Na łuszczycę choruje ok. 2% ludności. Nic dziwnego, że w internecie popularne jest wyszukiwanie domowych sposobów na łuszczycę i maści, które łagodzą zmiany wywołane łuszczycą. Poznaj domowe sposoby na łuszczycę i dowiedz się, jakie są dostępne maści na łuszczycę?
Spis treści
- Łuszczyca - co to za choroba?
- Leczenie łuszczycy
- Leczenie biologiczne łuszczycy
- Maści na łuszczycę
- Domowe sposoby na łuszczycę
- Czynniki zaostrzające łuszczycę
- Leczenie łuszczycy głowy
- Domowe sposoby na łuszczycę głowy
- Warto wiedzieć- z czym należy różnicować łuszczycę?
Łuszczyca - co to za choroba?
Wyróżnia się 2 typy łuszczycy: I i II, które różnią się od siebie wiekiem, w jakim rozpoczyna się choroba. Za wykwit pierwotny uznawana jest grudka barwy czerwonobrunatnej o złuszczającej się powierzchni. Jeśli zdrapie się łuski widoczna jest błyszcząca struktura.
Często zmiany zlewają się w ogniska pojawiające się najczęściej w okolicy kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Niestety, choroba ta jest schorzeniem przewlekłym i nawraca co jakiś czas.
Leczenie łuszczycy
W zależności od postaci łuszczycy leczenie może przebiegać inaczej. Najczęściej w łuszczycy zwykłej wystarczające jest leczenie zewnętrzne. Stosowane są w tym celu różnego rodzaju maści oraz kwas salicylowy.
Doustnymi lekami stosowanymi w kuracji łuszczycy są m.in. metotreksat i cyklosporyny. W leczeniu wykorzystuje się również fototerapię tzn. naświetlanie UVA i UVB. Często stosowana jest też acytretyna, będąca pochodną witaminy A.
Należy jednak pamiętać, że minimum 2 lata po zaprzestaniu leczenia nią, nie można zajść w ciążę ze względu na potencjalne wywołanie wad płodu.
Czytaj również: Łuszczyca u dzieci: przyczyny, objawy leczenie łuszczycy
Łuszczyca paznokci: przyczyny, leczenie. Czy można malować paznokcie z łuszczycą?
Łupież w ciąży: przyczyny i leczenie łupieżu w ciąży
Leczenie biologiczne łuszczycy
W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się leczenie biologiczne w terapii łuszczycy. Najczęściej stosuje się je w przypadku towarzyszących zmian stawowych. W leczeniu wykorzystywane są inhibitory TNF- α m.in. infliksymab, adalimumab i etanercept.
Wskazaniem do zastosowania leczenia biologicznego są ciężkie postacie łuszczycy oraz nieskuteczna dotychczasowa terapia. Są one niezwykle przydatne u osób chorujących na choroby współistniejące np. otyłość czy nadciśnienie tętnicze.
Maści na łuszczycę
Najczęstszą metodą leczenia zmian łuszczycowych są maści stosowane miejscowo na skórę. Na początku wykorzystywane są preparaty keratolityczne, mające na celu usunięcie łusek. W tym celu stosuje się kwas salicylowy i mocznik.
W późniejszych etapach terapii wykorzystywane są glikokortykosteroidy oraz takrolimus. Należy jednak pamiętać o działaniach niepożądanych długotrwałego miejscowego stosowania sterydów, do których należą m.in. zaniki skóry.
Bardzo ważne jest też stosowanie kremów nawilżających całą skórę. Każdy chory reaguje jednak inaczej na różnego rodzaju preparaty. Z tego powodu, znalezienie najlepszego dla siebie kremu lub maści powinno odbywać się na zasadzie metody prób i błędów.
Domowe sposoby na łuszczycę
Leczenie łuszczycy jest długotrwałe, a choroba często nawraca, dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z domowych sposobów radzenia sobie ze zmianami na skórze. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się odstawiać leków, gdyż może to prowadzić do nawrotów choroby.
Chorzy sięgają często po zioła, z których przygotowują napary lub kąpiele. Do pielęgnacji łuszczącej skóry niektóre osoby wybierają aloes lub ocet jabłkowy. Należy jednak uważać, aby nie podrażnić skóry i nie wywołać reakcji alergicznej.
Inne metody, takie jak np. akupunktura są zdecydowanie przeciwwskazane przez specjalistów, ponieważ mogą prowadzić do tzw. objawu Koebnera. Jest to występowanie zmian wzdłuż linii uszkodzenia naskórka.
Lekarze zalecają unikanie bardzo gorących, długich kąpieli. Polecają natomiast stosowanie nawilżających balsamów lub maści po umyciu. Warto też zadbać o styl życia i zrezygnować z używek takich jak alkohol czy papierosy, które mogą nasilać objawy łuszczycy.
Konieczne są również regularne wizyty u stomatologa czy laryngologa. Ograniczenie stresu także ma pozytywny wpływ na leczenie łuszczycy. Przebywanie na słońcu również łagodzi objawy, lecz nie należy zapominać o stosowaniu wysokich filtrów.
Czynniki zaostrzające łuszczycę
Poza leczeniem farmakologicznym i odpowiednią pielęgnacją bardzo ważne w profilaktyce jest unikanie różnych czynników nasilających objawy łuszczycy:
- stres
- palenie papierosów
- alkohol
- urazy
- infekcje dróg moczowych i dróg oddechowych
- próchnica zębów
- stosowanie leków np. NLPZ czy beta- adrenolityków
Leczenie łuszczycy głowy
Objawy łuszczycy skóry owłosionej głowy mogą przypominać łupież, dlatego często są bagatelizowane. Zmiany najczęściej pojawiają się po infekcji lub w sytuacji stresowej.
Podstawą w leczeniu jest stosowanie preparatów miejscowych. Dzięki temu możemy pozbyć się charakterystycznych łusek. Następnie wykorzystuje się preparaty przeciwzapalne w postaci np. szamponów.
Domowe sposoby na łuszczycę głowy
Nigdy nie należy zastępować leczenia farmakologicznego domowymi sposobami. Może to nie tylko spowodować rozprzestrzenienie się zmian, ale także ich zaostrzenie. Specjaliści zalecają stosowanie profilaktyki, która opiera się na używaniu kosmetyków przeznaczonych dla osób z łuszczycą skóry głowy.
Są to szampony zawierające m.in. allantoinę, kwas salicylowy, mocznik oraz glicerol. Bardzo istotne jest powstrzymanie się od rozdrapywania zmian, ponieważ prowadzić to może nawet do utraty włosów.
Warto wiedzieć- z czym należy różnicować łuszczycę?
Podobne objawy mogą pojawić się w przebiegu m.in. wyprysku łojotokowego, liszaja płaskiego, grzybicy skóry oraz łupieżu różowego Gilberta, a także łuszczycopodobnej odmiany tocznia rumieniowatego.
Aby rozpoznać łuszczycę należy stwierdzić grudkowe wykwity pokryte srebrzystą łuską, ustępujące bez pozostawienia blizny. Zmiany są rozmieszczone często symetrycznie i typowo zajmują okolice łokci, kolan i owłosioną skórę głowy. Chorzy najczęściej są w dobrym stanie ogólnym.
Czytaj również:
Łuszczyca na twarzy i dłoniach - jak się jej pozbyć?
Toczeń a ciąża – przyczyny, objawy, leczenie
Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?