Spis treści
- Katar z krwią a infekcje
- Katar z krwią a nadciśnienie tętnicze
- Katar z krwią u dzieci
- Katar z krwią a choroby ogólnoustrojowe
- Katar z krwią a zażywane leki
- Katar z krwią a środowisko
- Inne możliwe przyczyny kataru z krwią
- Katar z krwią a badania
- Katar z krwią a leczenie
Katar z krwią może pojawić się w czasie każdej infekcji. Katar u jednej osoby przybiera postać wodnistej, przezroczystej wydzieliny, a u innej gęstej, mającej żółty lub zielony kolor, ropnej wydzieliny lub właśnie postać kataru z krwią.
Istnieje dużo przyczyn pojawienia się krwi w katarze i tak jak część z nich to całkowicie niegroźne problemy, tak już inne są bardzo poważnymi schorzeniami.
W artykule przeczytasz:
- Katar z krwią a infekcje
- Katar z krwią a nadciśnienie tętnicze
- Katar z krwią u dzieci
- Katar z krwią a choroby ogólnoustrojowe
- Katar z krwią a zażywane leki
- Katar z krwią a środowisko
- Inne możliwe przyczyny kataru z krwią
- Katar z krwią a badania
- Katar z krwią a leczenie
Katar z krwią a infekcje
Podstawowym problemem, który może odpowiadać za katar z krwią, są rozmaitego typu zakażenia, w których przebiegu dochodzi do zajęcia jamy nosowej i rozwoju nieżytu nosa. W takim przypadku w wydostającej się z nosa wydzielinie widoczne są zazwyczaj drobne, krwiste „niteczki”, będące skrzepniętą krwią.
Aby chory zauważył u siebie katar z krwią nie wystarcza raczej sama infekcja. Zazwyczaj problem ten wyraźnie widoczny staje się dopiero wtedy, kiedy właśnie z powodu zakażenia górnych dróg oddechowych osoba bardzo często wydmuchuje nos.
W takiej sytuacji nietrudno o uszkodzenie drobnych, delikatnych, położonych w obrębie jamy nosowej naczyń krwionośnych i takie właśnie zjawisko odpowiada za pojawianie się krwi w wydzielinie z jamy nosowej.
Jakie jednak infekcje mogą być przyczyną kataru z krwią? Bardzo różne – objaw pojawiać się może bowiem zarówno w związku ze zwyczajnym przeziębieniem, jak i w przebiegu bakteryjnego zapalenia zatok czy nawet w przypadku zapalenia oskrzeli.
Katar z krwią a nadciśnienie tętnicze
Tendencję do widywania krwi na chusteczce po oczyszczeniu nosa mogą mieć także i osoby, które chorują na nadciśnienie. Taka możliwość szczególnie dotyczyć może tych osób, u których schorzenie nie podlega leczeniu lub jest ono niedostatecznie leczone.
Wtedy bowiem, gdy w naczyniach krwionośnych ciśnienie jest znacząco powyżej normy, różne delikatne naczynia – m.in. te zlokalizowane w obrębie nosa – mogą pękać i to właśnie może prowadzić do kataru z krwią.
Katar z krwią u dzieci
Tak jak infekcje bywają częstą przyczyną kataru u dziecka, tak już nadciśnienie tętnicze czy inne problemy w tej grupie wiekowej rzadziej odpowiadają za taki problem. Warto zwrócić uwagę na to, że pewne przyczyny tego objawu bywają swoiste dla najmłodszych.
Jedną z nich jest obecność ciała obcego w jamie nosowej – o nim mogą świadczyć powtarzające się epizody kataru z krwią (o ciele obcym w nosie warto pomyśleć gdy problem dotyczy dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy katar z krwią pojawia się w obrębie jednego tylko otworu nosowego).
Zdarza się również i tak, że problem stanowi konsekwencję… nieodpowiednich nawyków małego pacjenta. U dzieci katar z krwią bywa bowiem spowodowany również i dłubaniem przez nie w nosach – podczas takiej czynności delikatne naczynia krwionośne mogą być uszkadzane i przez to właśnie w wydostającej się z nosa wydzielinie widoczna może być krew.
Polecany artykuł:
Katar z krwią a choroby ogólnoustrojowe
Tak jak większość przyczyn kataru z krwią to raczej niegroźne problemy, tak też nie wolno bagatelizować tego objawu, dlatego że czasami może świadczyć o poważnych schorzeniach. Jako przykład można tutaj podać zaburzenia krzepnięcia krwi, wynikające z hemofilii – powtarzające się epizody obecności krwi w wydzielinie z nosa czasami bywają jednym z pierwszych objawów takich chorób.
Zdarza się, że katar z krwią pojawia się w związku z niedoborami różnych witamin (np. witaminy C czy K), sarkoidozą, w przebiegu AIDS czy w powiązaniu z niewydolnością wątroby lub nerek.
