieczeniem czy swędzeniem boryka się bowiem każdego dnia bardzo duża grupa pań. Wynika to z faktu, że błona śluzowa dróg rodnych kobiety jest niezwykle wrażliwa i delikatna, a także podatna na podrażnienia.

Poza tym jakiekolwiek zmiany w jej nawilżeniu stają się natychmiast odczuwalne przez kobietę. Jeśli jednak stosuje się podstawowe zasady higieny intymnej objawy te znikają i często nie wymagają specjalistycznego leczenia. Ważne jednak, by nie przesadzić w drugą stronę i nie naruszyć tym samym prawidłowej fizjologicznej flory bakteryjnej miejsc intymnych.

Czytaj również: Infekcje intymne w ciąży: jak radzić sobie ze stanem zapalnym

Higiena intymna w połogu. Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?

Zasady prawidłowej higieny intymnej kobiety

Zasady higieny intymnej nie różnią się znacząco ze względu na wiek kobiety. Ginekolodzy obecnie zalecają, aby:

  • panie nie myły okolic intymnych częściej niż 2 razy dziennie. Wyjątkiem jest czas miesiączki, kiedy o higienę intymną należy dbać staranniej
  • odradzane są też długie i gorące kąpiele, naruszające fizjologiczną barierę ochronną
  • zrezygnować należy z używania myjek i gąbek, będących siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów
  • bardzo ważna zasadą jest, aby zawsze myć oraz wycierać miejsca intymne w kierunku od pochwy do odbytu
  • osuszać je zaś powinno się jednorazowymi ręcznikami
  • coraz więcej uwagi przywiązuje się do bielizny, jaką noszą kobiety. Najlepiej by wybierać raczej bawełniane majtki i zrezygnować z obcisłych szortów czy spodni. Stringi czy koronkowa bielizna powinny być używane tylko na wyjątkowe okazje
  • wiele kobiet zastanawia się też, jakich preparatów używać do mycia miejsc intymnych. Powinno się sięgać po te o fizjologicznym odczynie pH, aby nie naruszyć bariery ochronnej pochwy
  • przy nawracających infekcjach lepiej zrezygnować z wizyt na basenie, w saunach czy korzystania z jacuzzi
  • istotna w dbaniu o higienę intymną jest również odpowiednio zbilansowana dieta, niezawierająca dużych ilości cukru, mogących sprzyjać rozwojowi grzybic
  • u niektórych pań korzystny efekt w walce z infekcjami intymnymi przynosi ograniczenie depilacji bikini. Zdania na ten temat są jednak podzielone
  • warto unikać korzystania z wkładek higienicznych poza miesiączką oraz z różnego rodzaju dezodorantów intymnych
  • nie stosować powinno się również zabiegów irygacji pochwy.

Produkty do higieny intymnej kobiety

Kosmetyki do higieny intymnej zawierające barwniki czy konserwanty, a także substancje zapachowe, mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że popularnie stosowane perfumowane żele do kąpieli czy mydła zawierają bardzo duże ilości substancji pieniących.

Lepiej więc, chcąc dbać o higienę intymną, sięgać po jak najbardziej naturalne preparaty o pH zbliżonym do fizjologicznego pH pochwy. Dzięki temu nie zostanie zaburzona fizjologiczna flora bakteryjna miejsc intymnych. Podczas wyboru produktu do higieny intymnej należy zawsze sugerować się składem kosmetyku.

Najlepiej, gdy zawiera on kwas mlekowy, prebiotyki, a także wyciągi z ziół czy np. allantoinę lub glicerynę. Dzięki temu, poza dbaniem o higienę intymną, zapewnione jest odpowiednie nawilżenie i łagodzone są ewentualne podrażnienia. Unikać zaś powinno się kosmetyków zawierających SLS, który jest silnym detergentem, a także sztuczne barwniki czy parabeny.

Obecnie coraz większą popularność ponownie zyskuje tzw. szare mydło, które dodatkowo ma też właściwości bakteriobójcze.

Jak myć miejsca intymne?

Specjaliści radzą, by podmywać się dwa razy dziennie. Zbyt częste mycie może narazić kobietę na pogorszenie fizjologicznej flory miejsc intymnych. Zawsze należy to robić w kierunku od przodu do tyłu. Postępowanie to zapobiega przeniesieniu bakterii z okolic odbytu do pochwy, dzięki czemu uniknąć można rozwoju infekcji.

Kosmetyki służące do higieny miejsc intymnych powinny mieć pH podobne do tego w pochwie i lepiej, by nie zawierały substancji zapachowych czy barwników oraz konserwantów. Jeśli kobieta nie korzysta z jednorazowych ręczniczków, należy pamiętać o częstej wymianie ręcznika i nie współdzielenia go z domownikami.

Zobacz nietypowe produkty higieniczne na czas menstruacji - galeria

Higiena intymna podczas miesiączki

Czas miesiączki to moment, w którym o higienę intymną należy dbać szczególnie. Podmywać się wtedy można częściej niż 2 razy dziennie. Produkty higieniczne zmieniać powinno się w zależności od potrzeby i intensywności krwawienia, ale nie rzadziej niż co 2-3 godziny w przypadku podpasek, i co około 4-6 podczas używania tamponów.

Odradzane jest również stosowanie tamponów na noc. Są one bowiem idealną pożywką dla bakterii, szczególnie, gdy utrzymywane są w pochwie zbyt długo. Lepiej też na czas miesiączki zrezygnować z gorących kąpieli w wannie na rzecz prysznica.

Czytaj również: Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponu. Czy to dobry pomysł?

Pierwsza miesiączka: porady na pierwszy okres u dziewczyn

Higiena intymna a współżycie

O higienę intymną należy szczególnie dbać przed i po stosunku seksualnym. Podmycie się obu partnerów, zmniejsza ryzyko przeniesienia lub rozwoju ewentualnej infekcji.

Poza tym, warto by kobieta oddała mocz po stosunku, co według niektórych badań umożliwia mechaniczne pozbycie się ewentualnych patogenów z cewki i zmniejsza ryzyko zachorowania na zakażenie układu moczowego.

Aby przywrócić prawidłowe pH pochwy powinno się używać preparatów zawierających kwas mlekowy. W niektórych sytuacjach zaleca się też zażywanie doustnych lub dopochwowych probiotyków, lecz jest to indywidualnie podejmowana decyzja przez lekarza ginekologa.

Poleca się także stosowanie prezerwatyw zabezpieczających nie tylko przed przeniesieniem infekcji drogą płciową, ale tez zapobiegających zmianie pH pochwy na skutek obecności w niej spermy. Aby zmniejszyć ryzyko dyskomfortu i otarć, warto też sięgać po preparaty nawilżające, najlepiej nieperfumowane i zawierające jak najmniej konserwantów.