Katar z krwią a zażywane leki
Zaburzenia krzepnięcia krwi, sprzyjające katarowi z krwią, mogą być skutkiem schorzeń upośledzających procesy krzepnięcia, ale nie tylko. Inną możliwą przyczyną takich problemów jest zażywanie leków, które osłabiają krzepnięcie krwi – jako przykładowe leki o takim działaniu wymienić można acenokumarol czy warfarynę.
Warto tutaj wspomnieć również i o tym, że czasami katar z krwią stanowi efekt nieprawidłowego używania leków. Problem szczególnie dotyczyć może tych osób, które nadużywają kropli do nosa. Środki te owszem, rzeczywiście bywają skuteczne w przypadku nieżytu nosa, zawsze należy jednak pamiętać o tym, że nie powinno się ich stosować dłużej niż przez 4-5 dni.
Przewlekłe korzystanie z takich preparatów może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji – skutkiem może być zarówno osłabienie (a czasami nawet utrata) węchu, jak i perforacja przegrody nosowej, której jednym z objawów może być właśnie katar z krwią.
Katar z krwią a środowisko
Do kataru z krwią może dochodzić również i u tych osób, które doświadczają regularnego podrażnienia błony śluzowej jamy nosowej. Ten problem może skutkować uszkodzeniem naczyń krwionośnych, prowadzącym do pojawienia się krwi w wydzielinie z nosa.
Zagrożone taką patologią mogą być m.in. osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach, jak i wdychające nosem bardzo ciepłe lub bardzo chłodne powietrze oraz ludzie narażeni w środowisku pracy na jakieś wziewne, szkodliwe substancje.
Inne możliwe przyczyny kataru z krwią
Zdarza się, że podbarwiona krwią wydzielina pojawia się w związku z przebyciem jakiegoś zabiegu operacyjnego w obrębie twarzy (np. operacji zatok) – w takich sytuacjach, jeżeli problem po krótkim czasie objaw ustępuje, raczej nie stanowi on powodu do niepokoju.
W bardzo rzadkich przypadkach przyczyną kataru z krwią u kobiet bywa endometrioza. Najpoważniejszą możliwą przyczyną kataru z krwią są choroby nowotworowe – może on pojawiać się chociażby u tych osób, u których dojdzie do wystąpienia złośliwego nowotworu zatok.
Katar z krwią a badania
Nie można podać jednego, konkretnego panelu badań, które można wykonać w celu znalezienia przyczyny kataru z krwią. Najistotniejszy jest właściwie zebrany z pacjentem wywiad – to on umożliwia wysunięcie podejrzenia, co może odpowiadać za pojawianie się u pacjenta podbarwionej krwią wydzieliny z nosa.
Istotne jest chociażby to, czy katarowi z krwią towarzyszą jakieś inne dolegliwości – występowanie razem z nim bólów głowy może świadczyć o nadciśnieniu, gdy towarzyszą mu z kolei gorączka i poczucie ogólnego rozbicia oraz kaszel, podłożem problemu może być infekcja.
Czasami żadne badania nie są konieczne – tak bywa chociażby u dzieci, które często dłubią sobie w nosie czy u tych pacjentów, u których katar z krwią pojawia się wyłącznie w związku z różnymi infekcjami. W innych sytuacjach wykonywane mogą być różnorodne badania, których wybór uzależniony jest od podejrzewanej przyczyny zaburzeń.
Przykładowo u pacjentów, u których istnieje możliwość, że cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, zlecane są przede wszystkim badania laboratoryjne oceniające czynność układu krzepnięcia. U tych z kolei osób, u których pojawia się ryzyko, że mógł rozwinąć się u nich nowotwór zatok, największe znaczenie mogą mieć badania obrazowe (takie jak np. tomografia komputerowa głowy).
Czytaj: Katar u dziecka - co oznacza zielony katar, a co żółty katar?
Czy katarem można się zarazić? Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?
Na czym polega koagulogram? Badanie krzepliwości krwi w ciąży
Katar z krwią a leczenie
Katar z krwią nie zawsze wymaga leczenia – w zdecydowanej większości przypadków problem ten ustępuje całkowicie samoistnie (tak bywa m.in. u tych osób, u których pojawił się on w związku z jakimś zakażeniem). To, jakie leczenie będzie zaproponowane choremu, uzależnione jest od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia dolegliwości.
Gdy katar z krwią jest skutkiem ubocznym farmakoterapii, konieczne może być zmniejszenie dawkowania przyjmowanych przez pacjenta leków czy zastąpienie ich innymi preparatami.
Kiedy za dolegliwość odpowiada niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, niezbędna jest intensyfikacja leczenia tego schorzenia, w takiej zaś sytuacji, gdzie katar z krwią wystąpił w związku z nowotworem zatok, konieczne jest wdrożenie u pacjenta odpowiedniego leczenia samej choroby nowotworowej.